ورزشگاه سن پترزبورگ؛ یکی از پرهزینه ترین ورزشگاه ها در جهان

ورزشگاه سن پترزبورگ یا همان استادیوم کرستوفسکی، ورزشگاهی مدرن و با طراحی یک سفینه‌ی فضایی است و بازی ایران و مراکش در سال ۲۰۱۸ در همین استادیوم برگزار شد.

«ورزشگاه سن پترزبورگ» (Saint Petersburg Stadium)، استادیوم جدید و مدرنی است که در «جزیره‌ی کرستوفسکی» واقع شده و با نام‌های دیگری همچون «زنیت آرنا» (Zenit Arena) و «استادیوم کرستوفسکی» (Krestovsky Stadium) نیز شناخته می‌شود. این ورزشگاه در ابتدای کار با ۱۱۰,۰۰۰ نفر ظرفیت، در زمان خودش یکی از بزرگ‌ترین استادیوم‌های کشور روسیه به حساب می‌آمد و بازی افتتاحیه و اختتامیه‌ی جام کنفدراسیون‌ها در سال ۲۰۱۷ نیز در این ورزشگاه برگزار شد. علاوه بر آن، اخیراً جام جهانی فوتبال بین ایران و مراکش را هم در همین ورزشگاه برگزار کردند که بازی با پیروزی ایران به پایان رسید.

استادیوم زنیت سن پترزبورگ

در واقع قرار بود ساخت این ورزشگاه را در سال ۲۰۰۸ به پایان برسانند؛ اما کار پروژه‌ی آن مرتب به تعویق افتاد و در نهایت در سال ۲۰۱۷ و برای جام کنفدراسیون‌ها آماده شد. استادیوم سن پترزبورگ در حال حاضر برای مسابقات فوتبال، ۶۸,۰۰۰ نفر ظرفیت دارد که این تعداد برای کنسرت‌ها به ۸۰,۰۰۰ نفر افزایش پیدا می‌کند. این ورزشگاه، چیزی حدود ۳۲,۰۰۰ تُن وزن دارد که با وزن چهار برج ایفل برابری می‌کند! همچنین میزان بتن استفاده شده برای ساختمان آن، ۵ و نیم برابر میزانی است که در ساخت «ورزشگاه ومبلی» (Wembley Stadium) در لندن به کار گرفته شده بود.استادیوم زنیت سن پترزبورگ

معماری ورزشگاه سن پترزبورگ را معمار مشهور ژاپنی، یعنی «کیشو کوروکاوا» (Kisho Kurokawa) انجام داده و برای طرح آن، یک سفینه‌ی فضایی را در ذهن داشته که در ساحل «خلیج فنلاند» (Gulf of Finland) بر روی زمین نشسته است. ارتفاع این ساختمانِ ۷ طبقه به ۷۹ متر می‎رسد و از لحاظ تکنولوژی، یکی از مدرن‌ترین و پرهزینه‌ترین ورزشگاه‌ها در جهان به شمار می‎رود. سقف این استادیوم از نوع جمع شدنی است و می‌توان هرگونه رویدادی از مسابقات ورزشی گوناگون تا کنسرت را در تمامی فصل‌ها در آن برگزار کرد؛ از آنجایی که درجه حرارت داخل این ورزشگاه حتی در زمستان هم روی ۱۵ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم می‌شود. همچنین قرار است ۳ مسابقه از فوتبال جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۲۰ نیز در این استادیوم برگزار شود.

نوشته ورزشگاه سن پترزبورگ؛ یکی از پرهزینه ترین ورزشگاه ها در جهان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *