موزه‌های کشور چه برنامه‌هایی برای نوروز ۹۸ دارند؟

برنامه موزه ها در نوروز ۹۸

به مناسبت نوروز ۹۸ مدیر کل امور موزه های کشور با ارائه برنامه های نوروزی متنوع، از مردم عزیز خواسته است که در ایام نوروز از موزه ها و محوطه های تاریخی بازدید کنند. کارگر مدیر کل امور موزه های کشور در گفتگویی که با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری باشگاه خبرنگاران جوان داشت، برای تشریح برنامه نوروزی موزه های کشور اینطور بیان کرده که: از برنامه‌هایی که موزه‌ ها برای استقبال از نوروز دارند، برنامه‌ هایی است که هر ساله باید انجام شود که از آن جمله می‌توان به تمیز کردن موزه‌ ها یا خانه ‌تکانی موزه‌ ها و رفع کردن ایراد‌های جزئی و احتمالی آن اشاره کرد. البته این مسائل، عمومی بوده و همیشه در مرکز توجه است، اما استقبال از نوروز و عید خیلی جدی در دستور کار موزه‌ها قرار می‌گیرد.

محمد رضا کارگر در ادامه ی صحبت های خود در خصوص برنامه موزه ها در نوروز ۹۸ گفت: قرار است که موزه ها در این ایام اقدام به امانت گرفتن بخشی از آثار دیگر موزه سعی در جذب مخاطبان خود کنند و یا با برگزاری نمایشگاه هایی آثار تاریخی خود را در دید عموم قرار دهند. در ادامه گزارش برنامه موزه ها در نوروز ۹۸ همراه با تیم خبری الی گشت باشید.

مطالب مرتبط:
راه اندازی اپلیکیشنِ «سامانه نظارت بر خدمات سفر»
۲۲ اثر طبیعی در کشور ثبت ملی می شوند
امروز فرصتی برای بازدید رایگان از موزه ی تنوع زیستی پردیسان!

در ادامه ی این خبر، محمد کارگر ادامه داد: معمولا موزه ها در ایام نوروز ۹۸ برنام های جانبی دارند که از جمله آن ها می توان به برگزاری نمایشگاه یا به امانت گرفتن آثار تاریخی دیگر موزه ها اشاره کرد که هر کدام سبب می شوند مخاطبان بیشتری به سمت موزه های کشور جذب شوند.

کارگر افزود: به طور معمول برنامه هایی که به مناسبت نوروز در موزه ها اجرا می شوند عبارت از برنامه‌های موسیقیایی اقوام مختلف، برگزاری کارگاه‌های مختلف، برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی هستند. سفره‌ های هفت ‌سین به صورت متفاوت با توجه به سنت ‌ها و آثاری که در موزه‌ ها هستند، بخش دیگری از برنامه ‌های نوروزی موزه ‌ها است.

مدیر کل امور موزه های کشور، محمد کارگر در گفتگویی که با باشگاه خبرنگاران جوان داشت گفت: سازمان میراث فرهنگی در سال ‌های اخیر در جهت احیای سنت ‌های نوروزی، نوروزگاه‌ هایی را برگزار می ‌کند که بخشی از آن‌ ها در محوطه‌ های تاریخی و موزه ‌ها خواهد بود.

برنامه ‌های نوروزی موزه‌ ها در مجموع شور و هیجانی را در موزه‌ها ایجاد می‌کند و من واقعا از مردم دعوت می ‌کنم که در ایام نوروز از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی بازدید کنند و این بازدید جزو برنامه‌های اصلی آن‌ها در ایام نوروز باشد. لازم به ذکر است که در ادامه صحبت هایی که محمد کارگر در خصوص برنامه موزه ها در نوروز ۹۸ داشت بگوییم که وی اعلام کرد ما در همه استان‌ ها برنامه نوروزگاهی داریم و در هر جایی که مردم در آن حضور دارند، برگزار می‌شود.

هموطنان عزیز توجه داشته باشید که معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بهره برداری مرحله سوم سامانه یکپارچه فروش بلیط الکترونیکی موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی در سه استان اصفهان، کرمانشاه و تهران خبر داد.

بنابر گفته ی خیاطیان،  روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی افزایش سرعت و کیفیت خدمت فروش بلیت به گردشگران، ارتقای شفافیت در فرآیند فروش و دسترسی به آمار برخط بازدید و تحلیل اطلاعات را از مهم‌ترین اهداف توسعه این سامانه می باشد.

معرفی برنامه موزه گر باش

در ادامه خبر برنامه های نوروزی ۹۸ جالب است که درباره برنامه ای به نام موزه گر باش هم کمی صحبت کنیم. نام این برنامه در راستای توسعه موزه و ارتقا موزه داران در ناحیه قفقاز جنوبی ابداع شده است. این برنام از نظر مالی، توسط بخش فرهنگی و اروپایی خلاق اتحادیه اروپا به منظور توسعه خلاقیت و توانمندی فعالیت های موزه ای در ناحیه قفقاز جنوبی و برخی از کشورهای اروپایی برنامه ریزی شده است. این برنامه در نظر دارد که در یک بازه زمانی بلند مدت با آموزش موزه داران، به اهداف توسعه ی توان، مهارت‌های مدیریتی و مدرن سازی عملکرد موزه‌ های ناحیه قفقاز جنوبی، در مقابله با چالشهای موزه ها در قرن بیست و یکم  بپردازد.

شایان ذکر است که بگوییم قفقاز جنوبی شامل کشورهایی نظیر ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و بخش های کوچکی از ایران و ترکیه می شود.

در این برنامه موزه های کشورهای ارمنستان، گرجستان و آذربایجان و برخی دیگر از کشورهایی اروپایی پوشش داده شده اند و روز سه شنبه گذشته در تفلیس گرجستان اولین نشست هایی که در رابطه با آن برگزار شد با هدایت مدرسان موزه داری از شبکه سازمانی موزه های اروپا NEMO کمیته ملی ایکوم گرجستان و کمیته بین المللی ایکتوپ شورای بین المللی موزه ها   ICTOP یا همان کمیته آموزش پرسنل موزه آغاز به کار کرد.

آموزش مهارت‌های مدیریتی، بازاریابی در موزه ها، رسالت، هدف، چشم انداز و ارزش موزه ها، مخاطب پذیری، تکنولوژی های نوین موزه ای، و سرفصل های مفید، ضروری، جذاب و هیجان انگیز دیگر، از جمله موضوعاتی است که در این سری  برنامه های آموزشی در اختیار موزه داران این کشورها قرار گرفته و آموزش داده می شود.

چندین سال است که  کشورهای مذکور مبحث آموزش موزه داران خود را با استاندارد های جهانی بسیار جدی انگاشته اند و در رایزنی و همکاری با بهترین مراکز موزه ای دنیا و یا جلب همکاری های مشترک و حمایت های مالی به این منظور از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.

قطعا این مسیر برای کشور های شمالی ایران، مانند گرجستان که با یاری کمیته ملی موزه های کشور خود،  در حال حاضر نقشی قابل تامل در این زمینه ایفا می‌کند، به آینده ای روشن در حیطه موزه و موزه داری منجر خواهد شد.

نوشته موزه‌های کشور چه برنامه‌هایی برای نوروز ۹۸ دارند؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *