همه چیز درباره ی سختی ها و مشکلات پناهندگی

معایب پناهندگی | Disadvantages of refugee

مهاجرت و پناهندگی دو مسئله ی کاملا جداگانه هستند که خیلی ها به اشتباه این دو را با هم اشتباه و یا شبیه به هم می دانند. زمانی که شما برای برخوردار شدن از یک موقعیت بهتر چه در تحصیل و چه در اشتغال با طی کردن مراحل و مدارج رسمی و قانونی به کشور مقصد خود می روید و همه چیز از ابتدا تا به انتها قانونی است اما جریان پناهندگی کاملا با مهاجرت فرق دارد. خیلی از عوامل مختلف واقعی و یا به اصطلاح صوری هستند که منجر به پناهندگی می شوند. ما امروز در الی گشت می خواهیم تا این بار مقوله ی پناهندگی را از زاویه ای دیگر یعنی از بعد معایب پناهندگی مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

پناهندگی چیست؟

مطالب مرتبط:
مراقب باشید این اشتباهات را در سفر به دبی مرتکب نشوید!
جملات پرکاربرد گرجی که در سفر به تفلیس لازمتان می شود!
نکات مهم سفری و پرواز در دوران بارداری

قبل از این که به بررسی معایب پناهندگی بپردازیم، بیایید تا به اتفاق یکدیگر ببینیم و بررسی کنیم که اصلا پناهندگی چیست؟ متقاضی پناهندگی به انگلیسی Asylum seeker می شود. پناهنده یا پناهجو به کسی گفته می ‌شود که کشور اصلی خود را که دارای تابعیت آن است را بنابر عوامل مختلف ترک کند و سپس از کشور دیگری با استفاده از حق برخورداری از حقوق بین ‌المللی تقاضای پناهندگی نماید. پناهجو یا متقاضی پناهندگی ممکن است یک پناهنده، یک فرد آواره، یا یک مهاجر اقتصادی باشد. متقاضی پناهندگی کسی است که یک فرم درخواست رسمی را برای گرفتن حق اقامت در کشور دیگری را پرداخت کرده و یا پر کند. فردی که به آن اصطلاحا پناهنده گفته می شود، این حق یا موقعیت قانونی را تا زمانی که درخواست نامه پناهندگی او تحت بررسی است و به پایان نرسیده حفظ می نماید. پس از درخواست پناهندگی، مدارک و مستندات به مقامات مربوطه و به بخش مهاجرت کشور مقصد تحویل داده می شود.

سپس آن ها با بررسی های مختلف تعیین می ‌کنند که یا متقاضی پناهندگی، پناهندگی اش مورد پذیرش قرار می‌ گیرد و یا به‌ طور رسمی موقعیت پناهندگی کسب می ‌کند یا این که مورد پناهندگی او کاملا رد می ‌شود که در نتیجه این شخص مهاجر غیرقانونی است و مجبور است آن کشور را ترک کند. در برخی از موارد حتی پیش آمده است که فرد از کشور اخراج گردد.

متقاضی پناهندگی اگر وضعیت حقوقی خود را منطبق با تعریف پناهنده در کنوانسیون حقوق بشر ۱۹۵۱ و سایر قوانین پناهندگی مانند کنوانسیون حقوق بشر اروپا باشد ممکن است به عنوان پناهنده شناخته شده و موقعیت حقوقی پناهندگی کسب کند. توجه داشته باشید که اگر درخواست پناهندگی از اتحادیه ی اروپا باشد، کشورهایی که کنوانسیون پناهندگان را امضا کرده اند؛ بر اساس قوانین خود در مورد پذیرش یا عدم پذیرش متقاضیان پناهندگی عمل می ‌کنند.

توجه داشته باشید که بسته به قوانین هر کشور شرایط برای متقاضیان پناهندگی در هر کشوری با یکدیگر و موردی تر از آن، سال به سال متفاوت است. به یاد داشته باشید که اصطلاح پناهجو یا متقاضی پناهندگی اغلب اشتباه گرفته می ‌شود. یک پناهجو یا متقاضی پناهندگی کسی است که می ‌گوید پناهنده است اما، ادعای او هنوز مشخص نشده ‌است. به‌ صورت متوسط هر سال حدود ۱ میلیون نفر به‌ شکل مستقل درخواست پناهندگی می‌ کنند.

بررسی معایب پناهندگی

حال که پناهندگی را برای شما به صورت ریشه ای بررسی نمودیم، نوبت به بررسی معایب پناهندگی می رسد. مهاجرت همانطور که اشاره کردیم مفهومی متفاوت از پناهندگی دارد. در هر صورت و شرایطی که یک فرد تصمیم به مهاجرت بگیرد با همه ی سختی هایش؛ یک تصمیم سخت محسوب می ‌شود با توجه به این که مزایای زیادی دارد، شامل معایبی هم نیز هست. مقصدهای بسیاری برای مهاجران وجود دارد که با توجه به شرایط خود و یا خانواده ی خود می‌ توانند یکی از آن ها را انتخاب نمایند. به دلایل مختلفی، کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، برخی کشورهای اروپایی مانند انگلستان، آلمان، اتریش، سوئد، هلند و نروژ از مقاصد محبوب مهاجرت در سراسر جهان است. اما پناهندگی چطور؟ چگونه است که معایب پناهندگی از معایب مهاجرت بسیار بیشتر است؟ در سال های اخیر شاهد این هستیم که افراد زیادی از سراسر جهان و علی الخصوص خاورمیانه و قارهی آفریقا در بسیاری در کشورهای مختلف درخواست پناهندگی می کنند که البته جدیدا هم اغلب آن ها با جواب منفی رو به رو می شوند. یک اصل مهم برای پناهندگی وجود دارد که شامل این است که؛ مهم ترین و اساسی ترین مرحله ی درخواست پناهندگی داشتن یک پرونده ی قوی، مستند و مناسب است.

اگر شخصی که خواهان پناهندگی است، دارای پرونده و یا به اصطلاح کیس مناسب داشته باشد و از همه مهم تر بتواند نشان دهد که ترک وضعیت فعلی و ورود به وضعیتی که برای ان درخواست پناهندگی داده است به صلاح او است، مب توان گفت که به احتمال ۹۹ درصد درخواست پناهندگی او موفقیت آمیز خواهد بود. اما مسئله ای که این روزها باعص شده است تا پذیرش پناهندگی سخت تر از قبل شود، دسته های بزرگ درخواست پناهجویان است که اتفاقا، درخواست پناهندگی آن ها رد هم شده است. حالا آن ها که نمی خواهند بازگردند، سال های زیادی از عمر خود را در حالت بلاتکلیفی به سر می برند و معلوم نیست که سرنوشتی در انتظار آنان است.

سوالی که در این جا و در زمینه ی بررسی معایب پناهندگی پیش می آید این است که؛ آیا کسی که با ویزای شینگن قانونی به اروپا سفر کرده باشد، می تواند درخواست پناهندگی کند؟ جواب مثبت است! البته باید دلایل کامل و کافی ارائه دهد. خیلی ها این مسئله را به اشتباه متوجه می شوند بنابراین لازم است بگوییم که یکی از حباب هایی که در زمینه ی معایب پناهندگی برای افراد وجود دارد این است که فکر می کنند که با ورود غیر قانونی به اروپا می توانند روند سریع تری برای درخواست پناهندگی طی کنند در صورتی که این کاملا اشتباه است.

مهم ترین مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که هنوز هم بسیاری از متقاضیان پناهندگی درک درستی از قوانین پناهندگی و جنبه های حقوقی و قانونی آن ندارند. طبق آمار، پناهجویان کشورهای مختلف در حالی برای پناهندگی اقدام عملی می کنند که کارمندان دولتی در ادارات مربوط به پناهندگی با جزئیات درمورد هرکدام از پرونده ها به صورت واضح و مشخص پرسش هایی را مطرح می کنند که با این که سوالاتی پایه هستند اما، پاسخی مشخص می خواهند که همان پاسخ ها بدون شک سرنوشت فرد را در کشور مورد نظر مشخص می کند. درخواست پناهندگی از کشورهای قاره ی آمریکا و دیگر کشورها هم که قوانین سخت مربوط به خود را دارد. در نهایت همه ی این امور، درخواست پناهندگی به کشوری دیگر از جمله کارهای مبهم و سخت است که به خاطر آینده ی نامعلوم آن به کسی توصیه نمی شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی قوانین مهاجرت و پناهندیگ به این سایت مراجعه فرمایید.

refworld.org

نوشته همه چیز درباره ی سختی ها و مشکلات پناهندگی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *