موزه لوور پاریس

فرانسه به اندازه ای جاذبه های گردشگری جذاب را در خود جای داده که در طول سال های گذشته توانسته خود را به عنوان یکی از مقاصد مهم توریستی معرفی نماید. یکی از پرطرفدارترین مکان های فرانسه ” موزه لوور پاریس” نامیده می شود. برای شناخت بیشترِ این موزه ارزشمند و گشت و گذاری کوتاه در قسمت های مختلف آن در ادامه ما را همراهی نمایید.


از آن جا که موزه لوور پاریس حدود ۳۵ هزار اثر تاریخی را از نقاط مختلف دنیا در خود جای داده، بزرگترین خزانه تاریخی و هنری دنیا به حساب می آید.

*تاریخچه موزه لوور پاریس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید موزه لوور کنونی پیش از انقلاب کبیر فرانسه، یکی از کاخ های سلطنتی بود که به دستور فرانسوای اول بنا شده بود و برای نگه داری آثار هنری ارزشمند مورد استفاده قرار می گرفت.

در ابتدا در مکانی که کاخ در آن ساخته شد، قلعه ای وجود داشت که قدمت آن به قرن دوازدهم باز می گردد، فرانسوای دستور داد قلعه را تخریب کنند و در همان مکان کاخی باشکوه بسازند. به دنبال این دستور، مراحل ساخت کاخ در دهه ۱۵۰۰ میلادی شروع شد و با روی کار آمدن هر یک از پادشاهان، قسمتی به آن بنا اضافه گردید به گونه ای که تفاوت معماری بخش های مختلف کاخ، به وضوح قابل مشاهده است.

آخرین پادشاهی که در این کاخ اقامت داشت لویی چهاردهم بود که در سال ۱۶۸۲ به کاخ ورسای نقل مکان کرد. اما پس از انقلاب کبیر فرانسه در سال ۱۷۸۹ این کاخ یا بهتر است بگوییم این موزه سلطنتی به مردم فرانسه اهدا شد، سرانجام در سال ۱۷۹۳ به عنوان موزه ملی فرانسه معرفی گشت و از آن زمان تا کنون میزبان آثار باستانی بی شماری می باشد. جالب است بدانید که این مکان تا سال ۱۹۹۳ تنها بخش هایی را به موزه اختصاص داده بود اما از سال ۱۹۹۴ کل بنا به عنوان موزه معرفی شد.

خوب است توریست های ایرانی بدانند که از مجموع ۳۵ هزار آثاری که در موزه لوور پاریس نگه داری می شود، ۲۵۰۰ قطعه متعلق به ایران است که بسیاری از آن ها به صورت مخفیانه و از جانب افراد ناشناس به فرانسه منتقل شده و تعدادی از آن ها هم به واسطه تاریخ شناسانی که به منظور مطالعه بر روی این آثار به ایران سفر کرده بودند، از کشور ما خارج شده است!

این تاریخ شناسان با امتیاز انحصاری که ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به کشور فرانسه اعطا کرده بودند، وارد خاک کشور ما می شدند و به کشف آثار باستانی می پرداختند و آن ها را به تاراج می بردند.

*آشنایی با موزه لوور پاریس

لوور را پربازدیدترین موزه جهان می دانند که سالانه بسیاری از جهانگردان و تاریخ دوستان ترغیب می شوند تا از آن بازدید کنند. این موزه هدفی غیر از شناساندن فرهنگ، هنر و تاریخ بشریت ندارد و از سال ۱۷۹۳ تحت عنوان موزه عمومی مشغول به فعالیت است. در این سال موزه لوور کارِ خود را با حدود ۵۴۰ تابلو نقاشی و ۱۸۰ اثر هنری دیگر آغاز کرد و در مدتی کوتاهی توانست به پربازدیدترین موزه دنیا تبدیل شود. مساحت کلی موزه لوور پاریس به طور تقریبی ۷۳ هزار متر مربع است که بخش های گوناگونی را شامل می شود.

و اما ساختمان موزه لوور چه قسمت هایی را شامل می شود؟

ساختمان شیشه ای و هرمی شکل این موزه که “آی ام پِی” نامیده می شود، خود از جذابیت های عکاسی می باشد. این هرم توسط معماری به همین نام بنا شده و هم اکنون نماد موزه لوور به حساب می آید. این هرم شیشه ای زیبا نخستین بار در سال ۱۹۸۹ رونمایی شد.

بازدیدکنندگان هنگام ورود به این ساختمان در ابتدا باید از بخش امنیتی آن گذر کنند و بعد از بررسی های صورت گرفته می توانند از طریق پله برقی راهی سایر بخش ها شوند. در این بخش شما باید بلیط ورود به موزه را تهیه فرمایید و از مسئولین مربوطه برای ادامه مسیر راهنمایی بگیرید، چرا که بزرگترین موزه هنری و تاریخی جهان، بسیار گسترده است و اگر بدون آگاهی از بخش های مختلف آن واردش شوید، قطعا گمراه شده و وقت خود را تلف کرده اید.

تعداد کل کارکنان این موزه دوست داشتنی به ۲۲۹۰ نفر می رسد که از این میان ۱۲۰۰ نفر در بخش امنیتی مشغول به کار هستند. در این مجموعه ۴۸ آتش نشان به صورت شبانه روز در حالت آماده باش هستند تا در صورت بروز مشکل، در کسری از ثانیه بتوانند موضوع را پیگیری کنند.

*دپارتمان های اصلی موزه لوور پاریس:

۱)مصر باستان

۲)هنرهای تزئینی

۳)یونان، رم باستان

۴)مجسمه ها و تندیس ها

۵)طراحی ها و آثار چاپی

۶)تابلوهای نقاشی

۷)آثار باستانی شرق نزدیک

۸)هنر اسلامی

*آثار موجود در موزه لوور پاریس

بخش قابل توجهی از آثار هنری موجود در موزه لوور پاریس حاصل گردآوری پادشاهان فرانسوی بوده که هنوز هم می توانید از آن ها دیدن کنید، ولی با این وجود قسمت های متعددی در این موزه وجود دارد که ۲ نمونه مهم آن را توضیح می دهیم:

۱٫ بخش هنرهای اسلامی

در ۱۰ تالاری که در بخش هنرهای اسلامی در موزه لوور در نظر گرفته شده، این امکان را دارید که آثار کشورهای اسلامی مختلف را تماشا کنید. این بخش در سال ۱۹۹۳ به عنوان قسمتی  از موزه افتتاح شد ولی در سال ۲۰۰۳ به صورت بخشی مستقل درآمد که مدیریت آن را رئیس کتب فارسی کتابخانه ملی فرانسه به عهده داشت. آثاری که در این قسمت در معرض دید قرار دارند شامل آثار سفالی، چوبی و شیشه ای، سرامیکی و موزاییک، تابلوهای مینیاتوری، قالیچه و غیره می شود. نیمی از آثار موجود در بخش هنرهای اسلامی را آثار ایرانی تشکیل می دهند که در ادامه به صورت مفصل به آن می پردازیم.

 

قسمت آثار ایرانی

آثار باستانی ایران ۸ سالنِ از این موزه بزرگ (سالن های ۱۲ تا ۲۰) را به خود اختصاص داده اند. این قسمت از موزه لوور پاریس جایی است که شما می توانید آثار گرانبهای پاسارگاد و تخت جمشید را که همانند آن ها در شهر شیراز وجود ندارد، از نزدیک ملاحظه کنید. همچنین نقاشی های رنگ روغن عصر ناصری، بخش هایی از بنای پرسپولیس، کاسه های گلی، سه صفحه از شاهنامه فرودوسی،مجسمه بزر بالدار طلایی، تعدادی از کتیبه های داریوش و دیگر آثار مکشوفی که در ایران پیدا شده بودند، اکنون در این موزه وجود دارند. بخش اعظمی از این آثار، به دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه باز می گردد که نشان دهنده از بی کفایتی آن ها می باشد.

وجود آثاری همچون کتیبه های باستانی خط میخی، گاو دو سر (باقیمانده از سرستون های تخت جمشید)، ظروف سفالی با قدمت چند هزار ساله و غیره در این مکان، توریست های ایرانی را به این فکر فرو می برد که چرا این آثار باید در موزه پاریس باشند و اقدامات امنیتی لازم صورت نگرفته تا در کشور خودمان نگه داری شوند. البته باید این حقیقت را بپذیریم که آثار تاریخی ما اگر در کشور خودمان بمانند همچون موارد دیگر به دلیل سوء مدیریت به تباهی و نابودی کشیده می شوند و شاید موزه لوور مکان مناسب تری برای نگه داری از آن ها باشد. از طرفی وجود آثار ایرانی در موزه لوور فرانسه سبب می شود که جهانگردان با کشور و فرهنگ ما آشنایی بیشتری پیدا کنند.

تصاویر برخی از این آثار نفیس که در موزه لوور پاریس قرار دارد را می توانید در این قسمت ببینید:

 
 
 
 

در قسمتی از بخش آثار ایرانی، فرش ها و گلیم هایی وجود دارد که توجه هر توریستی را به خود جلب می کند. از آن جایی که فرش ایرانی و کیفیت آن بین جهانیان زبانزد می باشد، بسیاری از توریست ها ترغیب می شوند که از آن ها دیدن کنند تا ببینند دیده هایشان با پیش زمینه ای که در رابطه با این فرش ها دارند، مطابقت دارد یا نه.

در جوار این فرش ها آثاری از دوران ساسانیان و دیلمیان نیز وجود دارد که شامل: ظروف غذاخوری ساسانیان، لوازم کشاورزی و صنعتی آن دوران، پول ها و مهرهایی که در آن زمان استفاده می شد، سنگ نوشته ها، تنور نان پزی، ظروف جالب میوه خوری، کتیبه و دیگر اقلام عتیقه می باشد که بازدید از آن ها هر گردشگری را به وجد می آورد.

لوح حمورابی (نخستین سند قانونی جهان)

لوح حمورابی نام ستونی حیرت آور است که قوانین و مقررات شاه بابل بر روی آن درج شده و ۵٫۲ متر ارتفاع دارد. قوانین که به دستور حمورابی بر روی این ستون نوشته شده، نخستین سند قانونی جهان محسوب می شود که توسط حاکمان اجرا می گشت.

 

۲٫نقاشی های داوینچی

-لبخند مونالیزا: یکی از مشهورترین تابلوهای جهان که می توان ادعا کرد تقریبا همه ی افراد آن را می شناسند تابلو مونالیزا نامیده می شود. این تابلو اثری هنرمندانه از نقاش معروف “لئوناردو داوینچی” بوده که در سال ۱۵۰۳ خلق شده و هم اکنون در موزه لوور پاریس جای گرفته است.

جالب است بدانید که بزرگترین نقاشی موجود در موزه (تابلوی جشن عروسی) که اثری از ورونز می باشد هم در این اتاقی که تابلوی مونالیزا قرار گرفته، وجود دارد. البته جذابیت های تابلوی مونالیزا به اندازه ای زیاد است که توجه ها را به صورت کامل به خود جلب می کند و شاید کمتر کسی از وجود بزرگترین نقاشی موزه در این اتاق خبر داشته باشد.

-بانوی صخره ها: این نقاشی چشم نواز تصویری از حضرت مریم را نشان می دهد که در میان صخره ها کنار فرزندان خود (حضرت یحیی و حضرت عیسی) نشسته است و فرشته اوریل نیز در جوار آن ها می باشد. این نقاشی دو نسخه دارد که یک نسخه آن در نگارخانه ملی انگستان و دیگری در این موزه قرار دارد.

-شام آخر: شام آخر نیز یکی دیگر از تابلوهای لئوناردو می باشد که نشان از حضور حضرت عیسی مسیح در جمع دوستانش در روزهای آخر زندگی اش  می باشد. کشیدن این نقاشی زیبا حدود ۳ سال به طول انجامید و امروزه گردشگران تور فرانسه می توانند آن را در این موزه به تماشا بنشینند.

با وجود اینکه قدمت آثار موجود در این موزه به چند هزار ساله پیش باز می گردد، ولی هنوز هم آثار جدیدی به آن اضافه می گردد که بسیار ارزشمند هستند.

*بلیط موزه

بلیط موزه لوور پاریس با قیمت حدودی ۲۰ یورو به فروش می رسد که گردشگران تور پاریس می توانند از راه های زیر اقدام به خرید آن کنند:

-نقدی

اگر بخواهید به صورت نقدی اقدام به خرید بلیط نمایید، باید به مکان موزه مراجعه کنید و مدتی در صف های طولانی سپری کنید تا نوبت شما بشود.

-کارت های اعتباری بین المللی

-کارت اعتباری فرانسه

-خرید از کتاب فروشی های fnac

در این حالت شما می توانید به راحتی بلیط خود را خریداری کنید و از گذرگاه ریشولیو عبور نمایید. لازم به ذکر است که بگوییم در این صورت باید مبلغ ۱٫۷۵ دلار اضافه تر بپردازید.

*دسترسی به موزه

موزه لوور پاریس در اطراف خیابان شانزه الیزه و میدان کنکورد قرار دارد و در بخش جنوبی آن نیز باغ بسیار زیبا و دل انگیزی جلوه گری می کند. گردشگران تور پاریس برای بازدید از آثار نفیس این موزه می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی مانند: اتوبوس، تراموا و تاکسی استفاده کنند. اما از این میان استفاده از مترو انتخاب بهتری است که به راحتی می توانید خود را به آن برسانید.

در موزه لوور امکاناتی برای افراد ناتوان وجود دارد که می توانند از آن ها بهره ببرند. همچنین نقشه ی راهنما به ۱۳ زبان و آسانسورهایی جهت رفت و آمد آسان گردشگران تور پاریس و سایر بازدیدکنندگان وجود دارد که می توانند بهره مند شوند.

رایج ترین مسیر ورود به موزه از درب ورودی اصلی آن است که در کنار هرم شیشه ای قرار دارد ولی امکان ورود از مسیرهای خلوتی همچون ورودی مرکز خرید زیرزمینی کاروسل دو لوور نیز وجود دارد.

مطمئناً بازدید از موزه لوور پاریس برای ایرانیان بسیار لذت بخش است و آن ها این امکان را دارند که با آثار دیده نشده کشور خود آشنایی پیدا کنند. این مکان برای کودکان و نوجوانان هم جذابیت های فراوانی دارد و آن ها را با تاریخ گذشته سرزمین کهن ایران آشنا می سازد.

ساعات کاری: ۹ الی ۱۸/ چهارشنبه و جمعه: تا ۲۱:۴۵

روزهای تعطیل: سه شنبه ها/ ۱۱ دی/ ۱۱ اردیبهشت/ ۵ دی

وب سایت: www.louvre.fr/en 


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز موزه لوور پاریس

نوشته موزه لوور پاریس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *