همه چیز درباره ی آلکاتراز، مرموزترین زندان در تمام دوره های تاریخ!

درباره ی زندان آلکاتراز | Alcatraz perison

می گویند که در دنیا دو نام وجود دارد که هر کسی در جای جای این کره ی خاکی نام آن ها را شنیده است؛ مایکل جکسون خواننده ی معروف و نوشابه ی کوکاکولا. اما به نظر من باید به این لیست کوتاه یک اسم دیگر هم اضافه کرد؛ زندان آلکاتراز! این زندان مخوف و تاریخی که به امنیتی ترین زندان جهان معروف بوده و در دوره های مختلف تاریخی برای خودش کلی سر و صدا به پا کرده، این روزها دیگر به یک مکان برای تورهای تفریحی و بازدید های علاقه مندان به تاریخ این زندان  تبدیل شده است! درباره ی این زندان گفتنی ها زیاد است و به همین خاطر ما در الی گشت از شما خوانندگان عزیز دعوت می کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

درباره ی زندان آلکاتراز باید این را بدانید که این زندان در ماه اوت سال ۱۹۳۴ میلادی به یک زندان فدرال تبدیل شد و ۲۹ سال مقر جنایتکاران حرفه ‌ای و بسیار معروف جهان از جمله آل کاپون (Al Capone)، رابرت فرانکلین استرود (Robert Franklin Stroud) که به پرنده باز آلکاتراز معروف بود، جرج کلی (Machine Gun Kelly) معروف به مسلسل و جیمز بالگر (Whitey Bulger) معروف به سفید برفی و همچنین آلوین کارپیس (Alvin Carpis) که با سابقه ‌ترین زندانی آلکاتراز به ‌شمار می ‌رفت را در خود جای داده بود. از سال ۱۹۳۷ میلادی تا به الان زندان آلکاتراز، موضوع بسیاری از فیلم‌ های سینمایی بوده است.

در همین راستا در سال ۱۹۹۶ میلادی فیلمی درباره ی زندان آلکاتراز ساخته شد. در ۲۱ ماه مارس سال ۱۹۶۳ میلادی، به دستور رابرت اف کندی این زندان که دیگر به تبعیدگاه ۲۵۰ زندانی تبدیل شده بود، برای همیشه تعطیل شد. درباره ی زندان آلکاتراز و علت تعطیلی آن دلایل مختلفی ذکر شده است. مسائلی همچون سنگین بودن هزینه ی اداره ی آن نسبت به دیگر زندان ‌ها و آلوده کردن آب خلیج سانفرانسیسکو بر اثر فاضلاب آن است.

علاوه بر این ها، ساختن یک زندان معمولی جدید که در خشکی قرار داشته باشد، آسان ‌تر از پرداخت هزینه‌ های سرسام‌ آور زندان آلکاتراز بود. در سال ۱۹۶۹ میلادی بومیان آمریکایی از قبایل مختلف در حالی که خود را بومیان قبایل آمریکا نامیدند، این جزیره را اشغال کردند. هدف آن ‌ها از تحصن در جزیره درخواست تأسیس یک مرکز آموزشی و فرهنگی در آنجا بود و برای رسیدن به منظور خود به تخریب ساختمان ‌های جزیره پرداختند. سرانجام پس از ۱۸ ماه دولت آمریکا آن ‌ها را مجبور به ترک این ناحیه کرد، نتیجه ی این تحصن تأسیس یک حکومت جدید خودگردان بود.

ممکن است که شما با تمام این توصیفات فکر کنید که در این جزیره فقط زندانیان مخوف و مسئولان زندان ساکن بودند اما درباره ی زندان آلکاتراز باید این را بدانید که محل سکونت کارکنان زندان و خانواده ‌هایشان نیز به ‌شمار می‌ رفت و امروزه همه ساله با حضور ساکنان جزیره در دومین هفته ی ماه اوت جشن سالگرد افتتاح زندان آلکاتراز برگزار می ‌شود.

فرارهای معروف آلکاتراز

درباره ی زندان آلکاتراز نکته ی جالبی که وجود دارد این است که در طول ۲۹ سال فعالیتش، ۱۴ تلاش مختلف از سوی زندانیان این ندامتگاه برای فرار از آن صورت گرفت که در جریان آنها ۳۶ زندانی مشارکت داشتند. جالب است که اکثر این فرارها نا موفق بوده اند. در تمام تلاش‌ هایی که انجام شد یا زندانیان هدف شلیک گلوله قرار گرفتند یا در آب‌ های خلیج سانفرانسیسکو غرق شدند. از بین ۳۶ نفر زندانی که از این زندان اقدام به فرار کردند؛ ۷ نفر با شلیک گلوله به قتل رسیدند، ۲ نفر غرق شدند، ۵ نفر هم مفقودالاثر شدند و ۲۳ نفر دیگر هم نیز دوباره توسط مأموران زندان دستگیر شدند و به زندان بازگردانده شدند.

اما این پایان کار برای مسافران نبود زیرا از بین این همه تلاش ناموفق، چند نفر توانستند از این زندان فرار موفق داشته باشند. یکی از این زندانی ها در سال ۱۹۴۵ میلادی و دیگری در سال ۱۹۶۲ میلادی هر ۲ دوباره دستگیر شدند و مجدداً به زندان برگردانده شدند.

از دیگر فرارهای معروف از زندان آلکاتراز می‌ توان به ۳ زندانی که یکی به نام فرانک موریس و دو برادر به نام ‌های ناهای جان و کلارنس انگلین بودند، اشاره کرد. آن ‌ها در تاریخ ۱۱ ژوئن سال ۱۹۶۲ میلادی از سلول‌ هایشان ناپدید شدند، داستان این فرار در فیلمی به نام فرار از آلکاتراز به تصویر کشیده شده‌ است. با وجود شواهد اندکی که مبنی بر اثبات کشته شدن این نفر تا به حال یافته شده است، دولت و مسئولان وقت زندان آن‌ ها را غرق شده فرض کرد و در نهایت آن ها را در لیست گمشدگان قرار داد.

داستان فرار فرانک موریس و دو برادر به نام ‌های ناهای جان و کلارنس انگلین

درباره ی زندان آلکاتراز و داستان فرار این ۳ نفر داستان جالبی وجود دارد. در ژوئن سال ۱۹۶۲ میلادی انجام شد یعنی زمانی که ۳ تن از زندانیان این ندامتگاه با استفاده از تعدادی بارانی برای خود قایقی ساختند و از این منطقه مخوف فرار کردند. این جنایتکاران خطرناک برای عملیاتی کردن ایده ی خود با استفاده از ابزارهای دست ساز، حفره ها و منافذ موجود در دریچه های تهویه ی هوای سلول خود را به تدریج عریض کردند و سپس در یکی از شب های ماه ژوئن از زندان گریختند.

آنها در جای خواب شان هم صورتک های شبیه به انسان را که با دست های خود ساخته بودند قرار دادند تا ماموران زندان را گمراه کنند و با وجود عملیات های گسترده ی جستجو که بعدها برای یافتن آن ۳ مرد انجام شد، دیگر هیچگاه خبری از آنها به گوش نرسید و همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم، این تصور در ذهن مقامات زندان به وجود آمد که احتمالا به داخل آب های سرد و نا آرام خلیج سانفرانسیسکو افتاده اند و جان خود را از دست داده اند. همین فرار با سرنوشت نامعلومش بعدها سوژه ای جالب برای کارگردانان شد و حتی در سال ۱۹۷۹ میلادی فیلمی تحت عنوان فرار از آلکاتراز با بازی بازیگر معروف و کارکشته ی هالیوود، کلینت ایستوود نیز از روی آن ساخته شد.

مجرمین معروف آلکاتراز

  • آل کاپون | Al Capone

این لیست را با نام آل کاپون، مجرم بسیار معروف آغاز می کنیم. آل کاپون با نام کامل آلفونسه گابریل کاپون در ۱۷ ژانویه ی ۱۸۹۹ در نیویورک متولد شد. او نمادی از زیرپا گذاشتن قانون و نظم بود و در سال‌ های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ میلادی سردمدار جرایم سازمان ‌یافته بود. هیچ می دانستید که آل کاپون در کارت شناسایی خود به عنوان یک فروشنده ی اثاثیه ی دست دوم شناخته می شده است؟ اصلیت کاپون ناپلی (شهری در ایتالیا) بود. آل کاپون خلاف را از بروکلین آغاز کرد و سپس به شیکاگو و در ایلینوی نقل مکان کرد و تبدیل به بد نام ‌ترین مجرم این شهر شد.

او در اواخر دهه ی۱۹۲۰ میلادی در لیست سیاه اداره ی تحقیقات فدرال آمریکا قرار داشت و در نهایت در سال ۱۹۳۱ توسط حکومت فدرال به جرم فرار از پرداخت مالیات متهم شناخته شد. او در سال ۱۹۳۱ به جرم پرداخت نکردن مالیات به ۱۱ سال زندان محکوم شد و در سال ۱۹۳۲ به زندان آتلانتا فرستاده شد. او همچنین مقداری از دوران محکومیتش را در زندان آلکاتراز گذراند. آل کاپون در زندان دچار مشکلات روحی و روانی شد و حتی چند ماه آخر محکومیت را در بیمارستان روانی گذراند. این مجرم سرانجام در سال ۱۹۴۷ در پی ایست قلبی درگذشت.

  • جرج کلی | Machine Gun Kelly

اگر به نام انگلیسی کلی دقت کنید می بینید که حتی دیگر از نام کوچک او استفاده نمی کنند و به جای آن می گویند ماشین کشتار کلی! جرج کلی بارنز که در ۱۸ جولای ۱۸۹۵ به دنیا آمد یکی از مخوف ترین مجرمین جهان و زندانی سابق زندان آلکاتراز بوده است. کِلی یک گانگستر آمریکایی از ایالت ممفیس، تنسی بود که به خاطر علاقه اش در استفاده از اسلحه های سنگین تامپسون به مسلسل معروف شد. عمده ی معروفیت او در جریان آدم ربایی و گروگان گیری سرمایه دار بزرگ نفت، چارلز فاز اورلش در ژوئیه ی سال ۱۹۳۳ و بدرفتاری های او در جریان این آدم ربایی به دست آمده است.

  • جیمز بالجر | Whitey Bulger

جیمز جوزف بالجر جونیور معروف به وایتی بالجر یک فراری تحت تعقیب در ایالات متحده و رهبر گروه گانگستری وینتر هیل گنگ در جنوب شهر بوستون بود. وی در لیست خطرناک‌ ترین تبهکارهای اف بی آی در جایگاه دوم فهرست قرار داشت. او در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۱ در پارکینگ ساختمان محل سکونتش در سنتامونیکا دستگیر شد و در ژوئن ۲۰۱۳ دوران محکومیتش آغاز گردید. در پایان محاکمه، بالجر از بابت مرگ ۱۹ نفر مجرم شناخته شده و به ۲ دوره حبس ابد متوالی و ۵ سال حبس دیگر محکوم شد. قبل از آن در سال ۱۹۹۵ سایر همدستان وی محکوم به حبس ‌های کوتاه مدت یا بلند مدت شده بودند.

جیمز بالجر به دلیل ساله ا فرار از دست پلیس الهام بخش سینمای هالیوود برای تولید فیلم ‌های سینمایی بود. در سال ۲۰۰۷ جک نیکلسون در فیلمی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی گوشه ‌هایی از زندگی بالجر را در فیلم رفتگان بازی کرد و فیلمیش جایزه ی اسکار کارگردانی را برای اسکورسیزی به ارمغان آورد. همچنین فیلمی با بازی جانی دپ نیز در نقش بالجر درباره ی این فرد ساخته شد.

جزیره ی آلکاتراز

آلکاتراز نام یک جزیره در وسط خلیج سانفرانسیسکو است که اولین بار توسط فردی به نام خوان دی‌ آیالا (Juan de Ayala) کشف شد. نام آلکاتراز از نام پرنده ای دریایی به نام پلیکان در زبان اسپانیایی و با ریشه ی عربی و از کلمه ی AlBatross، گرفته شده ‌است. درباره ی آلکاتراز بادی این نکته را بدانید که این منطقه تا سال ‌ها پیش به عنوان یک محدوده ی نظامی شناخته شده بود و حتی پس از آن نیز به عنوان امن‌ ترین زندان در جهان به ‌شمار ‌رفت.

امروزه این جزیره با نظارت آژانس پارک‌ های ملی، به مکانی تاریخی تبدیل شده و به عنوان بخشی از جاذبه ‌های توریستی این ایالت در معرض دید همگان قرار دارد. بازدیدکنندگان می ‌توانند با استفاده از قایق به این جزیره که در لیست مکان‌ های تاریخی ملی قرار دارد، سفر کنند و از آن دیدن کنند.

نوشته همه چیز درباره ی آلکاتراز، مرموزترین زندان در تمام دوره های تاریخ! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *