هر آن چه که باید درباره ی رودخانه نوردی بدانید

رودخانه نوردی | River trekking

طبیعت ایران پر است از رود و رودخانه. هر کدام هم حجم معلوم و مشخصی از جریان آب را در خود دارند که البته متغیر هستند. بی شک برای رد شدن از یک محل گذر آب که دارای قسمت کم عمق و پر عمق است چیزی بیشتر از شانس یعنی داشتن آموزش و مهارت در امر رودخانه نوردی و حداقل دانستن نکات طلایی و کارآمد در این زمینه لازم است. امروز ما در الی گشت می خواهیم تا شما را با رودخانه نوردی و نکاتی طلایی درباره ی آن آشنا نماییم پس با ما تا به انتها همراه باشید.

رود و رودخانه چیست؟

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی در منطقه ی رویایی ترکمن صحرا
فواید طبیعت گردی و سفر به درون طبیعت
سرمازدگی و راه های درمان آن در طبیعت گردی

بیایید تا قبل از بررسی مفاهیم رودخانه نوردی با مفهوم رود و رودخانه آشنا شوید. رود از آن دسته کلماتی است که در هر زمانی در زبان پارسی همان رود خوانده می شود. در تعریف رود آمده است که در واقع آبی است روان که از به هم پیوستن آب چند چشمه در دره ‌های کوهستانی به وجود آمده و جریان پیدا می کند تا به دشت‌ ها، دریاچه ‌ها و دریاها و حتی اقیانوس ‌ها بریزد. رودخانه به بستر و مسیر حرکت رود گفته می‌ شود که معمولاً عبارت رودخانه با رود اشتباه می‌ شود و جای آن استفاده می‌ شود. رودخانه‌ ها معمولاً در اولین مرحله در پای کوه ‌ها تشکیل مخروط افکنه‌ ها را داده و پس از طی مسیری با انباشت مواد آبرفتی خود به توسعه ی دشت ها کمک می ‌کنند. به حجم آبی که در واحد زمان از مقطع عرضی یک رودخانه عبور می ‌کند دبی رود نیز گفته می‌ شود که معمولاً آن را به متر مکعب در ثانیه بیان می ‌کنند.

مقدار دبی در واقع برابر است با حاصل ضرب سرعت جریان آب در سطح مقطع رودخانه. دبی یک رودخانه در طول سال تغییر می ‌کند و معمولاً در فصل بهار، به علت ذوب یخ و زیاد شدن بارندگی و جاری شدن سیلاب، افزایش می ‌یابد. در ایام گرم سال دبی رودخانه به حداقل می‌ رسد. برای اندازه‌ گیری دبی جریان‌ هایی مثل رودخانه، قنات و چشمه راه ‌های مختلفی وجود دارد ولی معمولی ترین آن ‌ها استفاده از پروانه آبی است. حال به مخروط افکنه و دلتا می پردازیم.

گاه در برخی از رودهای بزرگ در طی مسیر طولانی که دارند، به پیچ رودها برخورد می ‌کنیم که در اثر شیب کم زمین به وجود می ‌آیند. در ادامه زمانی که رود به مصب محلی که رود به دریا می‌ ریزد می‌ رسد، در دهانه ی خود دلتا را تشکیل می ‌دهد. بنابراین مخروط افکنه‌ ها در پای کوه ‌ها و دلتاها در دهانه ی رود مصب به وجود می‌ آیند. بین مخروط افکنه و دلتا تفاوت ‌های دیگری نیز وجود دارد:

  • شیب در مخروط افکنه ‌ها بیشتر است.
  • مواد مخروط افکنه ‌ها درشت تر هستند، در صورتی که شیب در دلتا بسیار کم و نزدیک به صفر است.

رودخانه نوردی چیست؟

در سفرهای طبیعت گردی بی شک برای هر کسی پیش می آید که گذری از رودخانه و رود نیز داشته باشید. همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، شما در برابر هر رودی نمی توانید تنها با استفاده از عاملی به نام شانس و همچنین پیدا کردن جای پای درست خود را از این طرف رودخانه به طرف دیگر آن برسانید! البته رودخانه نوردی خود یک ورزش و حتی تفریح مجزا است و برای خود قوائد معلوم و مشخصی دارد. اما این قوانین بسیار کارآمد و به درد بخور برای هرگونه گذر از رودخانه ای است. بگذارید اول تکلیف این پیش فرض را روشن کنیم که اگر به این فکر می کنید که می توانید از سمت دیگری راه خود را پیش بگیرید و مجبور به رودخانه نوردی نشوید، باید بگوییم که این راه کار برای همیشه جواب مسئله ی شما نیست. اصل همیشه بر این است که رودهای پر پیچ و خم معمولا جریان آب آرامی دارند و به راحتی تمام هر کسی می تواند تا از آن عبور کند. اما با رودخانه های خروشان چه باید کرد؟ بیایید یک بار تا برای همیشه نکاتی کوتاه و خواندنی را با هم مرور کنیم تا در زمانی که باید به کمکتان بیاید، واقعا بیاید!

نوشته هر آن چه که باید درباره ی رودخانه نوردی بدانید اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *