همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور

همکاری ایران و بلغارستان

بلغارستان از کشورمان درخواست کرد روابط دوستانه دو کشور به همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری تبدیل شود. معاون وزیر گردشگری بلغارستان اعلام کرد: دو کشور برای این تغییر راه سختی در پیش دارند و باید کارهای زیادی به خاطر آن انجام دهند. بر اساس گزارش ایسنا لوبن کانچر (Lyuben Kancher) که در راس هیاتی به دعوت ایران برای حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به تهران سفر کرده است، در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سطح ضعیف تعاملات گردشگری دو کشور اشاره کرده و افزود: تعداد کمی از گردشگران ایرانی به بلغارستان سفر می ‌کنند، این اتفاق درباره سفر بلغاری ‌ها به ایران نیز افتاده است. به نظر می رسد وقت آن رسیده که دو کشور برای بهبود این وضعیت فکری کنند. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این خبر کامل بخوانیم.

مطالب مرتبط:
افزایش سفر گردشگران چینی در سال نو به ایران
با نرخ آذرماه بلیط های نوروز ۹۸ خود را تهیه کنید
آب رودخانه هیرمند به تالاب خشکیده هامون رسید

او پس از این صحبت ها در مورد همکاری ایران و بلغارستان، به جاذبه ‌های بلغارستان و تجربه ‌های این کشور در زمینه گردشگری اشاره کرده و گفت: وجود ۱۶۰۰ چشمه آب معدنی که درمان ‌گر بیش از ۲۰۰ نوع بیماری است بلغارستان را به دومین مقصد آب ‌های معدنی در اروپا تبدیل کرده است. همچنین چند سالی است که در گردشگری آشپزی و نوشیدنی ‌ها تمرکز زیادی داشته‌ایم، تقریبا ۱۲ مقصد برای این نوع گردشگری تعریف شده است. ۷ مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد که کیفیت گردشگری در این نقاط رو به افزایش می باشد. معاون وزیر گردشگری بلغارستان که تمایل زیادی برای به اشتراک گذاشتن تجربه ‌های کشورش در امور گردشگری با ایران داشت، اضافه کرد: سال گذشته ۹ میلیون و ۲۲۷ هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر کرده‌ اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشور بوده است. امیدوار هستیم که این اتفاق در ایران نیز رخ دهد.

او در خصوص همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری همچنین اضافه کرد: بلغارستان به لحاظ اقتصادی و سیاسی کشوری قابل پیش بینی است. عضویت در اتحادیه اروپا این امکان را بوجود آورده که در اقتصاد و زندگی اجتماعی به استانداردهای بالایی دست یابیم. بیکاری در این کشور نیز کمتر از سه درصد است. همه اینها بلغارستان را به کشوری جذاب برای گردشگری تبدیل می‌کند. کانچر اضافه کرد: بیشترین گردشگرانی که به بلغارستان سفر می‌کنند از همسایگان این کشور هستند، از جمله رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان و البته آلمان که کمی از ما فاصله دارد. علت این استقبال تنوع محصولات گردشگری در بلغارستان است. معاون وزیر گردشگری بلغارستان سپس به جایگاه این کشور در اتحادیه اروپا و ابتکار عمل ‌هایی که در گردشگری حوزه بالکان داشته ‌اند اشاره کرده و افزود: نقشه ‌ای از منطقه اروپا تهیه شده که در آن ۴۰۰ نقطه تاریخی مشخص شده است. هر که از این نقشه بازدید کند، کارت هدیه دریافت می ‌کند. این نقشه انگیزه ‌ای برای سفر گردشگران به بلغارستان شده است. همچنین بین ۱۱ کشور حوزه بالکان، مسیرهای مشترک گردشگری طراحی شده که به جذب مسافران بیشتر کمک می‌کند.

وی بیان کرد: اگرچه وظیفه وزارت گردشگری بلغارستان طراحی یک مسیر توریستی است، اما مستلزم این کار وجود یک اراده ‌ای سیاسی در کشور است، اگر از دولت مرکزی حمایتی نباشد این اتفاق‌ها هم رخ نمی‌دهد. او با تاکید ضرورت استفاده از همه امکانات دو کشور برای تقویت روابط گردشگری، خطاب به ایران گفت: باید لجستیک عمل کرده و در کنار آن باید مدیری باشد که همه امور و برنامه ‌ها را درست هدایت کند. کانچر همچنین با ابراز علاقه برای سرمایه گذاری ایران در بلغارستان، پیشنهادهای در راستای توسعه همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری دو کشور ارائه کرد و افزود: می‌توان شهرهایی از دو کشور را خواهرخوانده نامید. برای اجرای این ایده می ‌توان نخست به شهرهای گردشگری دو کشور فکر کرد. باید خط هوایی مستقیمی بین ایران و بلغارستان ایجاد شود، ارتباط تهران با صوفیه که مرکزی مهمی در بالکان است، می ‌تواند به ایران کمک کند. همچنین لازم است کارگاه ‌های مشترکی بین دو کشور شکل بگیرد. این موضوع در موافقت نامه ایران و بلغارستان که سال ۲۰۰۸ امضا شد، ذکر شده است.

ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه این سخن، بیان کرد: گردشگری قدرت جادوگری دارد. اگر جادوگر باشید گردشگری ابزار خوبی برای رسیدن به خواسته ‌ها است. تیموری پس از این سخنان از پیشنهادهای بلغارستان برای توسعه همکاری ‌های گردشگری استقبال کرد و گفت: با توانمندی این کشور در حوزه آب درمانی  کاملا آشنا هستم. دو کشور در حوزه ‌های مختلفی برای همکاری ظرفیت دارند که می‌توان آنها را تقویت کرد. تفاهم نامه گردشگری دو کشور که در سال ۲۰۰۸ امضا شده اکنون منقضی شده است، ولی می ‌توانیم با حرکتی میانبر هم تفاهم نامه را تمدید کنیم و هم سند اجرایی برای امضای یادداشت تفاهم آماده کنیم. در کنار آن نیز کارگاه مشترکی بین بخش خصوصی ایران و بلغارستان تشکیل شود. در قالب یک برنامه زمان بندی شده می‌توان چند محور مهم را برای همکاری‌های دو کشور تعیین کرد.

وی با بیان اینکه شناخت مردم دو کشور از یکدیگر و همکاری ایران و بلغارستان به بیشتر شدن تعداد گردشگران کمک می‌کند، افزود: در سال حدود ۲ میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند، اگر ارتباطات و تعاملات ایران و بلغارستان بیشتر شود، ممکن است تعداد سفرهای ایرانی ‌ها به بلغارستان نیز افزایش یابد و برعکس این اتفاق در ایران رخ دهد. دو مقام مسئول با وجود ابراز نارضایتی نسبت به تعداد گردشگران دو کشور، هیچ آماری در این خصوص اعلام نکردند، اما آخرین آمارهای وزارت گردشگری بلغارستان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکی از این است که در سال ۲۰۱۷ جمعیتی بالغ بر ۳۶ هزار و ۴۳۶ نفر ایرانی به بلغارستان سفر کرده‌اند و یک هزار و ۱۹۶ نفر از این کشور به ایران وارد شده‌اند.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان در پایان این دیدار صنایع دستی کشورش را به معاون گردشگری ایران اهدا کرد. کانچر همچنین ملاقاتی با علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشت که به خبرنگاران اجازه حضور داده نشد.

نوشته همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *