معرفی فرودگاه براتیسلاوا؛ اسلواکی

فرودگاه بین المللی براتیسلاوا | Bratislava AirPort

فرودگاه ام آر استفانیک که بیشتر با نام فرودگاه بین المللی براتیسلاوا شناخته می شود فرودگاه اصلی شهر براتیسلاوا، پایتخت کشور اسلواکی است. اکثر مسافرانی که قصد سفر به این کشور اروپایی را دارند بلیط هواپیمایشان را به مقصد این فرودگاه بین المللی رزرو می کنند. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم فرودگاه براتیسلاوا را به شما معرفی کنیم و در مورد تاریخچه، امکانات و خدمات تسهیلی و گزینه های حمل و نقل فرودگاه با شما صحبت کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مشخصات فرودگاه

مطالب مرتبط:
براتیسلاوا کجاست؟
آشنایی با تاریخ کشور اسلواکی
معروف ترین غذاهای جمهوری چک

فرودگاه براتیسلاوا در فاصله ۹ کیلومتری شمال شرقی شهر براتیسلاوا قرار گرفته و فرودگاه اصلی و بین المللی پایتخت اسلواکی به شمار می رود. در سال ۱۹۹۳ این فرودگاه به خاطر ژنرال میلان راستیسلاو استفانیک که دچار سانحه هوایی در این حوالی شده بود به نام فرودگاه آر استفانیک نامگذاری شد. با این حال در بین مردم این فرودگاه بیشتر با نام فرودگاه براتیسلاوا شناخته می شود. این فرودگاه مقر اصلی پروازهای دولتی و همین طور ایرلاین های متعددی مثل رایان ایر به شمار می رود. فرودگاه براتیسلاوا از یک ترمینال اصلی به نام ترمینال A و ترمینال B تشکیل شده که دومی برای سرویس دهی به مسافران خارج از محدوده شنگن در نظر گرفته شده است. فرودگاه براتیسلاوا با فرودگاه وین اتریش تنها ۴۹ کیلومتر فاصله دارد، به همین دلیل اغلب توسط فرودگاه وین مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از پروازهای اتریش در این فرودگاه فرود می آیند. علاوه بر این، این فرودگاه در فاصله نسبتا نزدیکی با شهرهای برنو (جمهوری چک)، گیور (مجارستان) و وین (اتریش) قرار دارد و به همین دلیل توسط مسافران این کشورها هم مورد استفاده قرار می گیرد. در سال ۲۰۱۷ حدود ۲ میلیون مسافر از این فرودگاه برای جابجایی استفاده کرده اند و این رقم هر ساله رو به افزایش است.

  • نام رسمی: فرودگاه ام آر استفانیک
  • کد یاتا:  BTS
  • کد ایکائو: ICAO

تاریخچه فرودگاه براتیسلاوا

اولین پرواز بین پراگ و براتیسلاوا در سال ۱۹۲۳ و توسط ایرلاین چکسلواکی سابق انجام شد. در آن زمان فرودگاه این شهر در Vajnory و در فاصله ۳ کیلومتری محل فرودگاه فعلی قرار داشت. آن فرودگاه در حال حاضر بسته شده و دیگر فعالیتی ندارد. آماده سازی و برنامه ریزی برای ساخت فرودگاه جدید در سال ۱۹۴۷ آغاز شد و فرودگاه براتیسلاوا در نهایت در سال ۱۹۵۱ افتتاح شد. آمار مسافران این فرودگاه متاسفانه در دهه ۱۹۹۰ و به دلیل رقیب قدرش، فرودگاه بین المللی وین رو به کاهش گذاشت. اما از آن زمان مجددا مسافران این فرودگاه افزایش پیدا کرده اند. در سال ۲۰۰۵ فرودگاه بین المللی براتیسلاوا به حدود یک میلیون و سیصد هزار مسافر سرویس دهی کرده بود. اما این رقم هر سال افزایش پیدا کرد و در سال ۲۰۱۷ حدود ۲ میلیون برای جابجایی فرودگاه براتیسلاوا را انتخاب کرده بودند.

امکانات فرودگاه براتیسلاوا

فرودگاه براتیسلاوا در واقع ساختمانی کوچک و دو طبقه اما مدرن است که پروازهای متعددی را به مقاصد مختلف دنیا انجام می دهد. این فرودگاه دارای ۱۳ گیت پروازی است و رستوران ها، کافه ها و فروشگاه های مختلفی در فرودگاه وجود دارند که پاسخگوی نیاز مسافران هستند. اینترنت وای فای در سرتاسر فرودگاه در دسترس است و امکان شارژ موبایل و دستگاه های الکترونیکی هم در نزدیکی گیت ها وجود دارد. سالن تشریفات و استراحت فرودگاه هم از جمله امکانات و خدمات تسهیلی است که در اختیار مسافران فرست کلاس و بیزنس کلاس قرار می گیرد. با این حال مسافران اکونومی هم با پرداخت هزینه می توانند وارد این سالن بشوند و از امکانات رفاهی آن استفاده کنند. دفتر صرافی و تبادل پول، دستگاه های خودپرداز، سالن وی آی پی تشریفات، محوطه بازی کودکان، مکان های شارژ موبایل و دسترسی به اینترنت وای فای رایگان از جمله خدمات تسهیلی فرودگاه براتیسلاوا هستند. فروشگاه بدون مالیات یا دیوتی فری شاپ، باجه ها و کیوسک های فروش روزنامه و مجله، تلفن های همگانی، دفتر انبار چمدان و بار، مرکز امداد و کمک های اولیه و سالن آرایشگاه و خدمات زیبایی از دیگر امکانات این فرودگاه به شمار می روند. فرودگاه بین المللی براتیسلاوا به صورت ۲۴ ساعته باز است و به سرویس دهی به مسافران می پردازد.

گزینه های حمل و نقل فرودگاه براتیسلاوا

همان طور که گفتیم فرودگاه بین المللی براتیسلاوا در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته و به دلیل فاصله نزدیکی که با بسیاری از کشورهای همسایه دارد شاهراه ورودی مسافران به اروپای مرکزی به شمار می رود. علاوه بر مسافرانی که به قصد سفر به کشورهای همسایه از فرودگاه براتیسلاوا استفاده می کنند مسافرانی که قصد سفر به اسلواکی را دارند هم بلیط هواپیمای براتیسلاوا را تهیه می کنند. این فرودگاه تنها ۹ کیلومتر با مرکز شهر براتیسلاوا فاصله دارد و در هر ساعتی از شبانه روز که به فرودگاه برسید به راحتی می توانید خود را به مرکز شهر و هتل برسانید. در ادامه به این گزینه ها مختصرا اشاره می کنیم.

براتیسلاوا به خطوط ریلی اصلی که از پراگ، بوداپست، وین و سایر مناطق اسلواکی عبور می کند متصل است و به راحتی از فرودگاه براتیسلاوا می توانید خود را به ایستگاه های قطار برسانید. در شهر براتیسلاوا دو ایستگاه قطار وجود دارد: ایستگاه مرکزی و Petržalka.

تاکسی سریع ترین و راحت ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه براتیسلاوا است و بسیاری از مسافران با استفاده از تاکسی خود را به مقصد می رسانند. در واقع اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید، خسته و بی حوصله هستید و دوست دارید سریع تر به هتل برسید و اگر همراه با کودکان خردسال سفر می کنید در این صورت تاکسی را به شما پیشنهاد می کنیم. تاکسی های فرودگاه در بیرون ساختمان ترمینال قرار دارند و به محض خارج شدن از ساختمان فرودگاه ردیف تاکسی ها را مشاهده خواهید کرد. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم فاصله فرودگاه براتیسلاوا و مرکز شهر حدود ۹ کیلومتر است و با استفاده از تاکسی در عرض ۲۰ دقیقه می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید.

فرودگاه بین المللی براتیسلاوا از طریق خطوط اتوبوسرانی مختلف به مرکز شهر مرتبط می شود. اتوبوس های ۶۱، N61 و ۹۶ از جمله این سرویس ها هستند. اتوبوس شماره ۶۱ و اتوبوس شب همین خط N61 مسافران را بین فرودگاه و مرکز شهر جابجا می کند. اتوبوس ۹۶ هم مسافران را به ایستگاه Petržalka و مرکز شهر مرتبط می کند. بلیط اتوبوس را می توانید از باجه های روزنامه فروشی در ترمینال پروازهای خروجی، میزهای اطلاعات توریست در سالن پروازهای ورودی و از دستگاه های فروش خودکار بلیط خریداری کنید. ایستگاه اتوبوس ها در بیرون ترمینال پروازهای ورودی قرار گرفته است و به محض خارج شدن از فرودگاه آن ها را مشاهده خواهید کرد.

  • اتوبوس به سمت وین

همان طور که در بالا هم گفتیم فرودگاه بین المللی براتیسلاوا برای برخی پروازهای فرودگاه وین هم مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برخی از مسافرانی که به اسلواکی سفر می کنند قصد رفتن به وین را دارند. اتوبوس فیکس باس خط ۹۰۱ سرویس اتوبوسرانی سریع السیری است که مسافران را از فرودگاه براتیسلاوا سوار می کند و به سمت فرودگاه بین المللی وین جابجا می کند. از آن جا می توانید سوار مترو بشوید و به سمت مرکز شهر وین بروید. اتوبوس های فیکس باس از مقابل ترمینال مسافران را سوار می کنند و در مدت زمان ۱ ساعت مسافران را به شهر وین می رسانند.

بلیط این اتوبوس ها را می توانید از طریق وبسایت FixBus از قبل و به صورت آنلاین رزرو کنید که ارزان تر و راحت تر است. در غیر این صورت در همان فرودگاه می توانید بلیط مذکور را تهیه و سوار اتوبوس شوید.

  • کرایه اتومبیل

کرایه اتومبیل هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه براتیسلاوا به شمار می رود و برای کسانی که به دنبال رفاه و راحتی و استقلال بیشتری هستند مناسب است. شرکت های مختلف بین المللی مثل یوروپکار، هرتز، سیکست، باجت و اویس و … در فرودگاه حضور دارند و خدمات و سرویس های مختلف کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. با مراجعه به دفاتر این شرکت ها می توانید قیمت ها و خدمات را با همدیگر مقایسه و بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

منبع: sleepinginairports.net

نوشته معرفی فرودگاه براتیسلاوا؛ اسلواکی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *