هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور

استفاده از خودروی شخصی برای مسافرت به خارج از کشور، یکی از روش های کم هزینه سفر می باشد که در سال های اخیر مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته است، از این رو در این مقاله قصد داریم هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهیم، چنانچه قصد دارید با خودروی شخصی خود به سایر کشور های دنیا سفر کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.


گام اول : دریافت برگه کاپوتاژ

برای اینکه بتوانید با خودروی شخصی خود به کشور های خارجی سفر کنید ابتدا باید گواهی خروج موقت را دریافت نمایید! گردشگران برای اخذ گواهی خروج موقت خودرو باید به اداره گمرک مراجعه کنند تا این اداره برگه کاپوتاژ را برای خودروی مورد نظر صادر کند، با دریافت این گواهی افراد هنگام بازگشت به کشور مشکلی از جهت امور گمرکی نخواهند داشت و می توانند به راحتی خودرو خود را وارد کشور کنند.

نحوه دریافت برگه کاپوتاژ

متقاضیان برای دریافت گواهی از شرکت گمرک باید با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از ادارات گمرک کشور مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز

– اصل و کپی سند مالکیت خودرو

– اصل و کپی شناسنامه نیرو انتظامی خودرو

– اصل و دو کپی از کارت خودرو 

– اصل و دو کپی از گذرنامه و شناسنامه مالک خودرو

توجه داشته باشید که برای دریافت گواهی گمرک حضور خودرو و مالک قانونی آن الزامی است، همچنین لازم به ذکر می باشد که مدت اعتبار گواهی خروج از کشور بین سه ماه تا یک سال است و مالک خودرو پس از اتمام سفر باید نسبت به باطل کردن این گواهی اقدام کند.

خوب است بدانید که هزینه صدور برگه کاپوتاژ ۳۰۰۰۰۰ ریال می باشد.


گام دوم: دریافت مدارک بین المللی مورد نیاز و پلاک ترانزیت

پس از دریافت برگه کاپوتاژ متقاضیان سفر با خودروی شخصی باید نسبت به دریافت مدارک بین المللی نظیر گواهینامه و دفترچه مالکیت خودرو اقدام کنند، خوب است بدانید که دریافت مدارک بین المللی مورد نیاز از طریق سایت taci.ir و یا مراجعه حضوری به یکی از مراکز و یا نمایندگی های  کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی امکان پذیر می باشد.

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم برای سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور باید گواهینامه بین المللی دریافت کنید، این گواهینامه در دو نوع یک ساله و سه ساله صادر می شود و دارندگان آن می توانند در کشور های پذیرنده گواهی بین المللی به رانندگی بپرازند.

لازم به ذکر است که گواهینامه های بین المللی به ۷ زبان انگلیسی، فرانسوی، عربی، روسی، آلمانی، اسپانیایی و چینی ترجمه می شود و غیر قابل تمدید هستند.

مدارک مورد نیاز

– اصل گواهینامه معتبر جمهوری اسلامی ( با حداقل یک ماه و سه روز اعتبار برای گواهی یک ساله، و اعتبار سه ساله برای گواهی سه ساله)

– یک قطعه عکس ۴*۳ (با رعایت شئونات اسلامی)

– گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت داشتن اعتبار)

– اصل و یا کپی صفحه اول گذرنامه

– تکمیل فرم درخواست

توجه داشته باشید که هزینه صدور گواهی بین المللی یک ساله ۱۱۹۰۰۰۰ ریال می باشد.

نحوه دریافت دفترچه مالکیت بین المللی

از دیگر مدارکی که متقاضیان باید از طریق کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به دریافت آن اقدام کنند، دفترچه مالکیت بین المللی می باشد. این دفترچه حاوی اطلاعات کامل وسیله نقلیه و مالک آن است که با اعتبار یک ساله صادر شده و غیره قابل تمدید می باشد.

مدارک مورد نیاز

– اصل برگه کاپوتاژ (گواهی خروج موقت)

– اصل و یا کپی گذرنامه معتبر

– اصل و یا کپی سند مالکیت خودرو

– تکمیل فرم های درخواست دفترچه مالکیت بین المللی

متقاضیان باید توجه داشته باشند که دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی برای دریافت این دفترچه مالکیت الزامیست، همچنین لازم به ذکر است که هزینه صدور دفترچه مالکیت در سال جاری ۱۱۰۰۰۰۰ ریال می باشد. 

نحوه دریافت پلاک ترانزیت

پلاک ترانزیت در واقع وسیله شناسایی خودرو در سطح بین المللی است و افرادی که قصد دارند با خودروی شخصی خود به خارج از کشور سفر کنند، باید پلاک ترانزیت دریافت کنند، لازم به ذکر است که این پلاک تنها یک بار برای هر وسیله نقلیه ای صادر می شود و اعتبار آن تا پایان عمر وسیله مورد نظر است.

مدارک مورد نیاز

– اصل برگه کاپوتاژ (گواهی خروج موقت)

– اصل و یا کپی گذرنامه معتبر

– اصل و یا کپی سند مالکیت خودرو

– تکمیل فرم های درخواست پلاک ترانزیت

توجه داشته باشید که هزینه دریافت پلاک ترانزیت ۳۶۰۰۰۰۰ ریال می باشد.

گام سوم: دریافت سایر مدارک مورد نیاز

در صورتی که قصد خروج از کشور با خودروی شخصی را دارید علاوه بر موارد ذکر شده باید برچسب IR را نیز دریافت کنید که هزینه مربوط به اخذ این برچسب ۴۸۰۰۰ ریال می باشد.

همچنین توجه داشته باشید که برای خارج کردن خودرو از کشور لازم است که وسیله نقلیه خود را بیمه نمایید، هزینه بیمه نیز بسته به کشور مقصد متفاوت است اما بد نیست بدانید که قیمت بیمه ۱۵ روزه سامان حدود ۱۲۰۰۰۰۰ ریال و بیمه سه ماهه ترک حدود ۲۰۰ لیر می باشد، تعرفه بیمه برای سایر کشور ها نیز بین ۴۵ تا ۷۰ دلار متغییر است.

نکات قابل توجه

پیش از سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور باید نکاتی که در ادامه این بخش از مقاله به آن ها اشاره می کنیم را در نظر بگیرید:

– استفاده از پلاک بین المللی در داخل کشور ایران ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط پلیس، مالک خودرو جریمه می شود.

– در صورتی که پس از پایان زمان اعتبار برگه کاپوتاژ خودرو به کشور وارد نشود، مالک خودرو مشمول جریمه شده و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

– برای خارج کردن خودرو های بالای ۲۰ سال قدمت، باید از سازمان میراث فرهنگی کشور نیز مجوز اخذ کنید.

هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور

در هر یک از بخش های موجود در این مقاله هزینه های مورد نیاز را ذکر کردیم تا کاربران سایت تور لحظه آخری را با جزئیات هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور آشنا کنیم که این هزینه ها بدون احتساب بیمه مجموعاً مبلغی حدود ۶۲۳۰۰۰۰ ریال می باشد.


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور

نوشته هزینه های اولیه سفر با خودرو به خارج از کشور اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *