مسجد هرکایی شریف استانبول

مسجد هرکایی شریف استانبول
Hirka-i Serif Mosque In Istanbul

از مهم ترین دیدنی های استانبول که توجه گردشگران را به خود جلب می کند ، مساجد این شهر است . بازدید از مساجد و جاهای دیدنی برای گردشگران تور استانبول ، بسیار جذاب است . این مساجد در سالهای مختلفی ساخته شده اند اما همگی معماری اسلامی و هنر عثمانی را به نمایش می گذارد . مسجد هرکایی شریف استانبول یکی از این مساجد است که در سال ۱۸۵۱ میلادی ساخته شده است .
مسجد هرکایی شریف استانبول

مسجد هرکایی شریف استانبول

یکی از جذابترین مساجد ترکیه برای گردشگران مسلمان ، مسجد هرکایی شریف است که توسط سلطان عبدالمجید برای نگهداری از خرقه حضرت محمد ساخته شده و در محله فاتیح قرار دارد . به همین دلیل این مسجد هرکایی شریف به معنی خرقه مقدس نام دارد . هرساله از روز پانزدهم تا بیست و هفتم ماه مبارک رمضان این خرقه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد . سالها پیش ساختمان های مختلفی از جمله خانه کارمندان و سربازخانه که محل استراحت سربازان بود ، در اطراف این مسجد قرار داشتند .

معماری مسجد هرکایی شریف :
ساخت‌ مسجد هرکای شریف از سال ۱۸۴۷ شروع و در سال ۱۸۵۱ به پایان رسید . معماری مسجد هرکایی شریف از هنر اسلامی و عثمانی بهره مند است . این مسجد به‌صورت یک هشت‌ضلعی بوده به‌طوری‌ که در مرکز این هشت‌ضلعی گنبدی با هشت پنجره وجود دارد که این گنبد با دو گل دسته در اطرافش پوشیده شده است . سه درب مجلل سنگی در حیاط وجود دارند که به درون مسجد باز می شوند . بر روی شرقی ترین درب حیاط سنگ نوشته ای موجود است که نام سلطان عبدالمجید توسط خطاط معروف کازاکر ایزدین بر روی آن به اختصار حکاکی شده است . همچنین هشت سنگ نوشته دیگر با همین مضمون که آنها نیز کار خطاط ایزدین می باشند فضای زیر گنبد را مزین ساخته اند . گنبد مسجد هرکای شریف قطری به طول ۱۱٫۵ متر دارد که گنبد نسبتاً بزرگی است . محراب و منبر این مسجد نیز از سنگ سماق قرمز است .

مسجد هرکایی در شریف استانبول

مسجد هرکایی در شریف استانبول

مسجد هرکایی در شریف استانبول

مسجد هرکایی در شریف استانبول

دسترسی به مسجد هرکای شریف استانبول :
این مسجد در نزدیکی خیابان اصلی فوزا پاشا و در محله فاتیح قرار دارد و از طریق اتوبوس و ون ، در دسترس است . برای افرادی که در قسمت اروپایی شهر اقامت دارند این دسترسی راحت تر خواهد بود . فراموش نکنید مانند سایر مساجد ترکیه ، گردشگران در زمان اذان و رویداد های خاص مذهبی باید با رعایت شئونات اسلامی داخل مسجد شوند . مسجد فاتیح نیز در نزدیکی این مسجد قرار داد .

Hirka-i Serif Mosque In Istanbul

Hirka-i Serif Mosque In Istanbul

آدرس مسجد هرکای شریف : Hırka-i Şerif Mahallesi, Akseki Cd. No:20, 34091 Fatih/İstanbul, Turkey

The post مسجد هرکایی شریف استانبول appeared first on TurkeyHotel.ir.

نوشته مسجد هرکایی شریف استانبول اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *