معرفی ۷ مورد از باشکوه ترین کاخ های عثمانی در استانبول

مشهورترین کاخ های استانبول

شهر استانبول در بین دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و تاریخ بسیار پرفراز و نشیبی داشته است.امپراتوری ها و قدرت های مختلف در دوره هایی در این شهر ساکن بوده اند و تاثیر این قدرت ها را در ساختمان ها و بناهای به جا مانده می توان مشاهده کرد. در شهر استانبول قصرها و کاخ های بسیار زیبا و باشکوهی هم وجود دارند که اکثرا در دوران امپراتوری عثمانی و توسط خاندان مشهور بالیان که معمارهای دربار بوده اند ساخته شده اند. در این مطلب سفری به استانبول خواهیم داشت و ۷ مورد از باشکوه ترین کاخ های استانبول را که به دستور سلاطین عثمانی بنا شده اند به شما معرفی می کنیم. چه با تور استانبول یا به صورت شخصی و با خرید بلیط هواپیمای استانبول به این شهر زیبا سفر کنید پیشنهاد می کنیم از این کاخ ها و قصرهای مجلل و تاریخی حتما دیدن کنید. بسیاری از این کاخ ها امروزه به موزه تبدیل شده اند و برخی دیگر به عنوان هتل، محل برگزاری جشن ها و … تبدیل شده اند و جزء جاذبه های دیدنی شهر به حساب می آیند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

۱- کاخ عادله سلطان | Adile Sultan Palace

مطالب مرتبط:
آشنایی با معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول
راهنمای سفر به استانبول
بهترین زمان سفر به استانبول چه فصلی است؟

یکی از زیباترین کاخ های استانبول کاخ عادله سلطان است که در بخش آسیایی و در دامنه های تپه ای قرار گرفته است و برای بازدید از آن باید به آن سمت تنگه بسفر بروید. این کاخ محل اقامت تابستانی عادله سلطان، دختر سلطان محمود دوم بوده و در سال ۱۸۶۱ توسط معمار مشهور سرکیس بالیان  ساخته شده است. عادله سلطان پس از از دست دادن همسر، فرزندان و برادرش تمام زندگی اش را وقف خیریه کرد. در سال ۱۹۱۶ عادله سلطان کاخ باشکوه و زیبایش را به یک خوابگاه دخترانه تبدیل کرد. هفتاد سال بعد این کاخ متاسفانه دچار حریق شد و آسیب بسیاری دید. امروزه، کاخ عادله سلطان بازسازی شده و برای برگزاری رویدادها، ملاقات ها و جشن ها و مراسم های مختلف استفاده می شود. فضای سرسبز و زیبای اطراف باغ و همین طور معماری باشکوه کاخ عادله سلطان برای عکاسی بسیار ایده آل است و مطمئنا عکس های یادگاری بسیار زیبایی در این کاخ می توانید داشته باشید.

 • آدرس: Vaniköy Caddesi, İstanbul, 34684, Turkey

۲- کاخ بیلربیی | BEYLERBEYI PALACE

کاخ بیلربیی یکی دیگر از معروف ترین کاخ های استانبول است که باز هم توسط معمار سرکیس بالیان  ساخته شده است. این کاخ باشکوه در سال ۱۸۲۹ و به دستور سلطان محمود اول به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شده است. این کاخ نیز در سال ۱۸۵۱ دچار حریق و آتش سوزی مهیبی شد، اما بالیان  در سال ۱۸۶۱ و در دوران حکومت سلطان عبدلعزیز این کاخ را بازسازی کرد. سلطان عبدالحمید، یکی دیگر از سلاطین عثمانی بین سال های ۱۹۱۲ و ۱۹۱۸ و تا زمان مرگ، دوران تبعیدش را در همین کاخ سپری کرده است. شاهزاده های خارجی هم در سفر به استانبول در این کاخ اقامت می کردند. امروزه کاخ بیلربیی به روی عموم بازدیدکنندگان باز است و به یک موزه تاریخی و تماشایی تبدیل شده است. این کاخ یک ورودی از سمت دریا داشته که با استفاده از قایق می شد وارد قصر شد. اگرچه ورود از این در دیگر امکان پذیر نیست، با این حال پیشنهاد می کنیم با قایق از کنار این قصر عبور کنید و نمای باشکوه قصر از سمت دریا را ببینید.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر
 • آدرس: Beylerbeyi Sarayı Abdullah Ağa Caddesi, İstanbul, 34676, Turkey

۳- کاخ چراغان کمپینسکی | ÇIRAĞAN PALACE KEMPINSKI

یکی دیگر از شاهکارهای معمار مشهور دوران عثمانی، سرکیس بالیان  کاخی بسیار باشکوه و مجلل به نام چراغان کمپینسکی است. این کاخ در منطقه بشیکتاش و در کنار تنگه بسفر قرار گرفته و مشرف به بخش آسیایی و همین طور منطقه تاریخی و قدیمی استانبول است. این کاخ که شاهد اتفاقات و حوادث سال های آخر حکومت عثمانی ها بوده به دستور سلطان عبدلعزیز ساخته شده و در سال ۱۸۷۱ مراحل ساخت آن تکمیل شده است. این کاخ نیز در سال ۱۹۱۰ دچار آتش سوزی شد و بخش عمده ای از ساختمان از بین رفت. کاخ چراغان کمپینسکی بعد از بازسازی و نوسازی های انجام شده دوباره به روی عموم بازگشایی شد و امروزه به یک هتل ۵ ستاره و بسیار لوکس تبدیل شده است. اقامت در یک کاخ شاهانه و باشکوه هزینه بالایی هم دارد و برای یک شب اقامت در چنین هتل زیبایی باید چندصد یورو بپردازید. علاوه بر اقامت در اتاق های هتل، چندین رستوران هم در این هتل وجود دارد که می توانید برای صرف غذا به آنجا بروید.

 • آدرس: Çırağan Caddesi, İstanbul, 34349, Turkey

۴- کاخ دلمه باغچه | DOLMABAHÇE PALACE

در بین تمام کاخ هایی که تا به حال معرفی کردیم کاخ دلمه باغچه از شهرت بیشتری برخودار است و جزء چند جاذبه گردشگری مهم استانبول برشمرده می شود. کاخ دلمه باغچه در سال ۱۸۵۶ و به دستور سلطان عبدالمجید و توسط دو معمار از خاندان بالیان  به نام های گارابت بالیان  و نیکوگوس بالیان  ساخته شده است. این کاخ باشکوه و باعظمت و زیبا محل اقامت ۶ سلطان عثمانی و همین طور آخرین خلیفه عثمانی بوده است. کاخ دلمه باغچه برخلاف کاخ مشهور دیگر استانبول، یعنی کاخ توپکاپی سبک معماری غربی تر و مدرن تری دارد. بعد از استقرار جمهوری ترکیه، از این کاخ به عنوان کاخ ریاست جمهوری استفاده می شد. یکی از معروف ترین اتاق های کاخ دلمه باغچه بدون شک اتاقی است که مصطفی کمال آتاترک در آن جان سپرده است. امروزه این کاخ یکی از مهم ترین دیدنی ها و کاخ های استانبول است و هرروزه (به جز دوشنبه ها) برای عموم مردم باز است.

 • ساعات بازدید: هرروز به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر
 • آدرس: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

۵- کاخ توپکاپی | Topkapi Palace

کاخ توپکاپی یا توپقاپی یکی دیگر از مشهورترین کاخ های استانبول و محل زندگی و مقر سلطنت پادشاهان عثمانی بوده است. ساخت این کاخ باشکوه در سال ۱۴۵۹ و به دستور سلطان محمد فاتح آغاز شده است و امروزه یکی از جاذبه های مهم گردشگری استانبول به حساب می آید. کاخ توپکاپی حدفاصل شاخ طلایی و دریایی مرمره قرار گرفته و چشم انداز بی نظیری به تنگه بسفر دارد. کاخ توپکاپی محوطه ای بسیار بزرگ است و شامل قسمت های مختلفی مثل حرمسرا، محل ملاقات های رسمی، محل سکونت و استراحت پادشاهان عثمانی و … می شود. در قسمت موزه کاخ توپکاپی اشیاء بسیار تاریخی نگهداری می شود که گفته می شود متعلق به صدراسلام هستند.

 • آدرس: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/Istanbul, Turkey

۶- کاخ کوچوک سو | KÜÇÜKSU PALACE

کاخ کوچوک سو در اصل به عنوان محل اقامت سلطان عبدالمجید در هنگام شکار و توسط معمار نیگوگوس بالیان  ساخته شده است. این کاخ زیبا به سبک معماری باروک ساخته شده و در کناره تنگه بسفر و در بخش آسیایی در بیکوز قرار گرفته است. مرمرهای ایتالیایی، مبلمان اروپایی و مدرن و گچ بری ها و تزئینات باشکوه داخلی همگی این کاخ را به یکی از زیباترین کاخ های استانبول تبدیل کرده اند. کاخ کوچوک سو در سال ۱۹۹۶ و بعد از یک دوره ۴ ساله بازسازی و نوسازی به روی عموم مردم بازگشایی شد و امروزه به عنوان موزه کاربرد دارد. اگر از هیاهو و شلوغی شهر خسته شده اید و دوست دارید در فضایی باشکوه، تاریخی و آرام بخش وقت بگذرانید از موزه کاخ کوچوک سو دیدن کنید.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر
 • آدرس: Küçüksu Caddesi, İstanbul, 34815, Turkey

۷- کاخ ایهلامور | Ihlamur Palace

استانبول مملو از کاخ ها و بناهای تاریخی و باشکوه است. در بخش تاریخی و قدیمی استانبول و همین طور در کناره تنگه بسفر می توانید این کاخ ها و قصرها را مشاهده کنید که بعد از سالیان سال همچنان باشکوه و باابهت سرپا ایستاده اند. در این مطلب سعی کردیم برخی از مهم ترین و مشهورترین کاخ های استانبول را به شما معرفی کنیم. آخرین موردی که به آن اشاره می کنیم کاخ ایهلامور است. سلطان عبدالمجید اول پادشاه قدرتمند عثمانی در قرن ۱۹ تصمیم گرفت تا اقامتگاهی در شاخ طلایی برای خود بسازد. به همین دلیل به معمار مشهور عثمانی یعنی نیگوگوس بالیان  دستور داد تا در منطقه بشیکتاش قصری زیبا و مدرن بسازد. کاخ ایهلامور از دو ساختمان به سبک نسبتا غربی و مدرن تشکیل شده است و امروزه به عنوان موزه به روی عموم مردم باز است. شما می توانید همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر از این کاخ باشکوه و زیبا دیدن کنید. در این کاخ و در قسمتی از یکی از ساختمان ها یک کافه هم وجود دارد که پیشنهاد می کنیم در این فضای دلپذیر خودتان را به استکان چای ترکی یا یک فنجان قهوه ترک خوش عطر و بو میهمان کنید.

 • ساعات بازدید: سه شنبه تا یک شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر
 • آدرس: Av. Süreyya Ağaoğlu Sokak, Istanbul, 34365, Turkey

منبع: theculturetrip.com

نوشته معرفی ۷ مورد از باشکوه ترین کاخ های عثمانی در استانبول اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *