قصر موریتزبرگ ساکسونی، نمونه ای باشکوه از معماری باروک در آلمان!

قصر موریتزبرگ | Moritzburg Castle

امروز می خواهیم یکی از زیباترین قصرهای آلمان را به شما معرفی کنیم. قصر موریتزبرگ با معماری زیبا و رنگ های شاد و زیبایی که دارد بیشتر شبیه به قلعه و قصری افسانه ای و خیالی است تا یک قصر واقعی. این قصر یکی از بهترین نمونه های معماری سبک باروک در اروپای مرکزی است و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری آلمان و منطقه ساکسونی به شمار می رود. در ادامه  با الی گشت همراه باشید تا در مورد این قصر بیشتر بدانیم.

تاریخچه قصر موریتزبرگ

مطالب مرتبط:
ارزان ترین شهرهای آلمان برای زندگی
جاذبه های دیدنی شهر درسدن
جلوه ای متفاوت از ساختمان های دیدنی آلمان

قصر موریتزبرگ در ۱۳ کیلومتری شمال غربی درسدن، پایتخت ایالت ساکسونی قرار گرفته است و یکی از زیباترین قصرهای آلمان به شمار می رود. این قصر چهارگوش در جزیره ای مصنوعی و قرینه قرار گرفته است و دور تا دور آن را آب فرا گرفته است. دوک موریتز ساکسونی شکارگاهی در این منطقه داشت و در فاصله سال های ۱۵۴۲ و ۱۵۴۶ تصمیم به ساخت این قصر باشکوه کرد و به همین دلیل هم این بنا به نام قصر موریتزبرگ شناخته می شود. زمین های اطراف این قصر در دوره های زمانی مختلف مکانی محبوب و ایده آل برای شکار شاهان ساکسونی بوده است.

همان طور که گفتیم ساختمان اصلی قصر در بین سال های ۱۵۴۲ و ۱۵۴۶ ساخته شده است و در واقع اقامتگاه شکار برای دوک موریتز ساکسونی بوده است. جان جرج دوم ساکسونی بعدها ساختمان قصر را گسترش دارد و کلیسای کوچکی در فاصله سال های ۱۶۶۱ و ۱۶۷۱ توسط معمارش، وولف کاسپر وون کلنگل در کنار این قصر ساخته شد که نمونه ای از معماری اوایل باروک به حساب می آید. در سال ۱۶۹۷، بعد از آن که نوه جان جرج دوم، آگوستوس دوم برای این که به عنوان پادشاه لهستان انتخاب شود به مذهب کاتولیک پیوست ساختمان کلیسا هم به کلیسای کاتولیک تغییر پیدا کرد. با این حال تغییرات این قصر همچنان ادامه داشت.

ساخت شکارگاهی افسانه ای

در سال ۱۷۲۳ اقدامات زیادی انجام شد تا این قصر از یک ساختمان سبک رنسانس به شکارگاهی باروک و قصری تفریحی تبدیل شود. شاهزاده آگوستوس قصد داشت قصر موریتزبرگ را به مرکز جشن ها و برنامه های شکارش تبدیل کند. آرزوی او ساخت معبدی مخصوص دایانا (الهه شکار در رم باستان) بود که اطرافش با حیوانات غیربومی و خاص مثل شیر، چیتا و خرس های اروپایی احاطه شده باشد. معماری به نام ماتئوس دانیل پوپلمن مامور انجام این پروژه جاه طلبانه شد. او برکه ها، تالاب ها و محوطه هایی برای زندگی حیوانات را ایجاد کرد. محوطه نگهداری قرقاول ها در شرق قصر که هنوز هم به جا مانده یادگاری از آن دوران باشکوه است. بهترین هنرمندان و صنعتگران از نواحی دور و نزدیک به این مکان آمدند تا طراحی داخلی این قصر باشکوه را انجام دهند. هفت سالن و سرسرا و بیش از ۲۰۰ اتاق در این قصر ساخته شده و نمای داخلی آن شاهکاری هنری از شکوه و جلال آن روزگاران است. بعد از مرگ آگوستوس، فرآیند ساخت این قصر نیمه تمام باقی ماند. در اواخر سده ۱۸۰۰  نواحی اطراف قصر موریتزبرگ توسط نوادگان به فضای سبز تبدیل شد و عنوان قصری تفریحی را پیدا کرد. از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ قصر موریتزبرگ اقامتگاه و محل سکونت شاهزاده ارنست هاینریش ساکسونی بود.

فضای داخلی قصر موریتزبرگ

طراحی و نمای داخلی قصر موریتزبرگ نمونه ای بارز از طراحی و تزیینات دوره باروک و زمان شاهزاده آگوستوس است. دیوارهای قصر موریتزبرگ با روکش های طلای قرن هفدهمی پوشانده شده است و در بسیاری از اتاق ها مبلمان و دکورهای مرتبط با شکار قرار داده شده است. کلکسیون شاخ های گوزن قرمز یکی از مهم ترین و نادرترین مجموعه ها در این نوع است. بزرگ ترین کلکسیون شاخ گوزن در اتاق ناهارخوری قرار دارد و برخی از نمونه ها بین ۲۷۰ تا ۴۰۰ سال قدمت دارند. این آثار نفیس و باارزش معمولا یا خریداری شده اند یا به عنوان هدیه به صاحب قصر پیشکش شده اند.  در بین این مجموعه، سنگین ترین شاخ گوزن قرمز در دنیا  که حدود ۱۹٫۸ کیلوگرم وزن و نزدیک به ۲ متر طول دارد هم در این قصر نگهداری می شود. علاوه بر این، ابزارآلات و کلکسیون هایی از اسلحه ها و وسایل شکار متعلق به دوره های مختلف هم در این قصر وجود دارند.

باغی زیبا اما نیمه تمام 

در سال ۱۷۲۸ پارک و فضای سبزی وسیع به ساختمان قصر اضافه شد. این پارک U شکل مساحتی بالغ بر ۲۳۰ در ۱۵۰ متر را شامل می شود. فضای سبز و گلکاری این پارک به سبک فرانسوی و برگرفته از کاخ ورسای طراحی شده اند. اما متاسفانه به دلیل مرگ آگوستوس این پروژه نیز نیمه تمام رها شده است. با این حال، در طول قرن نوزدهم و در اوج جریان رمانتیسیسم گیاهان و گل هایی به این باغ اضافه شد و حس و حال رمانتیک و عاشقانه به این پارک داد. این پارک زیبا درست در پشت قصر موریتزبرگ قرار گرفته و با این که به طور کامل ساخته نشده اما می توان ابعاد و وسعت آن را تصور کرد.

بازدید از قصر موریتزبرگ

قصر موریتزبرگ به دلیل سبک معماری و اهمیت تاریخی بالا و همین طور کلکسیون های بی نظیر و نفیسی که دارد امروزه یکی از جاذبه های گردشگری منطقه ساکسونی آلمان به حساب می آید. بازدیدکنندگان متعددی از نواحی مختلف آلمان و همین طور کشورهای دیگر برای بازدید از قصر موریتزبرگ به این منطقه سفر می کنند. بازدیدکنندگان همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر می توانند از این قصر دیدن کنند. تورهای راهنمای قصر به ویژه برای مجموعه ظرفو چینی در فواصل زمانی مختلف در طول روز برگزار می شود و اطلاعات مفیدی را به بازدیدکنندگان ارائه می کند.

تورهای صوتی قصر موریتزبرگ به زبان های آلمانی، انگلیسی و چکی هم موجود است و در صورت نیاز در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

چطور به قصر موریتزبرگ برویم؟

این قصر باشکوه و زیبا در ایالت آلمانی ساکسونی و در فاصله ۱۳ کیلومتری درسدن قرار گرفته است. بازدیدکنندگان با استفاده از اتوبوس می توانند خود را از شهر درسدن آلمان به منطقه ساکسونی و قصر موریتزبرگ برسانند. سرویس های رفت و برگشت اتوبوس از شهر درسدن به این منطقه وجود دارد. برای این منظور کافی است سوار یکی از اتوبوس های شماره ۴۵۸، ۳۲۶ یا ۴۵۷ بشوید.

به جز اتوبوس، یک نوع قطار بخار هم از شهر Radebeul به این سمت حرکت می کند که البته بیشتر جنبه توریستی و تفریحی دارد. اما اگر به دنبال راهی ارزان و مناسب برای رسیدن به قصر هستید اتوبوس گزینه به مراتب بهتر و کارآمدتری است. این قطار که در زبان آلمانی Lößnitzgrundbahn نامیده می شود از سال ۱۹۹۴ سرویس دهی اش را آغاز کرده و مابین شهرهای رادبول، موریتزبرگ و رادبول حرکت می کند. این قطار در طول مسیر نزدیک به ۱۷ کیلومتری اش از حدود ۱۱ ایستگاه و ۱۷ پل عبور می کند و مسافران را به سفری رویایی و رمانتیک در منطقه می برد. این قطار توریستی حرکتش را از ایستگاه های درسدن در رادبول شروع می کند، از تاکستان ها و طبیعت نفس گیر منطقه عبور می کند و در نهایت پس از گذر از جنگل ها و بیشه های سرسبز و انبوه به موریتزبرگ می رسد.

ساکسونی کجاست؟

ساکسونی که به نام ایالت آزاد ساکسونی هم نامیده می شود یکی از ایالت های فدرالی آلمان است و پایتخت آن، شهر درسدن و بزرگ ترین شهرش هم لایپزیگ است. ساکسونی دهمین ایالت بزرگ آلمان است و با ۴ میلیون جمعیت، ششمین ایالت پرجمعیت این کشور به حساب می آید. منطقه ساکسونی تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و قدمت آن به هزاران سال پیش بر می گردد. این منطقه در دوران قرون وسطی به عنوان مقر دوک ها و نمایندگان امپراتوری مقدس رم باستان کاربری داشته و یکی از مناطق مهم آلمان بوده است. در این منطقه قلعه و قصرهای متعددی مربوط به دوره های مختلف تاریخ به جا مانده که قصر موریتزبرگ یکی از زیباترین و باشکوه ترین آن ها به حساب می آید.

منبع: kulturlandschaft-moritzburg.de

نوشته قصر موریتزبرگ ساکسونی، نمونه ای باشکوه از معماری باروک در آلمان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *