مسجد قل شریف

ایران مرکز ۲۴ فروردین, ۱۳۹۸ blog

مسجد قل شریف یکی از سمبل های مردم تاتار در تاتارستان است، یک بنای تاریخی معروف که مکانی برای پرستش خداوند بوده و تاریخچه پر فراز و نشیبی دارد؛ قدمت آن به قرن ۱۶ میلادی باز می گردد. مسجد و موزه ی کازان کرملین که بانام قل شریف شناخته می شوند، هم اکنون در یکی از قسمت های استان کازان در روسیه واقع می باشد.

قل شریف کیست؟

درمتون تاریخی کازان و بسیاری از منابع تاریخی منطقه بارها، از قل شریف به عنوان فردی فیلسوف و متفکر و همچنین به عنوان یکی از اربابان مناطق یادشده است. با پیگیری این متون می توان گفت که از قل شریف در آن زمان به عنوان یک رهبر دینی برجسته یاد می کرده اند و تاتارها او را به عنوان یک شخص بسیار مهم به حساب می آوردند تا جایی که به وی لقب امیر داده بودند. قل شریف در جریان تسخیر کازان توسط روس ها در سال ۱۵۵۲ میلادی کشته شد.

تاریخچه 

پس از فتح کازان توسط روس ها، تمامی بناها به آتش کشیده شد و مسجد کازان نیز در آتش سوخت. بعد از گذشت سال ها فیلسوف و دانشمند معروف تاتارستان مردزانی با مطالعه و تحقیق بسیار دریافت که تاتارستان دارای مسجدی بوده که توسط قل شریف رهبری می شده. شریف کف که خود یکی از رهبران ، دانشمندان و شاعران تاتار بوده، بر پایه تحقیقات مردزانی، چهارصد سال پیش مسجدی زیبا و بزرگ احداث کرد. مسجد دارای کتابخانه ای بزرگ بود که سبب شد در قرن ۱۶ به مرکز اصلی علمی و تحصیلی در منطقه ولگا تبدیل شود.

 

 

مرمت مسجد

در سال ۱۹۹۵ مردم آن منطقه با درخواست از دولت تاتارستان اقدام به مرمت و بازسازی مسجد کردند که کار آن در بهار سال ۱۹۹۶ پایان یافت. در تابستان همان سال رئیس جمهور روسیه در بازدید از این مسجد متعهد به پرداخت کمکی شایان به مسجد شد؛ و از آن زمان مردم بیش از پیش با تصویر و افسانه قل شریف در آن منطقه زندگی کردند.

مسجد مدرن قول شریف در بخش غربی کاخ کرملین کازان قرار دارد، این مسجد در حیات مدرسه سابق کادت است و جهت آن به سمت مکه و با بیشترین دقت احداث شده است. مسجد دارای سه بخش است:

 

ساختمان مسجد

سنگ یادبود

ساختمان اداری

معمارانی که پروژه مرمت مسجد را بر عهده داشتند، سعی کرده اند که شکل کلی مسجد حفظ شود، اما در نهایت مسجد دارای کمی تغییر هنری نیز هست و همچنین سعی شده تعدادی از تفاوت های ظریف معنایی قل شریف که به صورت سنتی به وی نسبت داده شده است را حفظ کنند.همچنین فضای فعلی مسجد گنجایش۵۰۰ نفر را دارد و با احتساب محوطه بیرونی گنجایش آن به ۱۰ هزار نفر می رسد.

 

نوشته مسجد قل شریف اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *