همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان

از ۵ هزار سال پیش تا به الان ارمنستان را یک جا در موزه ی تاریخی ایروان ببینید! موزه تاریخ در ارمنستان (History Museum Of Armenia) مجموعه ای تاریخی است که آثار مرتبط با هر اثر و دوره ی باستانی این کشور و علی الخصوص ایروان قرار داده شده است. البته علاوه بر نمایش آثار تاریخی، کار مرمت و حفظ این آثار هم در این موزه ی بزرگ انجام می پذیرد.

ما امروز در این مطلب می خواهیم تا نگاهی به پیشینه ی این موزه ی تاریخی، بخش های مختلف آن، امکانات این موزه، طبقات مختلف، قوانین خاص موزه و مسیرهای دسترسی به آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از بهترین جاذبه گردی هایی که هر مسافری برای آشنا شدن با ویژگی های مقصد خود می تواند انجام دهد، سر زدن به موزه های تاریخی آن است. موزه تاریخ در ارمنستان هر چیزی که شما بخواهید از ارمنستان از گذشته تا اکنون بدانید را در اختیارتان خواهد گذاشت. بنابراین برای آشنایی با این موزه پبشنهاد می کنیم که تا به آخر این مطلب با ما در الی گشت همراه باشید.

ساختمان موزه تاریخ ارمنستان

پیشینه ی موزه تاریخ ملی ارمنستان

پروژه ی ساخت این موزه ی بزرگ در سال ۱۹۱۹ میلادی در شهر ایروان کلید خورد و در سال ۱۹۲۱ هم افتتاح شد. از همان ابتدا در آن آثار تاریخی کمیاب و بی نظیری از تاریخ این کشور به نمایش گذاشته شد. بازدید از این موزه معمولا یکی از کارهایی است که اکثر توریست ها برای آشنا شدن با جایی که به آن سفر کرده اند، انجام می دهند. این موزه تحت نظارت و حمایت مستقیم دولت ارمنستان است و دلیلش هم نمایش آثار تاریخی نفیسی است که در این موزه به نمایش در می آید است. موزه تاریخ در ارمنستان از سال ۱۹۴۸ تا به الان با سیاست فعلیش فعالیت می کند و همیشه در حال تغییر و بهتر شدن است.

یکی از آثار تاریخی موزه تاریخ ارمنستان

بر اساس آماری که موزه تاریخ در ارمنستان داخل وب سایت رسمی خود منتشر کرده، هم اکنون ۴۰۰ هزار اثر تاریخی که همگی مربوط به دوره های مختلف در این کشور است؛ نگهداری می شود. این مجموعه ی تاریخی دارای بخش مختلف است که در آن ها آثار را به صوت تخصصی و تفکیک شده در معرض نمایش عموم قرار می دهند. این بخش ها عبارتند از:

 • قوم شناسی
 • نیوماتیک
 • تاریخ مدرن
 • باستان شناسی
 • مجموعه ی آنلاین

یکی از نقاط قوت این مجموعه این است که از لحاظ تاریخی و علمی مجموعه ای بسیار غنی است. هر سال پژوهش های بسیار زیادی در این موزه در زمینه ی پروژه های جدید باستان شناسی و حتی دوره های آموزشی مختلف برگزار می شود. راستی به جز این موزه می توانید از جاذبه های دیگر ایروان که در مطلب بهترین جاذبه های گردشگری ایروان، ارمنستان به آن ها اشاره کردیم هم دیدن کنید و از این رو خواندنش را به شما توصیه می کنیم.

یکی از کتیبه های تاریخی موزه

مجموعه های موزه ی تاریخی ارمنستان

بخش های مختلف موزه تاریخ در ارمنستان دارای دسته بندی و ترتیب بسیار منظمی است که ما در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

مجموعه ی شماره ی ۱، باستان شناسی

اولین مجموعه ی این موزه، مجموعه ی باستان شناسی است که به بخش های پارینه سنگی، مس سنگی، برنز و اوایل سنگ، پادشاهی اورارتویی ها، هلنیستی ها، مجموعه ی قرون وسطا و از بین قرن ۴ تا ۶ میلادی تقسیم می شود. مجموعه ی آثاری که در این قسمت دسته بندی شده اند را در جدول زیر برایتان آورده ایم.

دستبندهای سنگی

زیورآلات سنگی

ظرف های سنگی

تیغه های مختلف در اندازه های متنوع

ظروف سفالی

سنگ های قیمتی

مجسمه

چرخ های چوبی

ارابه های تاریخی

کتیبه های باستانی

جواهراتی از جنس طلا و نقره

ظرف های بزرگ آب خوری

فلزهای گران بها گلدان ارابه

زره

ظرف های شیشه ای سنگ قبر سلاطین زیور آلات سلطنتی

صلیب

کوزه های مجموعه ی باستان شناسی

گشتی در مجموعه ی سکه شناسی

این قسمت از آن رو در این موزه ایجاد شده که با مطالعه ی سکه های مختلف از دوره های گوناگون کارشناسان به این قطعیت رسیده اند که ارمنستان در دوره های مختلف یکی از قوی ترین تجارت های منطقه را داشته است. شمار سکه های این موزه از سال ۱۹۲۱ به بعد بسیار بیشتر شد تا جایی که تا سال ۱۹۲۶، تعداد این سکه ها به ۱۷۰۰ عدد رسید.

سکه هایی که هم اکنون نمایش داده شده اند از دوره های تاریخی هلنیستی ها، ساسانیان، قرون وسطی، بیزانسی ها، سلجوقیان، صلیبیون، عثمانی ها، مغولان و روس ها می باشد. مهم ترین سکه هایی که در این موزه به نمایش درآمده اند از روستای Dvin کشف شده اند. این قسمت از بخش های مدال ها، اسکناس ها و تمبرها تشکیل شده است.

در مجموعه ی قوم نگاری، با مردم ارمنستان آشنا شوید

در این قسمت شما از قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی را در غالب ۶ دسته ی مختلف که شامل آثار تزئینی مختلف است، مشاهده خواهید نمود. در بخش های یک تا شش این مجموعه شما از؛ قالی و قالیچه هایی با نخ طلا، پوشاک زنان و مردان کلیسا، انواع ظروف، لباس های سنتی و ملی، وسایل موسیقی، ابزارهای چوبی جنگی، رومیزی، فرش، شمشیر و تصاویری از اقوام مختلف قرار داده شده است.

عکس های تاریخی در مجموعه ی مستندات

از بین سال های ۱۸۷۸ میلادی تا سال ۲۰۰۰ میلادی نگاتیوهایی وجود دارد که اطلاعات مختلفی را درباره ی اقوام مختلف ارمنی، معماری و شروع عصر مدرن در این کشور را در اختیار ما قرار می دهد. مجموعه ی چهارم موزه تاریخ در ارمنستان حاصل کندوکاوهای گروهی است که در سال ۱۹۳۰ تشکیل شد. می توان در این قسمت نگاتیوهایی هایی از آثار تاریخی در دوره های مختلف مثل قرن ۴ میلادی وجود دارد.

برگزاری تور مجازی موزه در مجموعه ی آنلاین

اگر حتی همین الان می خواهید که تمامی موزه را ببینید و یا فرصت بازدید از همه ی قسمت های آن را ندارید، می توانید به وب سایت رسمی موزه تاریخ در ارمنستان مراجعه کنید و در بخش مجموعه ها و انتخاب مجموعه ی آنلاین از بخش های مختلف موزه بازدید کنید! در این بخش حتی می توانید در بازدید از هر وسیله ای، ویژگی ها و اطلاعات مختلف در باره ی آن را در یک صفحه ی مجزا مطالعه کنید.

ظروف نمایش داده شده در مجموعه ی سوم موزه ارمنستان

راهنمای طبقات مختلف موزه تاریخ در ارمنستان

نمایش آثار مختلف این موزه با یک برنامه ریزی منظم در ۳ طبقه ی مختلف این ساختمان قرار گرفته است. معمولا تور گردش این موزه به ترتیبی که در ادامه و در معرفی بخش های مختلف این موزه برایتان شرح می دهیم، شروع شده و ادامه پیدا می کند.

گردشی در طبقه ی اول موزه تاریخ در ارمنستان

از طبقه ی اول موزه که شروع کنید، اصولا با آثاری مواجه خواهید شد که محوریت آن ها تاریخ و آداب و رسوم ارامنه است. در این طبقه اصولا آثار به نمایش درآمده در غالب نمایشگاه های دائمی و حتی فصلی نمایش داده می شوند. آداب مردم در قرون تاریخی ۳ و میلادی، قرن ۱۹ ارمنستان، نمایشگاه دائمی فرش، لباس های مردم در قرون ۱۷ و ۱۸ و یک مجموعه ی تاریخی و فلسفی در آن به نمایش درآمده است.

یکی از جالب ترین اشیائی که در طبقه ی اول موزه آن را خواهید دید؛ کفشی است که در منطقه ی وایوتس جور پیدا شده و قدمتش به هزاران سال قبل باز می گردد. این کفش از ۱۱ سال پیش تا به الان در این موزه نگهداری شده است.

مجموعه ی باستان شناسی

نمایش ارمنستان از قرن ۷ تا به الان در طبقه ی دوم

در این طبقه می توانید آثار باقی مانده از قرن ۷ به بعد را به تفکیک دوره های تاریخی ملاحظه فرمایید. بازدید در این بخش از روستای دوین در آرارات با نمایش آثار مختلف به دست آمده شروع می شود. سالن های مختلف این طبقه عبارتند از: سالن شهر باستانی آنی، سرزمین کیلیکیه، آثاری مثل؛ لباس، زیورآلات و پارچه های گلدوزی شده، سرامیک های مختلفی از قرن ۹ تا ۱۹ میلادی به نمایش درآمده است.

باستانی ترین آثار این بخش را در می توانید در سالن کیلیکیه مشاهده نمایید. این خطه یکی ار قدیمی ترین سکونتگاه های بشر در دوره ی باستان است. آثار مرتبط به سال های ۱۹۱۵، ۱۹۱۸، شوروی ها در ارمنستان و سال ۱۹۹۱ را نیز در این طبقه مشاهده خواهید کرد.

طبقه ی سوم موزه تاریخ ایروان

اشیا تاریخی تر را در طبقه ی سوم موزه ببینید

در این طبقه می توانید آثاری مرتبط با دوره ی پارینه سنگی ایروان و نقاط مختلف این کشور را ملاحظه کنید. می توانید در این بخش از موزه انواع زیورآلات زنانه و مردانه، وسایل دست ساز انسان ها و مورد استفاده ی آن ها در دوره های مختلف را ببینید.

از جمله سالن های این بخش از موزه می توانیم به بخش های مختلفی مثل:

 • دوره ی پادشاهی اورارتوها که در آن وسایلی مرتبط با ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باقی مانده است.
 • سالن سنگ های باستانی که در آن از میلیون ها سال پیش تا نزدیک به ۴ هزار سال پیش سنگ های مختلف نمایش داده شده است.
 • عصر برنز که در آن وسایلی از جنس قلع و مس به نمایش درآمده است.
 • فروپاشی عصر برنز که در آن اشیائی متعلق به دوره ی ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نمایش داده شده است.
 • عصر آهن که در آن ابزارآلاتی که انسان های ساکن در این منطقه برای استفاده در جنگ آن ها را ساخته اند.
 • و در آخر، ارمنستان در دوره های مختلف که شامل هزاران سال قبل از تاریخ تا قرن ۱۶ میلادی است.

اشاره نماییم.

بازدید از طبقه ی دوم موزه

امکانات موزه ی تاریخ ارمنستان در ایروان

موزه ی تاریخ در اختیار همه ی بازدیدکنندگان در صورت درخواست و و با دریافت هزینه ای اضافی، راهنمای زبان های ایتالیایی، انگلیسی، ارمنی، فرانسوی و روسی می گذارند. کتابخانه ی آنلاین و همچنین یک کتابخانه در محل موزه، خرید کتاب های مرتبط با موضوع موزه، مجله های آموزشی تاریخی و باستان شناسی و برگزاری برنامه های آموزشی نیز از دیگر خدمات این موزه است. کتابخانه ی این موزه، در حدود ۵۰ هزار کتاب دارد که قدمت بعضی از آن ها به قرن ۱۵ می رسد.

یکی از کتاب های نفیس کتابخانه ی موزه ایروان

قوانین بازدید از موزه ی تاریخ در ارمنستان

 • بازدید کنندگان این مجموعه مجاز به بازدید از همه ی بخش های آن به جر قسمت ترمیم موزه هستند.
 • عکاسی کردن در این موزه تنها با داشتن مجوز از مسئولین موزه ممکن است.
 • به همراه داشتن خوراکی، نوشیدنی، گوشی همراه هوشمند و سیگار ممنوع است.
 • هرگز در این موزه ندوید.
 • در این موزه ورود کیف و ساک های بزرگ ممنوع است.
 • صحبت با صدای بلند ممنوع است و سوال های بی مورد از راهنمایان نپرسید.

ساختمان موزه ارمنستان در شب

شرایط بازدید از موزه تاریخ در ارمنستان

 • این موزه در تمامی روزهای هفته به جز دوشنبه ها، یادبودها و تعطیلات رسمی باز است.
 • ساعت کاری موزه ی تاریخ در روزهای یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر است و در روزها سه شنبه تا شنبه از ۱۱ صبح تا ۶ بعد از ظهر می توانید از آن بازدید نمایید.
 • هزینه ی وردی موزه تاریخ ارمنستان برای توریست ها و افراد عادی ۲ هزار درام (قیمت روز برابر با تاریخ ۳۰/۵/۱۳۹۸ برابر با ۲۵۰ ریال می باشد) است.
 • اگر بخواهید از تور گردش در موزه استفاده کنید باید از ۵۰۰ هزار درام به بالا پرداخت نمایید. پرداختی شما برای تور با زبان های مختلف، متفاوت است. شما می توانید در مطلب همه چیز درباره ی کارت گردشگری ایروان بررسی کنید و ببینید که آیا می توان با استفاده از این کارت، هزینه ی کمتری برای بازدید از این موزه پرداخت کرد یا نه؟

صلیبی از مجموعه ی آثار باستان شناسی

مسیرهای دسترسی به موزه تاریخ در ارمنستان

اگر بخواهید با مترو به موزه تاریخ بروید، از هر ایستگاهی که سوار شوید باید در ایستگاه میدان سرخ پیاده شوید و فاصله ی ۱۸۰ متری خودتان تا موزه را پیاده بروید. اگر هم که به اتوبوس دسترسی دارید، باز هم باید در ایستگاه میدان سرخ پیاده شوید و ۸۶ متر باقی مانده را پیاده بروید.

 • آدرس: ۴ Republic Square, Yerevan, Armenia

ساختمان موزه ارمنستان در روز

سخن آخر!

همه چیز را درباره ی این موزه برای شما گفتیم. از این که چه چیزهایی را خواهید دید گرفته تا این که اصلا چطور به آن بروید را برایتان شرح دادیم. اگر شما تجربه ی بازدید از موزه تاریخ ارمنستان را دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

برای این که به راحتی به ارمنستان سفر کنید، می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی الی گشت و خرید تور ارمنستان، امور سفر خود را به بهترین نحو ممکن و به وسیله ی ما مدیریت کنید.

نوشته همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *