همه چیز درباره ی جشن کریسمس

جشن کریسمس | Christmas

جشن کریسمس یکی از اعیاد ویژه و بسیار مهم مسیحیان در سراسر جهان است که البته در بین غیر مسیحیان نیز به عنوان جشنی محبوب به حساب می آید. با توجه به این که این جشن در سراسر جهان و کشور ما فراگیر است، بیشتر کشورهای دنیا در حال برنامه ریزی برای برگزاری هر چه باشکوه تر این جشن بزرگ هستند. تاریخچه ی جشن کریسمس بسیار جالب است و حتی آداب و رسوم جالب و خاصی دارد که فقط مخصوص همین روزها هستند و بیشتر شهرها را پر از شور و هیاهو می کنند. برای این که کریسمس را به صورت کامل و جامع بشناسید و هم با ۰ تا ۱۰۰ آن به صورت کامل آشنا شوید، در ادامه با ما در الی گشت با مطلب همه چیز درباره ی جشن کریسمس همراه باشید.

تاریخچه ی جشن کریسمس

مطالب مرتبط:
این غذاهای خوشمزه مخصوص کریسمس اند!
کریسمس در دبی، یک سفر و هزار خوشی
۹ مقصد گردشگری رویایی برای سفر در کریسمس!

جشن کریسمس و به عبارتی فرانسوی جشن نوئل (Noël)، در واقع جشنی است که در آن آیین بر اساس آیین دین مسیح، تولد حضرت مسیح جشن گرفته می شود. از این رو در این روزها که شروع آن برابر است با روز ۲۵ دسامبر (که البته بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می ‌کنند) که به تقویم فارسی برابر است با روهای ۳ و ۴ دی ماه، بسیاری از مردم در سراسر جهان این روز را جشن می گیرند.

البته هستند کسانی که از روی تقویمی خاص، جشن کریسمس خود را برابر با ۶ و یا ۷ ژانویه برگزار می کنند اما در اصل، بیش از ۹۰ درصد مردم جشن کریسمس را در ۲۵ دسامبر برگزار می نمایند. کریسمس در بسیاری از کشورهای سراسر جهان جشن گرفته می شود و این امر به چگونگی پراکندگی مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب آن با جشن های زمستانی ارتباط دارد.

با توجه به این که این جشن بسیار محبوب است و در بین مردم مختلف جهان بسیار نفوذ کرده است و علاوه بر آن، بسیاری از سنت های نوین که حاصل شبکه های تلویزیونی و اجتماعی است اما، هنوز هم سنت های متعدد و مختلفی به منظور جشن کریسمس در بیشتر مناطق و محل های مختلف برگزار می شوند.

این که جشن کریسمس از کجا فراگیر شد، مبدا کاملا مشخصی ندارد اما چیزی که کاملا مشخص است این است که؛ توس جولیوس آفریکانوس نخستین مورخ مسیحی که شرح وقایع جهانی را آغاز کرد، در رایج کردن این تفکر که مسیح روز ۲۵ دسامبر متولد شد نقش محوری داشت. با توجه به کتب آسمانی و تاریخی این تاریخ، ۹ ماه بعد از آبستن شدن حضرت مریم و همچنین شروع اعتدال بهاری نیز تلقی می شود.

برای اولین بار به جشن کریسمس در تقویم فیلوکالوس مشاهده میشود که در سال ۳۵۴ در روم گردآوری شد. در شرق نیز مسیحیان تولد مسیح را به عنوان بخشی از عید تعمید مسیح و دیدار سه مرد حکیم ستاره شناس ایرانی از عیسی مسیح کوچک جشن گرفته می شود و بیشتر بر تعمید مسیح تمرکز دارد. پس از مرگ والنس امپراطور طرفدار عقاید اریوس در نبرد ادیرنه سال ۳۷۸ جشن کریسمس در شرق رنگ بیشتری به خود گرفت.

این روند در قرن ۴ میلادی بیش از پیش مجادله برانگیز شد و پس از آن که گریگوری نازیانزوس در سال ۳۸۱ به عنوان اسقف منصوب شد این جشن از میان رفت. البته با شروع سال ۴۰۰ با انتصاب جان کریستوستوم بار دیگر جشن کریسمس پر رنگ تر از گذشته به میان مردم بازگشت.

نوشته همه چیز درباره ی جشن کریسمس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *