مسجد وکیل

شیراز یکی از مناطق زیبا و تاریخی در کشور ایران محسوب می شود، در این شهر جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد. کمتر کسی را می توان یافت که نام مجموعه وکیل شیراز را نشنیده باشد، این مجموعه از سه بخش مختلف به نام های بازار وکیل، مسجد وکیل و حمام وکیل تشکیل شده است، در این مقاله قصد داریم به بررسی مسجد وکیل بپردازیم. 

با روی آوردن ایرانیان به دین اسلام، ساخت بنا های مذهبی رواج پیدا کرد و سبک جدید در معماری به نام معماری اسلامی به وجود آمد. مساجد ساخته شده در آن دوران را می توان به عنوان مشهور ترین بنا های تاریخی ایران دانست، در میان آن ها مسجد وکیل اوج هنر و معماری ایرانیان است. 


مسجد وکیل

مجموعه وکیل در یکی از محله های قدیمی شهر شیراز به نام درب شاهزاده قرار گرفته است، مسجد وکیل زیبا ترین بنا موجود در این مجموعه محسوب می شود. تاریخچه ساخت این بنا به دوران زندیه باز می گردد، در آن دوران کریم خان زند دستور به ساخت این مجموعه داد، لازم به ذکر است که نام این بنا در گذشته مسجد سلطانی بوده است، ساخت این بنا در سال ۱۱۸۵ آغاز و در سال ۱۱۸۷ پایان یافت، در ادامه مقاله به بررسی دقیق تر این مجموعه خواهیم پرداخت.

از محبوب ترین بخش های مسجد می توان به سطون های بلند و خاص آن اشاره کرد که با طرحی خاص نظر هر گردشگری را به خود جلب می کنند. 

مسجد وکیل در سال های اخیر مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است، اصلی ترین دلیل این امر را می توان معماری بسیار زیبا و همچنین وجود دو جاذبه تاریخی دیگر (حمام و بازار وکیل) در نزدیکی آن دانست، فاصله این مسجد تا حمام وکیل در حدود ۱۰۰ متر می باشد.

این بنا در سال ۱۳۱۱ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت و از آن پس توسط سازمان اوغاف شیراز، اداره می شود.

معماری

هنر معماری اسلامی در نقاط مختلف مسجد وکیل قابل مشاهده است، جالب است بدانید که معمار این بنا مشخص نیست اما برخی از کارشناسان آثار باستانی معتقد اند که شخصی به نام میرزا نصیر معماری این بنا را بر عهده داشته است، صحت این فرضیه به طور قطع مشخص نیست اما احتمال اینکه همین شخص معمار بنا باشد بسیار بالا است.

مساحت مسجد وکیل ۹۶۰۰ مترمربع می باشد، از این مساحت در حدود ۵ هزار مترمربع مربوط به صحن مسجد و ۳ هزار متر از آن مربوط به شبستان وکیل می باشد. لازم به ذکر است که زیر بنا این مسجد بیش از ۱۱۰۰۰ مترمربع می باشد. به طور کلی از بخش های اصلی مسجد می توان به دو شبستان به نام های شبستان بزرگ و شبستان زمستانی، طاق، دالان، حیاط، ورودی مسجد، محراب، ایوان و منبر اشاره کرد، وجود دو ایوان در این مسجد سبب شده است که سبک طراحی آن را دو ایوانی بنامند. معروف ترین و زیبا ترین بخش داخلی مسجد را می توان طاق های عظیم آن دانست که عبارت اند از طاق ورودی اصلی، طاق وردی شبستان و در نهایت طاق مروارید، در ادامه مقاله به معرفی و بررسی هر بخش خوهیم پرداخت.

طراحی ساده این مسجد و استفاده از رنگ های زیبا برای تزئین دیوار های آن، زیبایی مجسد وکیل را دو چندان کرده است. از تزئینات این مسجد می توان به منبر ساخته شده از سنگ مرمر، کاشی کاری های سنتی ایرانی و اسلامی و ستون های حجاری شده شبستان که تعداد آن ها به ۴۸ عدد می رسد، اشاره کرد.

تاریخچه مسجد وکیل

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، مسجد وکیل در دوران حکومت کریم خان زند ساخته شده است. شهر شیراز، پایتخت حکومت کریم خان در آن دوران زندیه بوده، همین امر سبب شده است که کریم خان زند اقدامات بسیاری برای پیشرفت و توسعه این شهر انجام دهد. مجموعه وکیل را می توان معروف ترین آثار بجای مانده از آن دوران دانست، لازم به ذکر است که بخش های مختلف این مجموعه همزمان با ساخت مسجد در سال ۱۱۸۵، احداث گردیده اند.

طبق شواهد موجود می توان دریافت که اولین بازسازی این مسجد به دوران قجار باز می گردد، در آن دوران حسین علی میرزا فرمانفرما اقدام به مرمت بخش های تخریب شده مسجد وکیل کرد، از آن دوران تا به امروز این مسجد چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است که از اصلی ترین آن ها می توان ترمیم کاشی کاری های مسجد توسط سازمان آثار باستانی اشاره کرد.

معرفی بخش های مسجد وکیل

همانطور که میدانید مسجد وکیل یکی از بزرگترین و زیبا ترین مساجد موجود در کشور ایران می باشد، هر کدام از بخش های این مسجد زیبایی خود را داشته و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. نوع ساخت و تزئینات بکار رفته در هر بخش متفاوت می باشد، در ادامه به بررسی نقاط مختلف مسجد خواهیم پرداخت.

درب ورود: ورودی مسجد درست در غرب بازار وکیل، در کنار راسته شمشیرگرها قابل مشاهده می باشد، درب ورودی اصلی مسجد ارتفاعی در حدود ۸ متر و عرضی در حدود ۶ متر دارد. در بالای درب اصلی کتیبه ای از آیات قرآن وجود داشته که با خطی بسیار زیبا نوشته شده است، ساخت این کتیبه به سال ۱۳۰۶ باز می گردد. درست در بالای این کتیبه، کتیبه ای دیگر وجود دارد که در آن نام فتحعلی شاه و پسرش با طلا نوشته شده است.

یکی از زیبا ترین بخش های مسجد درست در همین بخش ورودی آن قرار گرفته، طاق کاشی کاری شده ورودی یکی از بخش های محبوب در این مسجد می باشد، با کمی دقت در میان کاشی ها زیبای موجود بر روی طاق، جمله “لااله الاالله” را مشاهده خواهید کرد که خط کوفی نوشه شده است. 

افراد پس از گذشتن از درب اصلی به دالانی می رسند که در دو طرف آن ۱ راهرو برای رسیدن به صحن مسجد وکیل وجود دارد.

محوطه بیرونی مسجد: محوطه مسجد شامل یک حیاط اصلی و یک حیات خلوت می باشد، حیاط اصلی طول و عرضی برابر با ۶۵ متر در ۶۰ متر دارد و  کف آن سنگ فرش شده است، درست در میان حیاط حوضی بسیار زیبا نظر گردشگران را به خود جلب می کند، طول و عرض این حوض ۵ در ۴۰ متر می باشد.

حیاط خلوت مسجد ابعادی در حدود ۳۵ در ۲۰ متر دارد، در میان در حیاط نیز یک حوض سنگی وجود دارد.

ایوان ها: مسجد وکیل دارای دو ایوان می باشد که یکی از آن در بخش شمالی و دیگری در بخش جنوبی مسجد قرار گرفته اند. اصلی ترین دلیل محبوبیت طاق شمالی در میان گردشگران را می توان طاق بسیار زیبای آن دانست که به عنوان طاق مروارد شناخته می شود. ارتفاع این طاق با احتساب گلدسته های موجود در دو طرف آن در حدود ۲۰ متر بوده و عرض آن ۱۲ متر می باشد. درون این طاق عظیم ۳ طاق نمای دیگر نیز وجود دارد که یکی از آن ها در بالای ورودی حیاط و دو طاق نمای دیگر رواق می باشند. 

از تزئینات به کار رفته در طاق مروارید می توان به کاشی کاری های بسیار زیبا اشاره کرد، همچنین لازم است بدانید که فضای داخلی طاق مروارید را با سنگ مرمر پوشانده اند.

لازم به ذکر است که درون ایوان شمالی دو کتیبه نیز وجود دارد که یکی از آن ها نشان دهنده آیات قرآن بوده و بر روی کتیبه دوم نام فتحعلی شاه حک شده است، تاریخچه کتیبه دوم به سال ۱۲۴۳ باز می گردد.

ایوان جنوبی روبروی ایوان شمالی قرار گرفته است، این ایوان دارای ۴ طاق نما می باشد، بخش های مختلف ایوان جنوبی با سنگ های زیبا و کاشی های رنگی تزئین شده است. در این ایوان نیز دو کتیبه وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

• شبستان زمستانی: شبستان زمستانی در مجموع دارای ۴ دهنه بوده که طول و عرض هرکدارم به ترتیب ۲۵ و ۲۰ متر می باشد، در این بخش ۱۲ ستون قابل مشاهده بوده که طول هر کدام از آنها در حدود ۵ متر می باشد.

درست در بالای ورودی شبستان چنیدن کتیبه وجود دارد که نوشته های موجود بر روی آن ها مانند سایر کتیبه ها آیات قرآن می باشد.

سرقت از مسجد وکیل

در این مسجد آثار هنری و تاریخی بسیاری وجود دارد، همین امر سبب شده است که سارقان بسیاری قصد به سرقت بردن آثار را داشته باشند، معروف ترین سرقت رخ داده از این مسجد به سال ۱۳۸۹ باز می گردد، در آن سال کتیبه ای از جنس سنگ یشم با حکاکی آیت الکرسی که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال داشت، به سرقت رفت. لازم است بدانید که چندی بعد پلس، دزدان کتیبه دستگیر کرده و کتیبه را به مسجد بازگرداند.

آدرس مسجد وکیل

استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل

گردشگران با اطلاع از آدرس مجموعه وکیل می توانند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و خودرو شخصی به بازدید از مسجد وکیل بروند. نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به این مجموعه، ایستگاه میدان شهرداری بوده و ایستگاه میدان نمازی، نزدیک ترین ایستگاه مترو به مسجد وکیل است.

وجود موزه پارس و مدرسه خان در نزدیکی این مسجد، سبب شده است که گردشگران تور شیراز بتوانند در کنار بازدید خود از مجموعه وکیل، از این دو جاذبه دیدن کنند، فاصله موزه پارس و مدرسه خان از این مجموعه به ترتیب ۴۰۰ و ۷۵۰ متر است.

زمان بازدید

افراد می توانن از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۸ و ۳۰ دقیقه شب از این مجموعه تاریخی بازدید کنند. لازم به ذکر است که زمان بازدید از مجموعه وکیل در ۶ ماه دوم سال تغییر کرده و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب می باشد.

قیمت بلیط

گردشگران تور شیراز برای بازدید از این مسجد باید ۱,۰۰۰ تومان بپردازند، لازم به ذکر است که هزینه بازدید از مسجد وکیل برای افراد خارجی ۱۵,۰۰۰ تومان است.

*این مقاله در حال بروز رسانی است*


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز مسجد وکیل

نوشته مسجد وکیل اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *