ناپلئون، امپراطور افسانه‌ ای فرانسه

ناپلئون بناپارت، رهبری سیاسی و یک ارتشیِ بانفوذ و موفق بود که بعد از طی کردن پله‌های طرقی نهایتاً با شکست و تبعید روبه‌رو شد.

ناپلئون بناپارت که با نام ناپلئون اول هم شناخته می‌شود، یک رهبر ارتش فرانسوی و امپراطوری بود که بیشتر قسمت‌های اروپا را در اوایل قرن نوزدهم فتح کرد. او در جزیره کورسیکا (Corsica) متولد شد و خیلی زود مدارج ارتش را در طی انقلاب فرانسه بالا رفت. وی پس از به‌دست آوردن قدرت سیاسی در فرانسه طی کودتای سال ۱۷۹۹، در سال ۱۸۰۴ به عنوان امپراطور تاجگذاری شد. ناپلئون که بسیار جاه طلب بود و در استراتژی جنگی مهارت زیادی داشت، در برابر ملت‌های مختلف اروپایی اعلام جنگ کرد و قلمرو امپراطوری‌اش را گسترش داد. هر چند بعد از یک حمله‌ی فاجعه‌آمیز به روسیه در سال ۱۸۱۲، مجبور به رها کردن تاج و تخت شد و در نهایت او را به جزیره «اِلبا» تبعید کردند. ناپلئون در سال ۱۸۱۵ دوباره برای مدت کوتاهی به قدرت بازگشت و بعد از یک شکست سنگین در واترلو، دوباره به جزایر دور افتاده‌ی «سنت هلنا» تبعید شد و در همان جا در سن ۵۱ سالگی درگذشت.

تحصیلات ناپلئون و آغاز حرفه ارتشی

ناپلئون بناپارت در ۱۵ آگوست سال ۱۷۶۹ در جزیره مدیترانه‌ای کورسیکا متولد شد. او دومین فرزند از هشت فرزند نجات یافته‌ای بود که مادرش به دنیا آورد. اگر چه والدین او از طبقه‌ی پایین‌تر اشراف بودند اما ثروت زیادی نداشتند. سال قبل از تولد ناپلئون، فرانسه کورسیکا را از ایتالیا گرفت و او بعدها نوشتار اسم این جزیره را به فرانسوی تغییر داد.

ناپلئون به عنوان یک پسر بچه برای تحصیل به قسمت اصلی فرانسه نقل مکان کرد تا زبان فرانسوی بیاموزد و نهایتاً در سال ۱۷۸۵ از آکادمی ارتش فرانسه نیز فارغ‌التحصیل شد. در انقلاب فرانسه که در سال ۱۷۸۹ آغاز شد، در کمتر از سه سال، انقلاب‌کنندگان پادشاهی را زمین زدند و جمهوری‌خواهی جای آن را گرفت. در طی اولین سال‌های انقلاب، ناپلئون تصمیم به ترک ارتش گرفته بود. در سال ۱۷۹۳، خانواده بناپارت جزیره مادری را ترک و به سرزمین اصلی فرانسه مهاجرت کردند و ناپلئون دوباره به پست خود در ارتش بازگشت.

در فرانسه، ناپلئون با آگوستین روبسپیر (Augustin Robespierre)، برادر رهبر انقلابی ماکسیمیلیان آشنا شد که از نیروهای اصلی حکومت وحشت در «عصر وحشت» بود. این دوره به خاطر خشونتی که علیه دشمنان انقلاب به خرج می‌دادند با این عنوان یاد می‌شود. ناپلئون در همین دوران ترفیع قابل توجهی گرفت. هر چند بعد از سقوط روبسپیر از قدرت و اعدام با گیوتین در جولای ۱۷۹۴، ناپلئون به خاطر ارتباطش با این دو برادر بازداشت خانگی شد. در سال ۱۷۹۵، ناپلئون به سرکوب شورشیان سلطنت‌طلب علیه دولت انقلابی پاریس کمک کرد و به مقام ژنرال ارشد رسید.

ناپلئون بناپارت

بالا رفتن ناپلئون از نردبان قدرت

از سال ۱۷۹۲، دولت انقلابی فرانسه دچار درگیری‌های ارتشی با دولت‌های مختلف اروپایی شد. در سال ۱۷۹۶، ناپلئون یک ارتش فرانسوی را برای شکست ارتش‌های بزرگ‌تری در اتریش رهبری کرد. اتریش یکی از کشورهای اصلی رقیب بود ولی این جنگ‌ها تا ایتالیا‌ هم ادامه یافت. در سال ۱۷۹۷، فرانسه و اتریش عهدنامه‌ای را امضا کردند که منفعت‌هایی برای قلمرو فرانسه داشت.

سال بعد یک گروه پنج نفره که از سال ۱۷۹۵ فرانسه را اداره می‌کرد، پیشنهاد داد که ناپلئون رهبری حمله به انگلیس را به عهده بگیرد. ناپلئون اعلام کرد که ناو دریایی فرانسه هنوز آمادگی رویارویی با ناو سلطنتی بریتانیا را ندارد. به جای آن پیشنهاد او این بود که به مصر حمله کنند تا راه‌های تجاری انگلیس به هند را ببندند. ارتش ناپلئون علیه حکمرانان ارتشی مصر در «جنگ اهرام» در جولای ۱۷۹۸ به پیروزی دست یافتند. در اوایل سال ۱۷۹۹، ارتش ناپلئون به سوریه حمله کرد که آن زمان توسط امپراطوری عثمانی اداره می‌شد و البته این تلاش با یک محاصره سیاسیِ شکست خورده به پایان رسید. در آن تابستان که موقعیت سیاسی فرانسه نامعلوم بود، ناپلئون جاه‌ طلب تصمیم گرفت ارتش خود را در مصر رها کرده و به فرانسه بازگردد.

ناپلئون بناپارت

کودتای ۱۸ برومر

در نوامبر سال ۱۷۹۹، در رویدادی به نام کودتای ۱۸ برومر (coup of 18 Brumaire)، ناپلئون عضوی از یک گروه بود که به‌صورت موفقیت آمیز علیه نیروی حاکم در فرانسه شورش کردند. آن گروه پنج نفره‌ی سابق با کنسولی سه نفره جایگزین شد و ناپلئون چهره سیاسی پیشتاز فرانسه به حساب می‌آمد. در ژوئن ۱۸۰۰ در جنگ مارنگو (Marengo) نیروهای ناپلئون یکی از دشمنان همیشگی فرانسه یعنی اتریش را شکست دادند و آن‌ها را از ایتالیا بیرون کردند. این پیروزی به افزایش قدرت ناپلئون به عنوان شخص اول کنسول کمک زیادی کرد. همچنین با عهدنامه آمین (Amiens) در ۱۸۰۲، بریتانیای خسته از جنگ با مصالحه با فرانسه موافقت کرد (اگر چه این صلح تنها یک سال دوام آورد).

ناپلئون برای بازیابی ثبات فرانسه بعد از انقلاب تلاش زیادی کرد. او دولت را مرکزی کرد و در زمینه‌ی بانکداری و آموزش اصلاحاتی انجام داد. همچنین از هنر و علوم بسیار حمایت کرد و رابطه بین رژیم خود با پاپ را که در دوران انقلاب آسیب زیادی دیده بود، بهبود بخشید. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای او «کد ناپلئونی» بود که سیستم قضایی فرانسه را ساده و مؤثرتر می‌کرد و تاکنون قانون اساسی فرانسه را شکل داده است. در سال ۱۸۰۲ اصلاحاتی که در قانون اساسی صورت گرفت، ناپلئون را برای همیشه کنسول اول فرانسه کرد. دو سال بعد در سال ۱۸۰۴، او به عنوان امپراطور فرانسه مراسم باشکوه تاج‌گذاری‌اش را به جا آورد.

کودتای ۱۸ برومر، ناپلئون بناپارت

ازدواج‌ها و فرزندان ناپلئون

در سال ۱۷۹۶، ناپلئون با ژوزفین، یک بیوه زیبا و جذاب که شش سال از او بزرگ‌تر بود و دو فرزند نوجوان داشت ازدواج کرد. بیش از یک دهه بعد، در سال ۱۸۰۹ بعد از آنکه ناپلئون از ژوزفین صاحب هیچ فرزندی نشد، ازدواجشان را باطل کرد تا برای به دست آوردن جانشین با زن دیگری ازدواج کند. در ۱۸۱۰ او ماری لوئیز، دختر امپراطور اتریش را به همسری گرفت. سال بعد ماری اولین پسر او را به دنیا آورد که ناپلئون دوم نام گرفت. جدای از پسری که ماری لوئیز برای او به دنیا آورد، ناپلئون فرزندان نامشروع بسیاری هم داشت.

ازدواج ناپلئون بناپارت

دوران حکومت ناپلئون اول

از سال ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۵، فرانسه درگیر جنگ‌های ناپلئونی، یک سلسله درگیری‌های بزرگ با ملت‌های مختلف اروپا، بود. در ۱۸۰۳، برای آنکه برای جنگ‌های آتی بودجه جمع کنند، ناپلئون قلمرو لوئیزیانا را به قیمت ۱۵ میلیون دلار به آمریکای شمالی فروخت. در اکتبر سال ۱۸۰۵، ارتش بریتانیا ناوگان ناپلئون را در «جنگ ترافالگار» شکست داد؛ هر چند در دسامبر همان سال، ناپلئون توانست به یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های خود در «اوسترلیتز» علیه روسیه و اتریش دست یابد. این پیروزی باعث انحلال «امپراطوری مقدس روم» و شکل‌گیری «کنفدراسیون راین» شد.

ناپلئون بناپارت

سقوط ناپلئون و تبعید

در سال ۱۸۱۰ روسیه از «نظام قاره‌ای» بیرون آمد. ناپلئون برای تلافی با ارتشی بزرگ در تابستان دو سال بعد به این کشور حمله کرد. به جای درگیر شدن با نیروهای فرانسوی، روس‌ها ترجیح دادند از استراتژی عقب نشینی استفاده کنند. به همین روش، ارتش ناپلئون بدون آنکه آمادگی لازم را داشته باشد به داخل روسیه کشیده شد. در سپتامبر هر دو طرف خسارت‌های سنگینی دیدند و نیروهای ناپلئون تا مسکو هم رسیدند اما با شهری خالی از سکنه و تخلیه شده روبه‌رو شدند. روس‌های هزیمت کرده، شهر را آتش زدند تا نیروهای دشمن تمام آذوقه خود را از دست بدهد. بعد از گذر یک ماه انتظار برای تسلیم، ناپلئون با زمستان‌های روسیه روبه‌رو شد و نیروهایش در مسکو تلف شدند. در طی این شکست سنگین، تنها یک ششم ارتش زنده از روسیه خارج شدند. دوران افول قدرت ناپلئون بعد از این شکست و ناکامی‌های دیگر از سمت کشورهای دیگر آغاز و نهایتاً به تبعید او منجر شد.

تبعید ناپلئون بناپارت

جنگ واترلو

در ۲۶ فوریه سال ۱۸۱۵،پس از کمتر از یک سال تبعید، ناپلئون از «اِلبا» فرار کرد و به سرزمین اصلی فرانسه بازگشت و با گروهی از ۱۰۰۰ نفر حامی سعی کرد به قدرت بازگردد. در ۲۰ مارس او به پاریس برگشت و با استقبال مردم روبه‌رو شد. شاه جدید با آمدن او فرار کرد و سپس چیزی که به «کمپین صد روزه» شهرت دارد، توسط ناپلئون شروع شد.

بعد از بازگشت ناپلئون به فرانسه، کشورهایی که امپراطور فرانسه را دشمن خود می‌دانستند برای جنگ آماده شدند. ناپلئون ارتش جدیدی جمع کرد و پیش از آنکه این کشورها با هم متحد شوند، در ژوئن ۱۸۱۵، نیروهای او موفقیت‌هایی در پی داشتند اما در جنگ واترلو در نزدیکی بروکسل، فرانسه با شکست عظیمی از سمت انگلیس مواجه شد. در آن سال ناپلئون مجدداً مجبور به تبعید شد.

جنگ واترلو، ناپلئون بناپارت

مرگ ناپلئون

در اکتبر سال ۱۸۱۵ او به جزایر دورافتاده سنت هلنا تبعید شد و شش سال بعد در سن ۵۱ سالگی به علت سرطان روده درگذشت. پیکر او را علی‌رغم وصیتش برای دفن شدن در کنار رود سن و در میان مردم سرزمینش، در همان جزیره دفن کردند. در سال ۱۸۴۰ بقایای او را به فرانسه بازگردانده و در مقبره‌ای در پاریس در کنار سایر رهبران ارتش فرانسه دفن کردند.

مرگ ناپلئون بناپارت

ناپلئون در یک نگاه

  • ناپلئون در جزیره کورسیکا متولد شد.
  • او در آکادمی ارتش فرانسه تحصیل کرده بود.
  • همسر اول او ژوزفین تقریباً از اعدام فرار کرد.
  • او قد کوتاهی نداشت.
  • ارتش ناپلئون توانست «روزِتا استون» را کشف کند.
  • بتهوون در اصل می‌خواست سومین سمفونی‌اش را به ناپلئون هدیه کند.
  • ناپلئون قبل از تبعید به البا اقدام به خودکشی کرد.
  • او در واقع از سرطان روده درگذشت.

نوشته ناپلئون، امپراطور افسانه‌ ای فرانسه اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *