ناامیدی از پیدا شدن اموال غارت شده کاخ شمس پهلوی

اموال کاخ شمس پهلوی

مهرشهر کرج میزبان یکی از آثار معماری ارزشمند کشور است. سازه ‌ای به نام کاخ مروارید که در سال ۱۳۴۷ برای شمس پهلوی ساخته شده و در اسفند ماه ۱۳۵۷ مصادره شد. این اثر ملی تاکنون روزهای بسیار بدی را پشت سر گذاشته است. از غارت اموال کاخ شمس پهلوی که بسیار ارزشمند بوده گرفته تا از بین رفتن ساختمان آن. از سال ۵۷ به بعد این کاخ بین بنیاد مستضعفان و بنیاد تعاون سپاه دست به دست شد تا اینکه در نهایت به میراث فرهنگی رسید البته آن هم پی از درگیری هایی که بر سر صدور مجوز ساخت و ساز در ۸۰ هکتار از این مجموعه به وجود آمد. در میان مصادره و این دست به دست شدن ‌ها، ارزشمندترین اموال کاخ شمس پهلوی گم شد و وقتی هم که میراث فرهنگی آن را تحویل گرفت چیزی از اموال به جز چند مبل شکسته و بی ارزش باقی نمانده بود. با الی گشت همراه باشید تا این خبر را به طور کامل بخوانیم.

مطالب مرتبط:
تاثیرات معماری ایرانی در کاخ اسحاق پاشا ترکیه
چرا ستون های کاخ آپادانا را با کیسه های سیاه پوشانده اند!؟
معرفی بزرگترین کاخ های جهان

بر اساس همین موضوع مهم، سال ۹۳ مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان البرز اعلام کرده بود که پیگیر اشیای داخل این کاخ از طریق عکس ‌ها و اسناد موجود در بنیاد مستضعفان، بنیاد تعاون و مرکز اسناد هستیم تا بتوانیم از روی اسناد و عکس ‌ها، اشیای داخل کاخ را شناسایی کنیم. حال چهار سال از آن زمان گذشته اما همچنان خبری از اموال کاخ شمس پهلوی نیست و مدیر کل میراث فرهنگی کنونی البرز هم می ‌گوید بعید است این اموال غارت شده دیگر پیدا شود. حجت الاسلام فخر الدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی البرز در گفت‌ وگو با خبرنگار ایسنا گفته است: بسیاری از اموال کاخ شمس پهلوی قبل از اینکه به میراث فرهنگی تحویل داده شود، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به کاخ، امری بعید به نظر رسیده و امکان پذیر نمی باشد.

صابری توضیح داد: البته اگر به صورت اتفاقی بخشی از اموال این کاخ درمکانی شناسایی شود، فرایند بازگرداندن آنها حتما صورت خواهد گرفت اما نباید در این خصوص امیدوار بود. این مسئول در بخش دیگری از صحبت ‌های خود با اشاره به اینکه در ایام نوروز امکان بازدید از ساختمان کاخ وجود ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر شرایط این کاخ تاریخی برای بازدید عمومی مساعد نیست. مدیرکل میراث فرهنگی البرز اضافه کرد: گردشگران تنها می‌توانند در ایام نوروز از بازارچه نوروزی‌ که در محوطه این کاخ برپا می‌شود، بازدید نمایند. معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز گفت: بازارچه مرکزی صنایع دستی استان طبق روال هر سال در محوطه کاخ مروارید، برگزار و میزبان گردشگران خواهد بود.

سعید امینی اظهار کرد: امسال شاهد برپایی بازارچه ‌های نوروزی صنایع دستی در مناطق مختلف استان خواهیم بود. در بازارچه نوروزی کاخ مروارید ۳۰ غرفه دایر خواهد شد که در آنها صنایع دستی استان عرضه می‌شود. این مسئول بیان کرد: با رایزنی ‌های صورت گرفته در تلاش هستیم یک بازارچه نوروزی با تعداد غرفه‌ های کمتر در شهرستان طالقان که گردشگر پذیر است نیز ایجاد کنیم. در نظر داریم پنج تا ۱۰ غرفه هم در ساوجبلاغ ایجاد کرده اما در حال حاضر منتظریم که بخش خصوصی مکان مورد نظر برای برگزاری این بازارچه‌ ها را مشخص کند.

نوشته ناامیدی از پیدا شدن اموال غارت شده کاخ شمس پهلوی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *