هشدار! هنگام گرفتار شدن در سیل چه کنیم!

راه هایی برای نجات از سیل

هرچند که طبیعت در اکثر مواقع برای ما حاوی انرژی مثبت و زیبایی های بی حد و حصر است، اما گاهی هم خشم طبیعت گریبان گیر بشر می شود و سناریوهایی غم انگیزی را فراهم می آورد! البته ناگفته نماند که بسیاری از این بلایای طبیعی نظیر سیل در نتیجه دخل و تصرف انسان ها در طبیعت می باشد. با توجه به وقوع سیل در چندین شهر کشور در روزهای اخیر متاسفانه خسارت های بسیاری به هموطنان عزیزمان وارد شده است تیم تحریریه الی گشت ضمن همدردی با عزیزان مصیبت دیده در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد دارد تا درباره اقدامات پیشگیرانه و همچنین کارهایی که لازم است در هنگام وقوع سیل و گرفتار شدن در سیلاب ها انجام دهید را بیان کند؛ در ادامه همراه با ما باشید تا از راه های نجات از سیل مطلع شوید.

نکات لازم در لحظه وقوع سیل

مطالب مرتبط:
چرا بیشتر زلزله ها شب ها اتفاق می افتند؟
صاعقه های هولناکی که از زلزله مرگبارترند!
نورهایی که در آسمان وقوع زلزله را هشدار می دهند
  • توجه داشته باشید که اولین راه برای نجات از سیل یا هر بلای دیگر این است خونسردی خودتان را حفظ کنید و از دست پاچه شدن به شدت خودداری کنید.
  • زمانی که آرام باشید راه های نجات از سیل را بهتر به یاد می آورید و سریع تر می توانید خودتان و خانواده خودتان را نجات دهید.
  • هنگامی که شما آرام هستید، ذهن شما به آسانی به یاد می‌آورد که چه کارهای لازم به انجام است.
  • هدف اصلی شما این است که از ماشین خارج شوید و اگر اورژانس در اطراف وجود نداشته باشند، به سطحی بالاتر بروید.
  • به محض این که مشاهده کردید ارتفاع آب از ۱۵ سانتیمتر بیشتر شده ،هرگز صبر نکنید تا میزان آب افزایش یابد تا در معرض یک وضعیت خطرناک قرار گیرید؛ سریع اقدامات لازم را انجام دهید و ماشین را ترک کنید.
  • از همه مهمتر این که قبل از اینکه به شهر دیگری سفر کنید از شرایط آب و هوایی آن منطقه مطلع شوید و در صورت مناسب نبودن شرایط جوی هرگز این ریسک را نکنید که سفر را آغاز کنید.

متاسفانه گیر افتادن در سیل یکی از اتفاقات ناگواری است که برای افراد در سراسر جهان رخ می دهد. با توجه به راه افتاد سیل در تعدادی از شهرهای کشورمان ما بر آن شدیم تا چند مورد از راه های نجات از سیل را اطلاع رسانی کنیم.

از بدترین اتفاقات ممکن هنگام وقوع سیل این است که افراد با خودرو درون آب گیر بیافتند! مهمترین موضوعی که باید در نظر داشتید باشید این است گول ارتفاع کم آب را نخورید؛ مطابق با خبری که اداره مدیریت اضطراری اعلام کرده

آب هایی با ارتفاع کمتر از ۱۵ سانتیمتر منجر به شکستن فرمان خورد می شود و کنترل اتومبیل از دست راننده خارج خواهد شد.

از همین رو اگر ارتفاع آب به ۳۰ سانتیمتر آب برسد به طرز شگفت ‌انگیزی می‌تواند اتومبیل ‌ها را به تدریج از بین برده و شناور کند.

در نهایت زمانی که ارتفاع آب به ۵۷ سانتی متر برسد منجر به جابجایی وسایل نقلیه شده و در این شرایط حتی خودروهای بزرگ نظیر کامیون و وانت های باربری هم به حرکت در می آیند.

با توجه به این که این شرایط بسیار ترسناک است چند مورد از راه های نجات از سیل وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید تا جان سالم از این بلای طبیعی به در ببرید.

راه هایی برای نجات از سیل در صورت حضور از خودرو

در دید باشید!

توجه داشته باشید که منظور از اینکه در دید باشید این نیست که بروید بر روی سقف ماشین! این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ برای دید بود بودن می بایست که چراغ های خطر و چراغ های جلو اتومبیل را روشن کنید و با اورژانس ۱۱۵ و سازمان های کمک رسان نظیر ۱۱۲سریع تماس بگیرید و منتظر نیروهای امدادی باشید.

خود در داخل خودرو حبس نکنید!

هر گونه محدودیتی را در داخل ماشین از خود بدور کنید که یکی از آن ها باز کردن کمربند ایمنی است. زمانی که آب را اطراف ماشین خود مشاهده می‌کنید، ماشین را متوقف کرده و بلافاصله خود را از کمربند آزاد کنید، همچنین از باز بودن قفل همه در‌های خود اطمینان حاصل کنید به دلیل آن که اگر کسی در نزدیکی شما باشد می‌تواند به راحتی در را باز کرده و شما را نجات دهد.

لباس های اضافه خود را در بیاورید!

توجه داشته که حداقل دو الی سه لایه لباس نازک و سبک به تن داشته باشید، چنانچه کت، پالتو یا دیگر لباس هایی که سنگین است را بر تن دارید حتما از در بیاورید چرا که منجر به غرق شدن شما در هنگام شنا برای نجات از سیل ها می شود.

اگر شما دو عدد لباس (بالا تنه و پایین تنه) پوشیده باشید، به مشکلی بر نمی‌خورید. ولی اگر شما کت و انواع دیگر لایه‌ها را پوشیده باشید، بهتر است همه آن‌ها را بلافاصله از تن خود خارج کنید. این ابتکار عمل، شما را از غرق شدن در هنگام شنا کردن نجات می‌دهد.

یکی از پنجرهای خودرو را باز کنید!

حال بعد از این اقدامات گفته شده دیگر وقت آن رسیده که خودتان هم دست به کار شوید و برای نجات از سیل اقدام کنید! در صورت شدت گرفتن فشار آب یکی از پنجرهای خود را به آرامی پایین بکشید. تا زمانی که ماشین هنوز زیر آب نرفته، پنجره های الکتریکی معمولا حتی در سیل کار می کنند. هنگامی که پنجره را با موفقیت پایین آوردید، به سمت یک بلندی بروید و سریع با پلیس یا اورژانس تماس بگیرید.

درب خودرو را باز کنید!

در بدترین حالت ممکن اگر پنجره ی اتومبیلتان باز نشد، به ناچار درب ماشین را باشید کنید. در شرایط که سیل ماشین را احاطه کرده احتمالا باز کردن درب اتومبیل هم برای افرادی که توان کمتری دارند کار سختی است در این صورت پیشنهاد می کنیم که شیشه ی اتومبیل را به وسیله بشکنید.

اگر از ابزارهای دیگر استفاده می‌ کنید، شکستن پنجره ‌ای در فضای فشرده سخت می‌شود. این راهنمایی ‌ها فقط در صورتی قابل اجراست که آب هنوز در سطح پایین باشد.

توجه داشته باشید که ممکن است هنگام شکستن شیشه اتومبیل دستتان زخمی بشود اما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که اولویت در این لحظه نجات جان شما و نجات از سیل  است.

وسایل خود را فراموش کنید!

زمان که در حال نجات از سیل هستید قید وسایل داخل خودرو را بزنید و خودتان را در گیر حمل کیف یا دیگر لوازم نکنید چرا که سیل امان نمی دهد به شما و باید به این موضوع توجه داشته باشید که این یک بلای طبیعی با قدرت بسیار بالا است. در صورتی که امکان راه رفتن بر روی آب را هنوز دارید، گوشی خود را اولویت ‌بندی کنید تا بتوانید هر زمان که خواستید برای کمک تماس بگیرید.

سعی نکنید ماشین خود را نجات دهید!

هرگز به این فکر نکنید که در حین وقوع سیل ماشین خودتان را نجات دهید. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که در حین نجات از سیل باید به این موضوع توجه داشتید اولویت اصلی خود شما هستید و باید به سرعت از ماشین پیاده شوید و خودتان را به سطح بالایی برسید. سیل می‌تواند به یک سطح بسیار بلند برسد، بنابراین بهتر است از تلاش برای نجات خودرو خود اجتناب کنید.

اگر اتومبیلتان گران قیمت است و ارزش بالایی دارد می بایست از قبل پیش بینی های لازم را انجام می دادید و اخبار پیش بینی آب و هوا را بررسی می کردید.

به سازمان‌ها اجازه دهید تا با یدک کش ماشینتان را نجات دهند!  

در پایان باید بگوییم که آب سطحش پایین آمد بهتر است که اجازه دهید خودروی شما با یدک کش ها حمل شود و به مکان امن برده شود. به شدت از استارت زدن و هل دادن ماشین اجنتاب کنید. این کار را به پرسنل اورژانس بسپارید زیرا که پرسنل اورژانس همیشه از وسایل مناسب برای یدک اتومبیل‌ها به مکان‌های امن استفاده می‌کنند.

نوشته هشدار! هنگام گرفتار شدن در سیل چه کنیم! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *