پارک ملی پیرین بلغارستان

پارک ملی پیرین بلغارستان یک منطقه وحشی در مرزهای این کشور اروپایی است که هیچ شباهتی با دیگر پارک های طبیعی و ملی اروپا ندارد. این پارک ملی قسمت های جنوبی کشور بلغارستان را به همراه کوهستان های پیرین دربر گرفته و یکی از ۳ پارک ملی بلغارستان است. این مکان نه تنها برای طبیعت دوستان و طبیعت گردی معروف بوده بلکه یکی از سایت های میزاث جهانی را در خود نگه داشته است.

کوه پیرین

یکی از قله هایی که در پارک ملی پیرین بلغارستان واقع شده، به همین نام بوده و دومین قله مرتفع در خاک های بلغارستان است. این کوه را به دلیل خصوصیات ظاهری و جاذبه ها و مناظر بی بدیلی که دارد، با دیگر رشته کوه های آلپی مانند ریلا مقایسه می کنند. مسیرهای پیاده روی در بالاترین ارتفاع ها، دریاچه های سرد و زلال کریستالی و مناظر آلپی این کوهستان هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

پوشش گیاهی پارک ملی پیرین بلغارستان

درون این پارک ملی شاهد ۱۳۰۰ گونه از گیاهانی که در ارتفاع رشد می کنند، هستید. این تعداد حدود ۳۰ درصد از تمام گیاهان دوستدار ارتفاع را در بلغارستان شامل می شود. در این پارک، حدود ۳۰۰ گونه خزه، ۱۸ گونه گیاه بومی بلغارستان و ۱۵ گونه اندمیک بالکان و بلغارستان هم وجود دارد. از همین موضوع می توان فهمید که چقدر پارک ملی پیرین بلغارستان برای دولت و مردم این کشور اهمیت دارد. هم اکنون برای کم شدن آسیب ها به دامنه ها و گیاهان و در کل حیات وحش این پارک، کارهای محافظتی بسیاری از طرف دولت و یونسکو انجام شده است.

یکی از بهترین مکان ها برای تفریحات زمستانی منطقه ای به نام نان (Nan) در میان قله های پر از برف پارک است. حتی در اوایل آپریل (حدود اواخر فروردین) نیز می توانید برای اسکی به این منطقه بیایید. برای گشت و گذار در پارک ملی پیرین بلغارستان پیشنهاد می دهیم که ابتدا خود را به منطقه شروع کوهپیمایی یعنی کلبه اقامتی ویهرن (Vihren hut) برسانید.

نحوه دسترسی به پارک ملی

برای رسیدن به پارک ملی پیرین بلغارستان بایستی ابتدا خود را به شهر توریستی و اقامتگاه های اسکی بنسکو (Bansko) در جنوب کشور برسانید. سوار قطار شدن یکی از بهترین روش ها برای دسترسی به این منطقه توریستی است. پس از رسیدن به شهر بنسکو می توانید برای ورود به پارک ملی پیرین سوار تله کابین شوید. این تله کابین در تمام طول سال باز بوده و گردشگران را برای پیاده روی، کوهپیمایی و ورزش های زمستانی به بالای کوه ها می برد. از این مکان باید ابتدا خود را به مناطق دیدنی و کلبه های اقامتی مانند ویهرن یا باندریتسا (Banderitsa) برسانید.

در تمام طول سال و برای تمام فعالیت های ورزشی و ماجراجویانه می توانید به این منطقه گردشگری بلغارستان بروید.

قله شکافته شده مرمرین سینانیتسا

یکی از زیباترین و خیره کننده ترین جاذبه های درون این پارک قله کوهی پر از برف با دریاچه ای شفاف و کلبه ای در کنار دریاچه است. این جاذبه در قسمت های غربی پارک واقع شده و گردشگرانی که به این منطقه می آیند، یا درون کلبه اقامت دارند و یا اینکه در کنار دریاچه کمپ می کنند. برای رسیدن به این منطقه باید مسیر یک ساعته دشواری را پیاده روی کنید اما آنچه که در مقصد انتظار شما را می کشد، قطعا ارزش این پیاده روی بر دامنه های کوه را دارد.

پیر ترین درخت سبز بلغارستان

اگر چندان تمایل به ورزش های سنگین یا پیاده روی های دشوار ندارید، بهتر است که در جاده اصلی پارک ملی پیرین بلغارستان باقی بمانید. دقیقا در کنار کلبه باندریتسا و در بالای منطقه مشهور اسکی بنسکو، قدیمی ترین و پیرترین درخت بلغارستان قرار گرفته است. درختی از نژاد درختان همیشه سبز و کاج سانان که سنی در حدود ۱۳۰۰ سال دارد و می توان آن را قدیمی ترین درخت این کشور دانست. این درخت در سال ۱۸۹۷ میلادی و در ارتفاعی در حدود ۱۹۳۰ متر بالاتر از سطح دریا کشف شد.

از شگفتی های این درخت ارتفاع ۲۶ متری و قطر تنه درختی به اندازه ۲٫۵۰ متری آن است که به طرز باورنکردنی در این ارتفاع زندگی می کند. گفته می شود که هسته کاشته شده این درخت در حدود سال های ۶۸۱ میلادی در این کشور یافت شد و در این ارتفاع کاشته شده است. در کنار درخت مسیر پیاده روی چوبی درست نموده اند تا گردشگران بتوانند تا کنار این جاذبه پیر بروند.

نوشته پارک ملی پیرین بلغارستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *