معرفی کامل شهر مریوان و بهترین جاذبه های آن + آدرس

شهرستان مریوان در کردستان | Marivan

یکی از زیباترین و خیره کننده ترین مناطق غرب ایران و استان همیشه زیبا و سربلند کردستان، شهرستان مریوان است. این شهرستان مرزی، همه جوره جذاب و دیدنی است و از جمله مناطق توریستی و فوق العاده ی ایران محسوب می شود. شهرستان مریوان در کردستان که امروزه در لیست هفت شهر گردشگری ایران قرار گرفته است، یکی از مناطق بزرگ پرور ایران در دوره های مختلف بوده و هست. این شهرستان هم تاریخ بسیار قوی و غنی دارد و هم جاذبه های بسیار زیادی دارد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر شهرستان مریوان در کردستان را بهتر بشناسیم.

معرفی و بررسی شهرستان مریوان در کردستان

مطالب مرتبط:
جاذبه های معروف کردستان
بهترین روستاهای گردشگری ایران که حتما باید به آن ها سفر کنید!
راهنمای سفر به کردستان

در یک معرفی کلی درباره ی شهرستان مریوان در کردستان باید بگوییم که این شهرستان ۱۵۰ هزار نفری یکی از زیباترین مناطق ایران است که از سال ۹۴ به این طرف، به عنوان یکی از بهترین مناطق هفتگانه ی توریستی و گردشگری ایران با پتانسیل های بسیار زیادی از جمله امکانات تجاریش شناخته شده است. این شهرستان در ۱۳۰ کیلومتری شهرستان سنندج قرار گرفته است و دقیقا در مرز کشور عراق و ایران است. از لحاظ تاریخی و بررسی تپه ها و بازمانده های تاریخی همچون؛ کولان، بیساران، تپه های ساوجی می گویند که شهرستان مریوان در کردستان از دوره ی نوسنگی و هزاره ی چهارم قبل از میلاد حضرت مسیح وجود داشته است و دارای تاریخ و پیشینه ای بسیار قدیمی در این منطقه بوده است. در متون تاریخی بسیاری از مریوان در کنار شخصیت های تاریخی مهم و تاثیرگذار باستانی همچون؛ سارگون که پادشاه آشور بود، آورده شده است.

حکومت ها و تمدن های مختلفی از جمله: مادها، اشکانیان، ساسانیان، آشوری ها، اردلان ها و بسیاری از حکومت های دیگری در این شهرستان بوده اند و تاریخ این شهر و در کنارش این مرز و بوم را ساخته است. نکته ی مهم و جالبی که در تاریخ مریوان همیشه خودنمایی می کند این است که انگار این شهرستان همیشه مرکز و جایگاهی مناسب برای پروراندن مردان و زنانی بسیار قوی و شجاع بوده و هست. در زمان جنگ اعراب، جنگ بین دو حکومت ایران و عثمانی، جنگ و درگیری بین قبایل عشیره ای در دوره های مختلف، جنگ بین بابان ها و اردلان ها و از همه بیشتر در جنگ تحمیلی ایران و عراق مردم کردستان و مریوان رشادت هایی فراموش نشدنی از خود نشان دادند.

درباره ی نام مریوان باید بگوییم که داستان های مختلفی درباره ی نام این شهرستان وجود دارد. برخی می گویند که مریوان قبل ترها پر از گیاهانی همچون مازوج، کتیرا و گز درختی بوده و مردم در آن روزگاران از این محصولات برای تجارت استفاده می کرده اند و به همین خاطر تجاری که از مرو به این منطقه برای تجارت می آمده اند، به مرور زمان در آن ساکن شده و این منطقه به مریوان معروف شد.

داستان دیگری هست که می گوید که واژه ی مراوی که در زبان کردها به معنای جا و مکان مرغابی است، دقیقا به این خاطر به این منطقه اطلاق شد که دریاچه ی زریوار به خاطر خاصیت باتلاقی بودنش، یکی از بزرگ ترین اماکن زندگی مرغابی ها در نژادهای گوناگون بود و به همین خاطر با مرور زمان دیگر این منطقه را مریوان نامیدند. البته قبل ترها به این شهرستان؛ قلعه ی شاه آباد، دژ شاهپور و یا مهروان هم می گفته اند. به هر حال نکته ی مهمی که درباره ی شهرستان مریوان در کردستان باید بدانید این است که مریوان به شکل امروزی تنها در حدود صد سال تاریخ و قدمت دارد.

جاذبه های شهرستان مریوان

 • بازارچه ی مرزی مریوان

یکی از جالب ترین و جذاب ترین جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان بدون شک، بازارچه ی مرزی این شهر است. این بازار در فاصله ی ۱۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته است و از جمله بازارهای شلوغ و پر رفت و آمد استان کردستان است. این بازار به علت دارا بودن موقعیت مکانی و مرزی که دارد، پر است از کالاها و جنس های خارجی و ایرانی که هم قیمت خوبی دارند و هم تنوع زیادی دارند. در این بازار می توانید به صورت کلی از اجناسی همچون: وسایل و لوازم تزئینی بانوان همچون زیورآلات، لباس، وسایل الکترونیکی و وسایل خانگی را به صورت گسترده ای پیدا کرده و خریداری نمایید.

نکته! قبل از این که خریدتان از این بازار را نهایی کنید، پیشنهاد می کنیم که اگر وسیله ی خریداری شده توسط شما الکترونیکی است حتما آن را امتحان کنید چون ممکن است مشکلی داشته باشد و یا خراب باشد.

 • آدرس: استان کردستان، ۱۵ کیلومتری شهرستان مریوان
 • دریاچه ی زریوار

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهرستان مریوان در کردستان بدون شک، دریاچه ی زریوار و یا به زعم دیگران، زریبار است. البته محلی های میروان درباره ی نام این تالاب و یا دریاچه می گویند که نام آن در واقع زیراوبار است و معنی آن، آب کف کنار است. این دریاچه ی باتلاقی و زیبا در فاصله ی ۳ کیلومتری از غرب مریوان قرار گرفته است و فاصله اش از سطح دریا برابر با ۱۲۸۵ متر می باشد. در اطراف این دریاچه ی بسیار زیبا انواع گیاهان و درختانی همچون: بادام، درخت بلوط، زالزالک و گلابی را خواهید دید. بهترین فصل برای دیدن و لذت بردن از دریاچه ی زریوار در مریوان فصل های بهار و تابستان هستند که دارای آب و هوایی بسیار معتدل و در نتیجه دلنشین است اما صادقانه باید بگوییم که آب و هوای دریاچه ی زریوار در فصل پاییز و زمستان خشک است. آب تالاب یا همان دریاچه ی زریوار شیرین است و منبع اصلیش از بارش های سالانه و چشمه های جوشنده تامین می گردد. در حال حاضر زریوار یک سرمایه ی ملی و حتی جهانی به شمار می رود. در این دریاچه و یا به عبارتی دیگر تالاب؛ ماهی خالدار، عروس ماهی، آمور سفید، میگوی آب شیرین، فیتوفاک، فیتوپلانکتون وبرخی از دیگر گونه های خاص و منحصر به فرد دیگر است.

 • آدرس: استان کردستان، ۳ کیلومتری غرب مریوان
 • منطقه ی قمچیان

یکی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق دیدنی ایران و کردستان بدون شک، منطقه ی تفریحی قمچیان است. این منطقه که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان شده است، در بین جاده ی مریوان به سمت سقز قرار گرفته است. در این منطقه پر است از جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیار فوق العاده که بدون اغراق، مفرح روح شما خواهد بود. درختان سر به فلک کشیده، چشم اندازهای کاملا طبیعی و زیبا و هر آن چه که از یک محیط طبیعی بسیار زیبا و بکر انتظار داشته باشید را می توانید در منطقه ی قمچیان بی دردسر بیابید. قمچیان بهشت کوهنوردان، طبیعت گردان و ماجراجویان است. در این منطقه می توانید هم جاذبه گردی طبیعی کنید و هم از کوه های دیدنی فوق العاده ای همچون قله ی امام و یا کوه چاوک دیدن کنید و به آن ها صعود کنید.

 • آدرس: استان کردستان، بین جاده ی سقز و مریوان

در مریوان می توانید در ۳ کیلومتری مریوان قرار گرفته است و قدمتش به قرن ۱۰ هجری می رسد. این قلعه که به آن قلعه ی ایمام و یا هلو خان نیز می گویند امروزه در حکم یک جاذبه ی تاریخی بسیار مهم به شمار می رود. بر اساس بررسی اسناد تاریخی و همچنین بقایای تاریخی در این منطقه مشخص شده است که این قلعه در زمان سرخاب بیگ اردلان و در دوران حکومت آن در این منطقه بنیان گذاشته شد. در حال حاضر تنها از این قلعه ی تاریخی و زیبا، آب انبار آن و تنها آثاری محدود از پله های آن باقی مانده است. در واقع در اثر گذر زمان، قسمت های زیادی از این اثر تاریخی تخریب شده و از بین رفت و این دو بخش تنها آثار باقی مانده از آن قلعه ی با شکوه می باشند. از این قلعه در زمان اوجش به عنوان مرکز حکومت کردستان استفاده می شده است. زمانی این قلعه رو به زوال رفت که در زمان حکومت والی وقت کردستان یعنی هلو خان، تمامی مراکز قدرت به قلعه ی پالنگان منتقل شد. البته هلو خان به این قلعه ساختمان های زیادی همچون مسجد و یا اضافه کردن استحکامات مختلفی به این قلعه، سعی در سر پا نگه داشتن آن داشت ولی همانطور که می بینید در این راه شکست خورده است و امروزه از این قلعه چیز زیادی باقی نمانده است.

 • آدرس: استان کردستان، ۳ کیلومتری جنوب شرقی مریوان
 • پارک ساحلی زریوار

با توجه به این که در حال حاضر هم در فصل تابستان هستیم، اگر به سمت شهرستان مریوان در کردستان رفتید حتما به پارک ساحلی زریوار نیز سر بزنید. این پارک زیبا را حتی خودِ مسئولین شهرستان مریوان به عنوان تنها مجموعه ی گردشگری در اطراف دریاچه و تالاب زریوار وجود دارند، معرفی می کنند. برای این که این پارک از لحاظ رفاهی برای توریست ها جالب توجه به نظر برسد، به آن پارک ساحلی، مجموعه ی خدمات پذیرایی، مجموعه ی اقامتی، پارک شهری، مرکز خدمات فرهنگی و امکاناتی از این قبیل را در این منطقه ی توریستی و گردشگری تهیه دیده اند.

 • آدرس: استان کردستان، ۳ کیلومتری غرب مریوان، اطراف دریاچه ی زریوار

یکی از دیگر جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان که خیلی هم معروف است، پل گاران است. این پل را سابقا به نام کردلان هم می شناخته اند. برای ساخت این پل از موادی همچون: سنگ های کاملا تراشیده شده، سنگ ،آجر و ساروح استفاده شده است. در طراحی و ساخت پل گاران از ۵ دهنه استفاده شده است که ۲ دهنه در آن در وسط رودخانه ای که این پل بر روی آن ساخته شده، قرار گرفته است. با این که در حال حاضر این پل در زمره ی جاذبه های کردستان و مریوان قرار گرفته است اما در دوره ی ساسانیان اصلا برای این ساخته شد که ارتباط بین گاران و اسلام دشت که در شهرستان مریوان قرار داشتند را میسر و آسان تر کنند. البته همین پل، مریوان و سنندج را نیز به هم وصل می کند. شاید باورتان نشور ولی تا همین ۶۸ سال پیش یعنی در سال ۱۳۲۰ از آن استفاده می شده است و پس از آن دیگر استفاده از آن منسوخ شد. البته این پل در دروه ی حکومت های صفویان و حتی در زمانی که والیان اردلان در مریوان و کردستان حکومت می کنند این پل را مورد بازسازی قرار دادند. در حال حاضر این پل در بین آثار ملی به ثبت رسیده است.

 • آدرس: استان کردستان، ۱۰ کیلومتری شمال شرقی مریوان، جاده ی گاران به تیژ تیژ
 • روستای کانی سانان

یکی از دیدنی ترین جاذبه هایی که در شهرستان مریوان در کردستان قرار گرفته است، روستای کانی سانان است که معماری بسیار جالب و دیدنی دارد. در این روستا خانه ها بدون این که جلوی دید همدیگر را بگیرند، به شکل ردیفی پشت سر هم قرار گرفته اند! این خانه ها به این دلیل به این صورت هستند چون که بر روی سرازیری ساخته شده اند. تصور کنید؛ ترکیب این منظره با فضای سبز و کوهستانی تا به چه حدی زیبا و دیدنی است. به هر حال این روستای زیبا که دیگر جنبه ی یک جاذبه را هم پیدا کرده است، نزدیک به ۱۵۰ سال قدمت دارد. جالب است بدانید که ساکنین این روستا، ۳ دامدار بودند که همان ها باعث شدند تا این روستا به نام کانی سه نان شهرت پیدا کند. وقتی به مریوان رفتید حتما به این روستای دیدنی سر بزنید و از آن بازدید کنید.

 • آدرس: استان کردستان، ۷ کیلومتری غرب مریوان، مقابل دریاچه ی زریوار

کردستان و مریوان دارای جغرافیای کوهستانی هستند و به این خاطر ارتفاعات و کوه های فراوانی در این اقلیم موجود است. معمولا هم یا جنگلی هستند و یا سنگی! کوه چهل چشمه با ارتفاعی نزدیک به سه هزار و صد و چهل متر از سطح آب های آزاد، در شمال شرقی شهرستان مریوان واقع شده است. چهل چشمه خود ۲۰ قله تشکیل شده که معروف ترین آن ها عباتند از: کوه کل کوژ، کانی میران، کوه باینچوب، مزگت و میرزا و دیگر قله ها و ارتفاعات معروف و مختلف.

نوشته معرفی کامل شهر مریوان و بهترین جاذبه های آن + آدرس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *