محله قدیمی تاتارها

ایران مرکز ۲۴ فروردین, ۱۳۹۸ blog

محله قدیمی تاتارنشین در واقع قلب قسمت تاریخی شهر کازان می باشد. کوچه های تنگ از قرون وسط به جا مانده است و به عنوان مهم ترین نمونه فرهنگ شهر نشینی تاتارها به شمار می رود. ده ها اثار معماری در ساحل دریاچه کابان و مجاری بولاک در قلب پایتخت تاتارستان قرار گرفته اند.

مساحت محله قدیمی تاتارنشین ۸۷.۹۵ هکتار می باشد. در این محله حدود ۷۵ اثر تاریخی و فرهنگی قرن ۱۸ الی ۲۰ که در واقع شکل اصلی این محله قدیمی تاتارنشین را ایجاد می کنند، واقع شده اند.

خانه یونوسوا – آپایوا،خانه شامیلیا، خانه مرجانی، خانه کایوم ناصیری یا شامیل یوسوپف از جمله مهم ترین اثار محله قدیمی تاتارنشین می باشد. فهرست کل آثار این محله بسیار طولانی است اما به نظر می رسد که نباید تنها به آثار معماری این محله توجه کرد بلکه باید بیشتر از جو و فضای منحصر به فردی که در این محله قدیمی حاکم است لذت برد.

در قرن ۱۹ میلادی در محله قدیمی تاتارنشین، باشگاه ادبیات و فرهنگ شرقی فعال بود که در آن شاعران معروف آثار ادبی خود را می خواندند و همچنین اولین نمایش نامه های نویسندگان تاتار نیز آنجا اجرا شده بودند در همین جا مسجد هایی نظیر مسجد آپانایفسکایا، مسجد گلوبایا، مسجد گالئفسکایا، مسجد بورنایفسکایا، مسجد سنایا (نورالله) که در تمام دنیا مورد احترام هستند ساخته شدند.

موزه ادبیات شاعر تاتار عبدالله توکای، خانه-موزه روشنفکر کایوم ناصیری، تئاتر آکادمیک گلی اصغر کمال و مجموعه هتل-رستوران «تاتارسکایا اوسادبا» که موزه زندگی روزمره تاتاری است، گالری صنایع دستی و مغازه سوغاتی نیز شامل آن می باشد از جمله جذابیت های محله قدیمی تاتارنشین است. موزه جدید چک-چک (شیرینی سنتی تاتار) همه مهمانان را به بازدید از این موزه دعوت می نماید. در اینجا می توانید یک فنجان چای با شیرینی های شرقی بخورید و از راز دستور پخت غذاهای محلی مطلع شوید.

محله قدیمی تاتارنشین سال ۱۵۵۲ که در واقع زمان فتح کازان توسط ایوان مخوف هم هست آغاز به شکل گیری کرد. تزار روسیه ایوان مخوف عده ای از تاتارها را به سواحل دریاچه کابان در قسمت بالای شهر تبعید کرد. ساکنین در محله خود، مکانهای تجاری، مسجد و مدارس متعددی ساختند. آنها همچنین میدان ساختند و کارگاه های تولیدی صنایع دستی نظیر جواهرات، کلاه ها و لوازم خانگی را تاسیس و راه اندازی نمودند. زندگی در محل جدید داشت کم کم سروسامان می گرفت و با گذشت زمان این قسمت شهر تبدیل به یکی از مرفه ترین و جذاب ترین مناطق شهر شده بود. مسجد ال مردجانی (۱۷۷۰ – ۱۷۶۷) بنای یادبود تاریخی مربوط به قرن ۱۸ میلادی و اولین مسجد سنگی آن منطقه بود که با پول نمازگذاران مسجد و به دستور خود ملکه روسیه کاترین دوم ساخته شد. لازم به ذکر است که درب های این مسجد بدون در نظر داشتن اوضاع سیاسی هیچ وقت بسته نشدند. براساس منابع موثق، در زمان ساخت مسجد، مقامات شهری نگران ارتفاع قابل توجه مناره بودند. . آنها گزارشی به ملکه روسیه کاترین دوم نوشتند و شکایت خود را طرح نمودند. اما کاترین دوم در پاسخ به این شکایت نوشته بود: «من به آنها در قلمرو خودم زمین دادم و اختیار بالا بردن ساختمان خود در آسمان با خودشان است زیرا آسمان در قلمرو من نیست». از سال ۱۹۹۸ محله قدیمی تاتارنشین به عنوان ذخیره گاه تاریخی و فرهنگی «ایسکه تاتار بیستسه» با اختیارات ویژه اعلام شد.

نوشته محله قدیمی تاتارها اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *