هر آنچه که باید راجع به گاندو، تمساح ایرانی بدانید!

شاید بتوان از وجود این حیوان مسن و شگفت انگیز به خوبی برای ارتقای سطح زندگی مردم محلی و البته تبدیل این مکان ها، به مناطق توریستی ایران استفاده نمود.

در تفکرات و باورهای مردم سیستان و بلوچستان این طور آمده است: تمساح ایرانی، گاندو نماد برکت و آبادانی است. با مرگ این تمساح یا هجرت آن، خشکسالی و قحطی به سراغشان خواهد آمد. به همین دلیل مردم بومی منطقه برای نجات این حیوان، تلاش بسیاری انجام می دهند.

این حیوان کانال‌های عمیقی در کنار رودخانه‌ها حفر می کند. کانال‌هایی که چندین متر عمق دارد و طول آن‌ها تا ۱۵ متر می‌رسد. در نتیجه یک یا دو تمساح می توانند در آن‌ها قرار بگیرند. این کانا‌ل ها پناهگاهی برای زندگی و استراحت این حیوان، در ساعت‌های گرم روز است. در نتیجه تمساح ایرانی، گاندو با ذخیره آب در کانال‌ها به حفظ آب برکه‌ها و تالاب‌ها در فصل‌های گرم سال یا زمان خشکسالی کمک می‌کند. به همین دلیل، مردم بلوچ باور دارند که گاندو باعث خیر و برکت است و هر جا گاندو باشد، آب هست.

بر اساس آخرین سرشماری ۴۰۰ گاندو در استان سیستان و بلوچستان، تحت حمایت ویژه اداره کل محیط زیست استان زندگی می کنند.

راسته کروکودیل‌سانان در ایران تنها دارای یک خانواده به نام کروکودیلیا و یک گونه تمساح پوزه کوتاه ایرانی یا تمساح تالابی است.

نوشته هر آنچه که باید راجع به گاندو، تمساح ایرانی بدانید! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *