معروف ترین نژادهای گربه در جهان

آشنایی با نژادهای گربه

دوستی و محبت با حیوانات در فرهنگ ما ایرانی ها نهادینه شده است و در دین مبین اسلام هم روایات و احادیث متعددی در مورد نگهداری و محبت به حیوانات آمده است. یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی بدون شک گربه است که با ظاهر ملوس و رفتارهای دوست داشتنی اش سنگدل ترین آدم ها را هم شیفته خود می کند. همان طور که می دانید نژادهای متعددی از این حیوان خانگی در سرتاسر دنیا وجود دارند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا معروف ترین نژادهای گربه در جهان را به شما معرفی کنیم و شما را با دنیای گربه های ملوس و دوست داشتنی بیشتر آشنا کنیم.

گربه پرشین | Persian Cat

مطالب مرتبط:
آشنایی با نژادهای اسب ایرانی و تاریخچه اسبچه خزر
آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند
کمی آشنایی با نژاد و انسان های نخستین چینی

گربه ایرانی یا پرشین کت بدون شک محبوب ترین و معروف ترین نژاد گربه در جهان است و به خاطر ظاهر زیبا و باوقار و رفتار خوبش طرفداران زیادی دارد. گربه پرشین با صورت فِلت و مسطح، موهای بلند و زیبایش افراد زیادی را عاشق خود کرده است. هرچند پرشین کت را معمولا به رنگ سفید می شناسند، اما در رنگ ها و طرح های مختلف وجود دارند و حتی در ترکیب با نژادهای دیگر انواع مختلفی از آن به وجود آمده است. بینی کوچک و فرورفته این نژاد گربه باعث شده تا چشم ها برجسته تر و بزرگ تر به چشم بیایند و به نظر بسیاری باعث بامزه شدن چهره گربه بشوند. گربه پرشین به نام های پرشین موبلند، گربه ایرانی، گربه شیرازی و … هم شناخته می شود و در دنیا بسیار محبوب است.

گربه بنگال | Bengal

برخلاف گربه پرشین، گربه بنگال ظاهری وحشی و پلنگی دارد و برای کسانی که پرشین را زیادی لوس و ملوس می دانند انتخابی ایده آل است. گربه بنگال با ترکیب نژادی گربه خانگی و گربه پلنگی آسیایی به وجود آمده و چند نسل قبلترش گربه های وحشی ای بوده اند که در جنگل های آسیایی زندگی می کردند. گربه بنگال بسیار پرانرژی و پرجنب و جوش است و نیاز به سرگرم شدن و بازی زیادی دارد. بنگال هم در رنگ های مختلفی وجود دارد، اما طرح اصلی بدنشان خال خالی و پلنگی است. نام گربه بنگال در واقع از گربه پلنگی آسیایی به نام Prionailurus bengalensis bengalensis اقتباس شده است و رفتار آرام و خانگی اش را از والد اهلی و رنگ و طرح پلنگی اش را از والد وحشی اش به ارث برده است.

گربه ابولهولی یا بی مو | Sphynx Cat

اگر فکر می کنید که گربه ها موجوداتی پشمالو و خزدار هستند پس هنوز با گربه بی مو آشنا نشده اید. این نژاد خاص و نادر که به نام های گربه اسفنکس، گربه ابولهولی یا گربه بدون مو هم شهرت دارد در دهه ۱۹۶۰ و از ترکیب نژادی گزینشی به وجود آمد. یکی از مشکلاتی که صاحبان گربه با آن مواجه هستند ریزش موی گربه هاست و موی گربه اگرچه باعث ملوس تر شدن و بامزه تر شدن ظاهر گربه می شود اما به هرحال مشکلاتی را هم ایجاد می کند. گربه بی مو البته کاملا بی مو نیست و موهایی ظریف و ریز دارد که از دور دیده نمی شود و با وجود ظاهر چروک و عجیبش طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. این نژاد گربه اتفاقا بسیار هم اجتماعی و معاشرتی است و رابطه خوبی با انسان ها برقرار می کند.

گربه سیامی | Siamese Cat

گربه سیامی از قرن ۱۹ معروف شده و امروزه یکی دیگر از محبوب ترین نژادهای گربه به حساب می آید. خاستگاه اصلی این نژاد به کشور تایلند برمی گردد که سابقا سیامی نامیده می شد. گربه سیامی با ظاهر خاص و جذابش طرفداران زیادی دارد و علاوه بر این، در ترکیب با نژادهای دیگر باعث به وجود آمدن نژادی متنوع تر گربه در جهان شده است که گربه موکوتاه شرقی، گربه بی مو اسفنکس و گربه هیمالیایی از آن جمله هستند. این گربه معمولا رنگی روشن دارد و در نواحی صورت، گوش ها، پاها و دم تیره است. گربه سیامی به دلیل ظاهر جذابش در صنعت فیلمسازی هم ظاهر شده و در انیمیشن معروف دیزنی به نام بانو و ولگرد هم این گربه زیبا دیده می شود.

گربه هیمالیایی | Himalayan Cat

گربه هیمالیایی یک گونه از گونه های ترکیب نژادی است و حتی با نگاه کردن به ظاهرش هم می توانید نژادهای ترکیب شده اش را حدس بزنید. گربه هیمالیایی که هیمالین هم نامیده می شود ظاهری بین گربه پرشین و گربه سیامی دارد و در واقع از ترکیب این دو نژاد هم به وجود آمده است. این گربه خصلت های آرام و خانگی پرشین و ظاهر زیبا و دو رنگ گربه سیامی را دارد و به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین نژادهای گربه در جهان محسوب می شود.

گربه موکوتاه امریکن | American Shorthair

گربه موکوتاه آمریکایی یکی از متداول ترین نژادهای گربه است که به ویژه در آمریکای شمالی زندگی می کنند. گفته می شود که مهاجرین اروپایی که به آمریکا مهاجرت کردند از این گربه ها برای شکار موش در کشتی استفاده می کردند و بعد از پیاده شدن در آمریکا این شکارچیان ملوس و مهاجر را همراه با خود وارد خاک آمریکا کردند. این گربه موهایی کوتاه و صورتی گرد دارد و به دلیل باهوش بودن همراه و دوستی خوب و دوست داشتنی برای شما خواهد بود. این گربه گاهی با نژادهای ترکیبی موکوتاه اشتباه گرفته می شد، اما در واقع این گربه نژادی خالص و آمریکایی است و یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در آمریکا و جهان است.

گربه مین کوون | Main Coon

گربه مین کوون یکی از بزرگ ترین نژادهای گربه خانگی و اهلی شده است و یکی از قدیمی ترین نژادهای ترکیبی طبیعی در آمریکای شمالی محسوب می شود و بومی ایالت مین است. از جمله ویژگی های مثبت این گربه که باعث محبوبیت آن شده است خوش مشربی، مهربانی و بازیگوش بودن آن است که با توجه به ظاهر بزرگش به «غول مهربان» شهرت پیدا کرده است. اطلاعات دقیقی در مورد خاستگاه اصلی و زمان به وجود آمدنش در ایالات متحده در دسترس نیست، اما فرضیه ها و گاه داستان های جالبی در مورد این گربه شنیده می شود که در مورد صحت و درستی آن ها نمی توان مطمئن بود. چیزی که می دانیم این است که گربه مین کوون در اواخر قرن ۱۹ در نمایش های سیرک گربه ها شهرت زیادی پیدا کرد، اما در قرن ۲۰ و با ورود گربه های موبلند از محبوبیتش کاسته شد. با این حال، هنوز هم این گربه یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در جهان است و دوباره توانسته شهرت و محبوبیتش را به دست بیاورد.

گربه مائو مصری |  Egyptian Mau

مصری ها جزء قدیمی ترین اقوامی هستند که به گربه دوستی مشهورند و آن ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کردند. در کتیبه ها و نقاشی هایی که از مصریان باستانی به جا مانده می توان تصویر گربه ها را دید که در آن زمان از جایگاهی والا و مهم برخوردار بوده اند. ظاهرا این جایگاه تا به امروز به قوت خود باقی مانده و امروزه یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در جهان گربه مائو مصری است. این گربه جثه ای کوچک تا متوسط و موهایی کوتاه دارد و به دلیل طرح و نقش های روی خزش به گربه بنگال هم تا حدودی شبیه است. گربه مائو مصری نژادی کمیاب و نادر محسوب می شود و با چشم های سبز درخشان و باشکوهش طرفداران زیادی در دنیا دارد.

گربه موکوتاه بریتیش | British Shorthair Cat

گربه موکوتاه بریتانیایی یا بریتیش یکی از باشکوه ترین و باوقارترین نژادهای گربه است و همان طور که از نامش مشخص است ابتدا در بریتانیا و از نژاد گربه های خانگی و اهلی بریتانیایی به وجود آمده است. خز این گربه با موهایی کوتاه و متراکم (معمولا به رنگ طوسی) و صورتی گرد و پهن شناخته می شود. مشهورترین و آشناترین نوع از این نژاد گربه، بریتیش بلو است که خزهایی به رنگ طوسی-آبی و چشم هایی زرد و کهربایی و طول دمی متوسط دارد. با این حال، امروزه این مورد از نژادهای گربه در رنگ ها و طرح های مختلف به وجود آمده و هرکدام طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.

منبع: thesprucepets.com

نوشته معروف ترین نژادهای گربه در جهان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *