قلعه ای از قاجار که تسخیر شد

شهر زیبا و گرمسیر کرمان جاذبه های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است از عبادتگاه زرتشت گنبد جبلیه گرفته تا قلعه ای از قاجار که تسخیر شد حکومت قاجار توسط اقا محمد قاجار در سال ۱۱۷۴ در ایران پایه گذاری شد و حدودا ۱۳۰ سال ادامه داشت همینکه نامی از قاجار به گوشمان می خورد اولین چیزی که به ذهنمان خطور خواهد کرد قسمت هایی از کشور ایران است که با قرارداد های فضاحتبار این سلسله از ایران جدا شد اما حکومت قاجار مزایایی نیز مانند تاسیس مدرسه دارلفنون امیرکبیر و اعزام اولین دانشجویان ایرانی به اروپا برای ادامه تحصیل در زمینه های پزشکی و مهندسی، شکل گیری پارلمان در ایران و انسجام دوباره سازمان ارتش ایران داشته است. در سال ۱۲۶۴ به دستور “ناصرالدین شاه قاجار” که چهارمین پادشاه دودمان قاجار بود و به پیشنهاد “عبدالحمید میرزا ناصرالدوله” فرمانروای استان کرمان و بلوچستان در سال ۱۲۸۵  یک قلعه نظامی در فهرج سیستان و بلوچستان به منظور آمادگی مستمر نظامی ساخته شد و به نام فرمانروای آن زمان کرمان ناصرالدوله لقب ناصریه را به آن نسبت دادند.

 

مساحت این بنا ۳۶۰۰۰ متر مربع است و ساخت آن به معماری “استاد حسین معمار باشی کرمانی” حدود هفت سال به طول انجامید. از مشخصه های ظاهری آن می توان به ۹ کوشک نگهبانی، آجرهای تزیینی در قسمت بالایی درب ورودی قلعه و دیوارهای حصار آن با قطر حدودا ۴٫۶ متر و ارتفاع ۷ متر اشاره کرد.

این بنا در گذشته دارای بخش های مختلفی مانند هفت حیاط بزرگ، مال بند، شاه نشین، ساخلو یا همان سرباز خانه، اتاقی در زیر ساختمان که دارای حوض بود به اصطلاح همان حوض خانه، حمام، انبار، اصطبل و در کل ۱۵۰ باب اتاق بوده است.

سرنوشت غم انگیز قلعه ای از قاجار که تسخیر شد: 

وقتی که حکومت قاجار نفس های آخرش را می کشید قلعه به دست ” دوست محمد خان بازکزایی” تصرف شد و پس از آن عنوان دوست محمد خان را گرفت در نهم آبان ۱۳۰۴ لایحه برکناری احمد شاه قاجار به پارلمان (مجلس) ارائه شد و رضا خان پهلوی را جانشین موقتی حکومت اعلام کردند. با تاج گذاری رضا شاه در تاریخ چهارم اردیبهشت ۱۳۰۵ فرمانروایی ایران به وی سپرده شد. رضا خان پس استوار شدن بر تخت حکومت دستورتصرف قلعه دوست محمد خان را صادر کرد که این فرمان به دست ” تیمسار امان الله جهانبانی” فرمانده ارتش نظامی بلوچستان جامه عمل پوشید.

پس از تصرف رضا خان پهلوی عنوان قلعه آرایاشهر را به آن نسبت داد در دوران حکومت پهلوی، از  این قلعه زمانی به منظور ژاندارمری و زمانی نیز به عنوان مدرسه استفاده می شد اما پس از انقلاب با فارغ شدن جمهوری اسلامی ایران از دژ به مرور زمان قلعه به چیزی شبیه به یک ویرانه نیمه خراب تبدیل شد که متاسفانه این شرایط در سال ۱۳۶۱ بدتر هم شد و حدود ۹۷ درصد از نمای داخلی دژ تخریب شد و امروزه تنها چهار چوب در و حصار از آن همه جلال و جبروت قلعه برجای مانده است.

لازم به ذکر است که خوشبختانه اقداماتی جهت احیا فضای درون دژ صورت گرفته است و امیدواریم به زودی گردشگران تور کرمان شاهد بازگشت زیبایی های از دست رفته این بنا باشند.  مسافران تور کرمان جهت بازدید از این بنای تاریخی کشور عزیزیمان می تواند به آدرس ذیل مراجعه کنند.

آدرس: سیستان بلوچستان، ایرانشهر، قلعه ناصریه


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز قلعه ای از قاجار که تسخیر شد

نوشته قلعه ای از قاجار که تسخیر شد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *