معرفی بزرگترین آبشارها در جهان | بخش دوم

بزرگترین آبشارهای جهان

همگی ما می دانیم که طبیعت زیبایی و شگفتی های خود را به روش های مختلفی به نمایش گذاشته است و یکی از این زیبایی ها بزرگترین آبشارهای جهان می باشد. وقتی شاهد آبشارها و ریختن چندین تن آب از بالای صخره ها می باشید قطعا این شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از طرفی شما می توانید بلندترین آبشارها را در هر لیستی پیدا کنید اما یک آبشار حتما نمی بایست بلندتر یا وسیعتر باشد تا تبدیل به جاذبه ای برای گردشگری شود. بنابراین زیبایی و جذاب بودن آبشارها می تواند از ریزش های چندگانه و با فشاری تند گرفته تا آبشارهایی که به آرامی به درون یک حوضچه ای سرریز می شوند. در بخش اول این مطلب تعدادی از بزرگترین آبشارهای جهان را بررسی کردیم، حال با الی گشت همراه شوید تا در ادامه با سایر این شگفتی ها آشنا شویم.

هانگوشو | Huangguoshu

هانگوشو یکی از بزرگترین آبشارهای جهان و همچنین آسیا بوده که بخشی از یک گروه ۱۸ تایی از آبشارها در این منطق می باشد. ارتفاع این جاذبه طبیعی ۷۷٫۸ متر و همچنین پهنای آن ۱۰۱ متر می باشد. یک غار طبیعی به طول ۱۳۴ متر در پشت این ابشار شکل گرفته است که اجازه می دهد تا بازدیدکنندگان بتوانند هانگوشو را از نزدیک مشاهده کرده و حتی آب در جریان را لمس نمایند.

گلفوس | Gullfoss

گولفوس یا همان آبشار طلایی یک آبشار شگفت انگیز با ۳۲ متر بلندی بوده که در مسیر رودخانه سفید قرار گرفته است. این ساختار طبیعی یکی از جاذبه های توریستی محبوب در ایسلند به شمار می رود. جریان های منظم و همچنین آب شدن یخ ها به ویژه در فصل تابستان باعث ایجاد این ساختار از بزرگترین آبشارهای جهان شده و یکی از بزرگترین سقوط ها در اروپا را ایجاد می کند.

آبشار دتیان | Detian Falls

آبشار دتیان که از بزرگترین آبشارهای جهان به شمار می رود در مرز بین چین و ویتنام واقع شده است. این آبشار در واقع چهارمین آبشار بزرگ در جهان پس از نیلگارا، ویکتوریا و ایگوزو از نظر عرض آب ریز آن می باشد. با توجه به اختلافات زیادی که بین دو کشور بر سر مرزهای مشترک وجود داشته است، این منطقه به تازگی برای بازدید گردشگران بازگشایی شده است.

آبشار نیل آبی | Blue Nile Falls

این آبشار که به تیس ایسات (Tis Issat) یا همان آب دودی شناخته می شود، یکی از بزرگترین آبشارهای جهان بوده که در رودخانه آبی نیل در شمال اتیوپی واقع شده است. اگرچه که در حال حاضر بیشتر سهم آبی که در این رودخانه جریان دارد به پشت یک سد قدرتمند منتقل می شود اما همچنان نیز یک چشم اندازی زیبا را ایجاد کرده و به عنوان یکی از بهترین جاذبه های اتیوپی شناخته می شود.

آبشار کایتور | Kaieteur Falls

آبشار کایتور در مسیر رودخانه پوتارو (Potaro) در مرکز جنگل های بارانی گویان واقع شده است. این یکی از قدرتمندترین و بزرگترین آبشارهای جهان بوده که به طور متوسط ۶۶۳ متر مکعب در ثانیه آب را از لبه پرتگاهی خود عبور می دهد. ارتفاع سقوط آب از این آبشار به اندازه ۲۲۶ متر بوده که این میزان ۵ برابر بیشتر از ارتفاع آبشار نیاگارا و همچنین ۲ برابر بیشتر از آبشار ویکتوریا می باشد. در حالی که بسیاری از آبشارها هستند که آب را از ارتفاع زیادی به پایین می اندازند اما تعداد کمی از آن ها هستند که ترکیبی از ارتفاع زیاد و همچنین حجم بالای عبور آب را داشته باشند.

آبشار آنجل | Angel Falls

آبشار آنجل یا سالتو آنجل (Salto Ángel) یکی از بزرگترین آبشارهای جهان بوده که از ارتفاع ۹۷۸ متری از قله آیان تپوی (Auyan Tepuy) سقوط کرده و ۸۰۷ متر از این ارتفاع را بدون هیچگونه وقفه ای طی می نماید. از آنجا که این آبشار شگفت انگیز در میان جنگل های جدا شده در ونزوئلا قرار گرفته است بنابراین تنها دسترسی به پارک ملی کانایما و دروازه ای به آبشار آنجل از طریق مسیر هوایی می باشد.

آبشار نیاگارا | Niagara Falls

این آبشار احتمالا معروفترین و یکی از بزرگترین آبشارهای جهان می باشد. این جاذبه دیدنی به دو بخش تقسیم شده و در مرز میان کانادا و آمریکا قرار گرفته است. این آبشار در میان انتاریو نیویورک واقع شده است. آبشار نیاگارا در واقع دارای سه نقطه مختلف است، یکی بخش آبشار آمریکایی، دیگری آبشار عروس (Bridal Veil) و آخری نیز آبشار نعل اسب (Horseshoe) می باشد. آبشار نعل اسب در بخش کانادایی واقع شده و سایر قسمت ها در بخش آمریکایی این آبشار قرار گرفته اند. این ساختار طبیعی که سالانه بیش از ۱۴ میلیون بازدیدکننده را به سوی خود جلب می نماید یکی از جاذبه های توریستی مهم در جهان به شمار می رود.

آبشار ویکتوریا | Victoria Falls

آبشار ویکتوریا که این نیز یکی از بزرگترین آبشارهای جهان به شمار می رود در مرز زیمبابوه و زامبیا واقع شده است. آبشار ویکتوریا اغلب به عنوان بزرگترین آبشار در جهان شناخته می شود اما این جاذبه طبیعی نه از نظر ارتفاع بلندترین است و نه از نظر پهنا وسیع ترین به حساب می آید. عرض این آبشار ۱٫۸۷ کیلومتر بوده و ارتفاعی برابر با ۱۰۸ متر و تقریبا دو برابر ارتفاع آبشار نیاگارا در آمریکا می باشد. از نظر ارتفاع و پهنا آبشار ویکتوریا تنها با آبشار ایگوزو در آمریکای جنوبی رقابت می کند.

آبشار ایگوزو | Iguazu Falls

یکی از معجزات طبیعی در کره زمین و همچنین یکی از بزرگترین آبشارهای جهان ایگوزو می باشد که در مرز بین برزیل و آرژانتین واقع شده است. ساختار این آبشار از ۲۷۵ سقوط آب در امتداد رودخانه ایگوزو تشکیل شده است که اکثریت این سقوط ها در حدود ۶۴ متر ارتفاع دارند. جالب ترین این سقوط ها در بین همه گلوگاه یو (U) شکل شیطان می باشد که ۸۲ متر ارتفاع، ۱۵۰ متر پهنا و ۷۰۰ متر طول دارد.

در تمام طبیعت هر جایی را نگاه بیاندازید می توانید از جاذبه های طبیعی نهایت لذت را ببرید. حال آنکه اگر انسان ها نیز در این ساختارهای طبیعی دخل و تصرف نکنند می توان این ساختارها طبیعی بکر را همانطور که در واقعیت می بایست وجود داشته باشند نگه داشت.

نوشته معرفی بزرگترین آبشارها در جهان | بخش دوم اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *