معرفی مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو

فستیوال های نپال

نپال کشوری اعجاب برانگیز با طبیعتی مسحورکننده است. اکثریت این کشور را هندوها تشکیل می دهند، اگرچه بودایی ها هم در این کشور زندگی می کنند و همین موضوع باعث تنوع فرهنگی و فستیوال ها و جشن های این کشور شده است. در سرتاسر سال فستیوال های شاد و رنگارنگ، مذهبی، فرهنگی و … در کشور نپال برگزار می شود که برخی از آن ها آنقدر جالب و مهم هستند که ارزشش را دارند که تنها به خاطر شرکت در آن ها به نپال سفر کرد! در این مطلب قصد داریم برخی از مهم ترین فستیوال های نپال و به ویژه شهر کاتماندو را به شما معرفی کنیم که در زمینه های مختلف و در زمان های متفاوت برگزار می شود. با الی گشت همراه باشید.

فستیوال فضای باز هیمالیا | Himalayan Outdoor Festival

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین بازارهای کاتماندو در نپال
خوشمزه ترین و بهترین غذاهای کاتماندو؛ نپال
معرفی کامل جاذبه های گردشگری نپال

اگر به آب و هوای برفی علاقه دارید یکی از بهترین فستیوال های نپال را از دست ندهید. فستیوال فضای باز هیمالیا اواخر زمستان و حوالی ماه فوریه برگزار می شود و کلیه علاقه مندان به ورزش های برفی و زمستانی را گردهم می آورد. کوهنوردان، یخ نوردان، دوچرخه سواران کوهستان، اسکی بازان و سرمایه گذاران و فعالات کسب و کارهای مرتبط در این فستیوال باشکوه و برفی شرکت می کنند. در جریان برگزاری این فستیوال، برنامه و مسابقات مهیجی مثل اسلک لاینینگ، یخ نوردی با چکش، نمایش آکروباتیک پاراگلایدر، زیپ لاین و … برگزار می شود که بر هیجان و جذابیت این فستیوال اضافه می کند. فستیوال فضای باز هیمالیا در هاتیبان، در تپه های جنوبی دره کاتماندو برگزار می شود و طرفداران خاص خود را دارد.

عکس کاتماندو | Photo Kathmandu

یکی دیگر از فستیوال های نپال که به شما معرفی می کنیم باز هم در زمینه فرهنگی و هنری است. فستیوال عکس کاتاندو در منطقه پاتان کاتماندو برگزار می شود و بهترین عکس ها و آثاری که در مورد نپال گرفته شده را در معرض نمایش عموم قرار می دهد. در کنار نمایشگاه عکس، بخش متنوعی هم برگزار می شود که برای فعالان این زمینه بسیار جالب و مفید خواهد بود. نمایش های چندرسانه ای، گفتگو با عکاسان مطرح دنیا، کارگاه ها و حتی کنسرت های مختلفی در خلال برگزاری فستیوال برگزار می شود. اگر عکاس و علاقه مند به شرکت در مسابقات عکاسی هستید یا این که صرفا به حضور در چنین رویداد فرهنگی جالبی علاقه دارید زمان برگزار این فستیوال فرصت مناسبی برای سفر به نپال خواهد بود. زمان برگزاری این فستیوال هر سال تغییر می کنید، اما به طور کلی این فستیوال در ماه های اکتبر/نوامبر برگزار می شود و شرکت در بسیاری رویدادها هم رایگان است.

فستیوال جازماندو | Jazzmandu

فستیوال جازماندو همان طور که از نامش می توان حدس زد فستیوالی در مورد موسیقی جاز است. در ای فستیوال موسیقی، هنرمندان نپالی و همین طور بین المللی و خارجی شرکت می کنند و فرصت خوبی برای علاقه مندان به سبک موسیقی جاز فراهم می شود. زمان برگزاری این فستیوال هم حوالی زمان برگزاری فستیوال عکس است و همه ساله بین ماه های اکتبر/نوامبر در دره کاتماندو برگزار می شود. برای تماشای اجراهای موسیقی لازم است که از قبل بلیط تهیه کنید.

فستیوال بین المللی فیلم کوهستان کاتماندو | Kathmandu International Mountain Film Festival

اولین مورد از فستیوال های نپال که به شما معرفی می کنیم فستیوالی فرهنگی است و در زمینه صنعت فیلمسازی برگزار می شود. این فستیوال سالانه از سال ۲۰۰۰ تاکنون برگزار می شود و هر سال در اوایل ماه دسامبر در شهر کاتماندو برگزار می شود. در این فستیوال آثار فیمسازان نپالی و خارجی با تمرکز بر موضوع طبیعت و جنبه های فرهنگی زندگی در کوهستان به نمایش در می آید و با یکدیگر به رقابت می پردازند. این فستیوال به مدت چند روز برگزار می شود و اگر در طول برگزاری این فستیوال در کاتماندو باشید می توانید شانس تماشا و حضور در این فستیوال را داشته باشید. این فستیوال برای علاقه مندان به سینما و کسانی که در این عرصه فعال هستند دلیل خوبی برای سفر به نپال و کاتماندو می تواند باشد.

فستیوال لوسار | Lhosar

لوسار نام یکی دیگر از جذاب ترین فستیوال های نپال است که توسط قومیت های نپالی مثل گورونگ، تامانگ و شرپاها که ریشه شان به تبت بر می گردد جشن گرفته می شود. این فستیوال پر شور و حال از آن جا که بر اساس تقویم قمری برگزار می شود معمولا با جشن سال نو چینی مصادف می شود. جالب است بدانید که هر گروه و قومیتی این فستیوال را با تفاوت هایی برگزار  می کنند. اما به طور کلی مردم لباس های سنتی شان را می پوشند و در گردهمایی های بزرگ به رقص و پایکوبی و شادی می پردازند. این فستیوال برای کسانی که به فرهنگ شناسی، آداب و رسوم ملل و آشنا شدن با سبک زندگی مردمان مناطق مختلف علاقه مندند فرصتی بی نظیر و تکرارنشدنی خواهد بود.

فستیوال هولی | Holi

یکی از شادترین و رنگارنگ ترین فستیوال های نپال جشن هولی یا جشن رنگ هاست که البته بسیاری آن را به عنوان فستیوالی هندی می شناسند. اما این جشن شاد علاوه بر هند، در کشورهای اطراف و منطقه مثل نپال هم برگزار می شود. فستیوال هولی جشن پایان زمستان و سرما و آغاز ماه های گرم است و معمولا در ماه مارچ برگزار می شود. احتمالا می دانید که در جشن هولی مردم با پاشیدن رنگ های طبیعی، سر و صورت همدیگر را رنگی می کنند و این روز را جشن می گیرند. با این حال، فستیوال هولی در نپال تفاوتی با سایر جشن های هولی دارد و آن هم برگزاری آب بازی و جنگ آبی است که بر هیجان و مفرح بودن این فستیوال اضافه می کند. بنابراین اگر در موقع برگزاری فستیوال هولی در نپال و کاتماندو هستید و می خواهید در شهر پرسه بزنید، لباس مناسبی بپوشید که خیلی نگران خراب شدنش نباشید. چون احتمالا شب که به هتل برگردید سراپا رنگی و خیس شده اید!

سال نو نپالی، بیسکت جاترا | Bisket Jatra

نپالی ها تقویم خاص خود را دارند و به همین دلیل هم سال نو آن ها با سال نو میلادی در غرب متفاوت است. در حال حاضر طبق تقویم نپالی، سال ۲۰۷۴ در نپال است. این فستیوال به ویژه در باکتاپور، شهری تاریخی و باستانی در دره کاتماندو با شور و حرات خاصی برگزار می شود. ارابه های غول پیکر و رنگارنگی در سرتاسر خیابان کشیده می شوند و صحنه هایی از نبردهای تاریخی را به نمایش می گذارند. جشن سال نو نپالی در ماه آوریل برگزار می شود و اگر در این مدت قصد سفر به نپال را دارید پیشنهاد می کنیم هتلتان را در باکتاپور رزرو کنید تا از نزدیک شاهد یکی از شادترین و مهم ترین فستیوال های نپال باشید.

فستیوال داشین | Dashain

داشین بزرگ ترین فستیوال هندوهای نپال است که به خاطر پیروزی خیر بر شر برگزار می شود. این فستیوال بسیار پرشور و حرارت برگزار می شود و برنامه های مفرحی در جریان آن اجرا می شود. اما یکی از جنبه های هیجان انگیز و مشهور فستیوال داشین، تاب های بسیار بزرگی است که از چوب بامبو ساخته می شود و بچه ها امکان تاب بازی هیجان انگیزی را پیدا می کنند. داشین یکی از بهترین و پرطرفدارترین فستیوال های نپال است و به ویژه برای خانواده ها بسیار مناسب و جالب است. اگر به نپال و کاتماندو سفر کرده اید و دوست دارید به بهترین شکل با فرهنگ و سبک زندگی آن ها آشنا شوید می توانید در این فستیوال با خانواده های نپالی آشنا شوید و از نزدیک با آن ها معاشرت داشته باشید. فستیوال داشین یکی از طولانی ترین فستیوال های نپال است و به مدت ۱۰-۱۵ روز برگزار می شود. زمان برگزاری این فستیوال معمولا ماه اکتبر است، اما گاهی در ماه سپتامبر یا حتی نوامبر هم برگزار می شود.

روپین، فستیوال کشت برنج | Rice Planting Festival

برنج نقش مهمی در فرهنگ و آشپزی و غذاهای نپالی دارد و مثل ما ایرانی ها، بخشی جدایی ناپذیر از غذای روزمره آن ها به شمار می رود. جشن کشت برنج یکی از زیباترین و مهیج ترین فستیوال های نپال است که در هنگام کشت و برداشت برنج برگزار می شود. روپین، نام فستیوال کشت برنج است که به مناسبت فرا رسیدن فصل کاشت برنج، اوایل ماه ژوئن، در شالیزارهای نپال برگزار می شود. این فستیوال فرصت بی نظیری برای توریست هاست که بتوانند در امر کشت نشا برنج مشارکت کنند و کمی گل بازی کنند! این فستیوال با استقبال گردشگران خارجی روبرو شده و به همین دلیل هم تورهای زیادی از شهر کاتماندو به مقصد شالیزارهای نپال برگزار می شود. در این تورها شرکت کنید و یک روز را مثل یک شالیکار نپالی در مزرعه کار کنید و در کلبه های چوبی وسط شالیزار غذایتان را نوش جان کنید و حسابی گل بازی کنید!

منبع: theculturetrip.com

نوشته معرفی مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *