موزه ی کمیک استریپ بروکسل، موزه ای پُر از بهترین آثار هنر کمیک در جهان!

موزه ی کمیک استریپ بروکسل | Belgian Comic Strip Center

به نظر من کشور بلژیک را باید مهد نبوغ کمیک و کارتون های انیمیشنی دانست! قبول ندارید؟ پس حتما در یکی از موتورهای جستجوی اینترنتی، یه جستجوی کوچک بکنید و ببینید که بزرگ ترین آثار کمیکی و موضوعی جهان مخصوصا مجموعه ی تن تن متعلق به کدام کشور است؟ بی شک در آن زمان حرف مرا تصدیق خواهید کرد. حالا این کشور با این همه محسنات در زمینه ی کمیک و هنرهای مربوط به آن، یک موزه ی مرتبط نداشته باشد؟ امکان ندارد! موزه ی کمیک استریپ بروکسل دقیقا مرکز و موزه ای است که در آن هر آن چه که مربوط به هنر کمیک می شود، قرار داده شده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید زیرا می خواهیم هر آن چه که درباره ی موزه ی کمیک استریپ بروکسل در بلژیک باید بدانید را برای شما بنویسیم.

مطالب مرتبط:
با خیابان های معروف بروکسل، پایتخت اروپا آشنا شوید!
گشتی در موزه ی هرژه بروکسل، دنیای ماجراهای تن تن
«میدان بزرگ بروکسل»، بهترین مکان برای تماشای تاریخ بلژیک!

خب دیگر وقت آن است که درباره ی موزه ی کمیک استریپ بروکسل بیشتر از این که یک موزه ی هنری است، بدانیم. موزه و یا بهتر بگوییم مرکز هنرهای کمیک استریپ بروکسل دقیقا در سال ۱۹۰۶ میلادی بود که توسط ویکتور اورتا (Victor Horta) که یک معمار معروف اهل بلژیک بود و به عنوان یکی از معماران مشهور سبک بین ‌المللی شناخته می شد، طراحی و ساخته شد که اگر با سبک و سیاق اورتا و آثار او آشنایی داشته باشید، مطمئنا تا به این جا متوجه شده اید که قرار است با چه مجموعه ی هیجان انگیزی آشنا شوید.

در واقع این موزه در یک ساختمان به سبک هنر نو ساخته شده و مطمئنا باعث تعجبتان خواهد شد که بدانید این مرکز در گذشته تنها یک مرکز خرید بوده است و اورتا آن را با هنرمندی تمام جوری ساخته بوده است که امروزه به راحتی تبدیل به موزه ای ملی و با سبکی نو و ساختار شکن شده است. سبک اورتا در ساخت این موزه استفاده از سبک هنر نو یا Art Nouveau بوده است. در ساختمان این موزه تا به حال نمایشگاه های مداوم و حتی نمایشگاه های دوره ای زیادی برگزار شده و می شود که همه ی آن ها از ۲۰۰ نقاشی و اثر کمیک استریپ تشکیل شده اند. آثاری که در این موزه به نمایش در می آیند معمولا توسط هنرمندانی از دو کشور بلژیک و فرانسه به وجود آمده اند.

علاوه بر این ها در موزه ی کمیک استریپ بروکسل اسناد محبوب و اصلی مرتبط با کمیک استریپ بلژیکی و فرانسوی را می توانید ببینید. این آثار از طریق مجموعه ای با سرپرستی بسیار هوشمندانه از نسخه های خطی، پیش نویس طرح و مجموعه ای از بازسازی های خلاقانه از جمله در سالن لوک خوش شانس، تیم و استراپی و موشک کاپیتان هادوک هستند.

حال به این جا می رسیم که ایده ی شکل گیری این موزه اصلا از کجا به وجود آمد؟ در این رابطه باید بگوییم که پروژه ی شکل گیری این موزه بدون در نظر گرفتن تاریخچه ی ساختمانش در سال ۱۹۹۱ میلادی با همکاری مقامات محلی و مرکز کمیک استریپ بلژیک برای بزرگداشت وابستگی و سابقه ی تاریخی بلژیک به کمیک استریپ، آغاز شد و تصمیمات جدی برای شکل گیری آن گرفته شد. مقدمه ی این متن را که به یاد دارید؟

در تکمیل مقدمه ی این مطلب باید به شما بگوییم از آن جایی که در واقع هنر کمیک استریپ به نوعی نشانه ی فرهنگی کشور بلژیک محسوب می شود، اهمیت شایان و ویژه ای دارد. اگر گریز کوچکی به هنر کمیک در بلژیک بزنیم باید بگوییم که هنر کمیک استریپ در کشور بلژیک از یک رسانه ی محبوب و متوسط به هنری در حد اعلا رشد و ارتقا داشته است. در واقع بلژیک با داشتن بیش از ۷۰۰ هنرمند کمیک استریپ بیشتر از هر کشور دیگری در جهان در این هنر پیشتاز است.

در شهر بروکسل، پایتخت کشور بلژیک شما می ‌توانید تا تعداد زیادی از مغازه ‌های تخصصی، مجسمه های مختلف، نقاشی ‌های دیواری، کافه ‌ها و موزه ‌های اختصاص داده شده به این هنر را بیابید. بگذارید راحتتان کنم، شما در هیچ کجای جهان نمی توانید ببینید که هنر کمیک تا این حد با واقعیت و تخیل مردم این کشور گره خورده باشد.

می دانید که یکی از اولین داستان ‌های کمیک ماندگار و خوب بلژیکی در سراسر جهان، ماجرا‌های تن تن بود که توسط جرج پراسپر رمی با نام هنری و معروف هرژه (Hergé) در سال ۱۹۲۹ میلادی منتشر شد، می باشد. البته امروزه داستان ‌های کمیک فرانسوی و بلژیکی به اغلب زبان ‌های اروپایی ترجمه شده است. همینطور هم برخی از سری ‌های محبوب مانند لوک خوش‌ شانس، اسمورف‌ ها، آستریکس و همچنین مجموعه ی تن تن به موفقیت گسترده‌ ای در سراسر جهان دست یافته اند. یکی از زیبایی هایی که در این مجموعه وجود دارد این است که مسیر کتاب های کمیک با بیش از ۵۰ نقاشی دیواری بزرگ نقش بسته روی دیوار‌ها و ساختمان‌ های موجود در مسیر موزه ی کمیک استریپ بروکسل به نوعی تجلیل و قدر‌دانی از این شخصیت ‌های معروف و همچنین خالقان این مجموعه ها است.

شما در طبقه ی پایین موزه می توانید تا اگر احساس گرسنگی کردید به طبقه ی پایین موزه بروید. در این قسمت می توانید تا یک رستوران خوب و مجهز را پیدا کنید و هم مقداری استراحت کنید و هم با غذاهای بلژیکی و فست فود ها را میل کنید. البته علاوه بر رستوران موزه می توانید اتاق مطالعه ی اورتا که در این موزه به او اختصاص داده شده است نیز بازدید نمایید. یک کتابخانه هم در موزه ی کمیک استریپ بروکسل با کابین های مجزا برای مطالعه نیز موجود است. در طبقه ی اول نیز یک سالن برای دیدنی های کمیک این موزه وجود دارد.

طبقه ی دوم موزه ی کمیک استریپ بروکسل یک نمایشگاه دیگر به نام موزه ی تصور وجود دارد. این موزه در واقع اختصاص داده شده به زمانی که رسانه های بلژیکی اثری خارق العاده و بحث برانگیز تولید می کردند. در این موزه آثار سینما و تلویزیون بلژیک را به نمایش می گذارند. موزه ی هرژه که به موزه ی تن تن معروف است را می شناسید؟ این موزه در نزدیکی بروکسل و در منزل هرژه که خالق این اثر است، قرار دارد که با تغییر کاربری آن و طراحی مجدد آن، موزه ی تن تن را که شبیه به کشتی است که در جنگل پهلو گرفته است.

حال در موزه ی کمیک استریپ بروکسل نیز بخشی به هرژه و تن تن اختصاص داده شده است که البته به صورت انتزاعی، بخش پایانی این مجموعه است. البته در طبقه ی آخر این موزه ی هیجان انگیز، به عروسک های کمیکی اختصاص داده است که در دنیای کودکی و حتی بزرگسالی بسیاری از ماها، تاثیر زیادی داشته و نقش پر رنگی را ایفا کرده اند. البته این طبقه برای اسکان و برگزاری نمایشگاه های موقت موزه هم مورد استفاده قرار می گیرد. به نظرم شما حتی اگر هوادار داستان ‌های کمیک هم نباشید بازدید از این موزه و همچنین این مسیر را حتی برای یک ‌بار هم که شده و اگر مسیرتان به شهر بروکسل افتاد را تجربه کنید.

هنر کمیک استریپ

حال بیایید تا به اتفاق هم ببینیم که هنر کمیک استریپ چیست که این همه در بلژیک طرفدار دارد و موزه ی کمیک استریپ بروکسل مختص به آن است؟! هنر کمیک و کمیک استریپ نقاشی و یا مجموعه‌ ای از نقاشی ‌های دنباله‌ دار است که ماجرایی معلوم و مشخص را روایت می‌ کند. اگر می خواهید در مورد کمیک و کمیک استریپ بیشتر بدانید آسمونی در این بخش در مورد کمیک و کمیک استریپ و تاریخچه آن بیشتر صحبت می کند.

داستان مصور یا پی نما یا کمیک استریپ معمولاً توسط یک تیم دو نفره که یکی داستان را می ‌نویسد و دیگری تصویر گری و جوهر زنی می ‌کند، ساخته می ‌شود. در واقع اگر بخواهیم ریشه ی تاریخی هنر کمیک را پیدا کنیم، شرح روایت و بیان ماجراها به زبان تصویر و حتی با استفاده از دیالوگ‌ ها، به زمان مصر باستان بر می ‌گردد. اما اگر شرح روایت ‌های مدرن را در نظر بگیریم، داستان ‌های مصور به شکل کنونی آن نخستین‌ بار در اروپا شکل گرفتند. در سده d ۱۸ میلادی، از طریق داستان ‌های مصور، به شکلی هجوآمیز از مسائل جاری در خاندان بوربون، انتقاد می‌ شد. نخستین کمیک‌ های مدرن نیز در سده ی بیستم میلادی شکل گرفتند.

اولین کتاب کمیک بر اساس مجموعه ‌ای از کمیک‌ استریپ ‌های روزنامه ‌ای شکل گرفت. ماجراهای تَن ‌تَن و میلو، از معروف ‌ترین داستان‌های مصور است که تاکنون به بیش از ۷۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده ‌است. همان‌طور که از نام کُمیک بر می ‌آید، محتوای این هنر اساساً مطالب خنده ‌دار است.

اولین کمیک ‌استریپ ‌هایی که در دهه ی ۱۹۳۰ میلادی پا به‌عرصه ی وجود گذاشتند، شامل ماجراهای خنده‌ دار و ماجراجویانه ی قهرمانانی همچون باک راجرز، تارزان و ماجراهای تن ‌تن بود. هم اکنون با وجود تغییرات عمده‌ ای که در نوع طراحی، موضوع، کمپزسیون، انتخاب زاویه ی دید و دیگر المان‌ های مورد استفاده در کمیک به وجود آمده و این هنر روایت گر را بسیار متفاوت از گذشته ی خود کرده و به همین خاطر هم هنوز نام کمیک بر روی آن باقی ‌مانده ‌است.

نوشته موزه ی کمیک استریپ بروکسل، موزه ای پُر از بهترین آثار هنر کمیک در جهان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *