پل الکساندر سوم، نمونه ای بی نظیر از معماری دوره رنسانس در پاریس

آشنایی با پل الکساندر سوم پاریس

شهر پاریس در فرانسه به عنوان نگین شهرهای جهان شناخته شده است و جاذبه های منحصر به فردی که در این شهر وجود دارد اثباتی بر این ادعا می باشد. برج مشهور ایفل، رود سن که در سرتاسر شهر جاری است، کافه های پاریسی و طاق پیروزی پاریس از جمله دیدنی های این شهر افسانه ای هستند. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره یکی از مشهورترین بناهای این شهر که بر روی رود همیشه جای سن قرار دارد نیز صحبت کنیم، این جاذبه ی مشهور پل الکساندر سوم در پاریس است که می توان گفت مشهورترین بنای کشور فرانسه به شمار می رود و نمادی از این پاریس بعد از برج ایفل محسوب می شود چرا که زمانی که نام این شهر را در اینترنت جستجو می کنیم همواره این دو بنای ارزشمند فرانسوی نمایش داده می شوند. برای آشنایی با تاریخچه کلی این بنای تاریخی در پاریس با ما در ادامه همراه باشید.

مطالب مرتبط:
خیابان های معروف و دیدنی پاریس
معرفی قدیمی ترین رستوران های پاریس
با ما در محله مونمارتر پاریس قدم بزنید

همانطور که در بالا اشاره ی مختصری کردیم، پل الکساندر سوم در پاریس مهمهترین پل فرانسه و یکی از زیباترین پل های ساخته شده بر روی رودخانه در سطح جهان محسوب می شود. زمانی که بر روی پل راه می روید، مجسمه های متعددی را مشاهده می کنید که به منظور زیباسازی و ایجاد چشم اندازه بی نظیر برای این جاذبه بر روی پل ساخته شده اند؛ از روی این پل می توانید مناظر زیبایی از شهر پاریس را مشاهده کنید و برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند می تواند بهترین نقطه ی شهر محسوب شود.

رود سن یکی از پرآب ترین رودخانه های فرانسه است و درست از وسط شهر پاریس می گذرد؛ پل های گوناگونی روی این رود معروف ساخته اند که یکی از مهم ترین آن ها پل الکساندر سوم است. در سال ۱۸۹۶ آغاز به ساخت این پل کردند و هدف از ساخت آن آسانتر شدن عبور و مرور بومیان و گردشگران شهر بود. امروزه اغلب گردشگرانی که می خواهند از خیابان معروف شانزلیزه به سوی برج ایفل (یا بالعکس) بروند، می بایست که از پل الکساندر عبور کنند. این سازه زیبا دو لاین برای اتومبیل ها و دو لاین برای دو چرخه سواران و دو لاین پیاده رو دارد؛ هر چه به این پل نزدیک تر می شوید، بیشتر می توانید زیبایی های آن را مشاهده کنید.

البته لازم است بگوییم که تنها دلیل ساخت پل الکساندر سوم در پاریس رفت و آمد راحت نبود بلکه یکی دیگر از دلایل ساخت آن برگزاری نمایشگاه بزرگ یونیورسل در سال ۱۹۰۰ بود. این نمایشگاه از مهم ترین رویدادهای اروپاست و شهرت جهانی دارد. سازندگان پل می خواستند تا سازه ای داشته باشند که نمادی از تاریخ و در عین حال هنر معاصر فرانسوی ها باشد بنابراین سعی کردند به بهترین وجه ممکن پل را بسازند.

به اندازه ای برای ساخت این پل دقت و ظرافت به کار برده شده است که با عنوان موزه روباز در پاریس از آن یاد می شود. طول پل الکساندر ۱۶۰ متر و عرضش ۴۰ متر است و یک قوس بزرگ هم دارد. نکته ی جالبی که این پل دارد آن است که هم برای عبور و مرور ماشین مناسب است و هم برای عابران پیاده! چهار مجسمه بزرگ برنزی در این مجموعه سبب تمایز این پل با دیگر همتایانش در سراسر پاریس شده است. چهار مجسمه اسب بالدار در چهار گوشه این پل ساخته شده که روی پایه های بلندی نصب هستند و از چندین متر دورتر به چشم می آیند. به غیر از چهار مجسمه ی معروفی که بر روی این پل قرار دارند تندیس های دیگری هم بر روی پل الکساندر سوم در پاریس به چشم می خورند که هر یک از تندیس های روی پل سمبل اوضاع فرانسه در یک دوره از تاریخ باشند.

علت نام گذاری پل اکساندر سوم در پاریس

علت نام گذاری این سازه ی با شکوه در پاریس به افتخار الکساندر سوم، الکساندروویچ بوده است، وی در پاریس به عنوان فردی صلح طلب شناخته می شده و باعث رونق روابط میان روسیه و فرانسه شد به همین خاطر برای ادای احترام به خدمات او، نام این پل زیبا را الکساندر سوم نهادند.

مختصری از تاریخچه پل الکساندر سوم در پاریس

اگر بخواهیم مختصری از تاریخچه ی پل الکساندر سوم در پاریس خدمتتان ارائه دهیم، این طور بیان می شود این پل که نمادی از هنر و شکوه شهر پاریس در فرانسه محسوب می شود بین سال های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۰ ساخته شده است و در طول این چهار سال هنرمندان مجسمه ساز و معماران معروفی برای ساخت و تکمیل پل نیز کمک های بسیاری کرده اند.  در سال ۱۸۹۲ میلادی پیمانی نظامی بین کشور فرانسه و روسیه بسته شد. پیش از این پیمان، فرانسه دچار انزوایی بیست ساله در اروپا شده بود و  اتحاد فرانسه و روسیه برای فرانسوی ها گامی بلند به سوی پیشرفت بود. به همین سبب نام پل را الکساندر سوم یکی از تزارهای روس گذاشتند، از همین رو است که وی را در بالا فردی صلح طلب معرفی کردیم. یکی از مهمترین مواردی که در ساخت این پل مورد توجه قرار گرفته است مکان ساخت دقیق این پل است و به طوری آن را ساخته اند که از یک سو رو به بانک بزرگ شهر و از جهتی هم رو به روی قضر بزرگ پاریس قرار گرفته است.

مجسمه های پل الکساندر سوم در پاریس

مجسمه های طلایی رنگی که بر روی پل الکساندر سوم در پاریس قرار دارند هر کدام نمایان گر یک نماد در شهر پاریس می باشند. به طور کلی ۴ مجسمه ی برنزی به ارتفاع ۱۷ متر در چهار گوشه پل قرار گرفته است که سبب شده اند جلوه ی بیشتر و زیباتری را به پل بدهند؛ پایه مجسمه ها با سنگ مرمر تزیین شده اند و گاهی در بدنه مجسمه ها نیز این سنگ زیبا به چشم می خورند. یکی از این مجسمه های پگاسوس یا پگاز نام دارد که در اسطوره های یونانی به اسب بالدار جاودانی مشهور می باشد. این اسب بالدار یار و همراه بلروفون (Bellerophon) به حساب می آمد. بلفروفون نیز یکی از مهم ترین قهرمان های اسطوره های یونان باستان بود که هیولایی به نام کایمرا (Chimera) را کشت.

مطابق با آنچه که در کتب تاریخی به چشم می خورد گفته می شود که این چهار مجسمه به صورت نمادین نشان دهنده ی چهار موضوع هنر، علم، تجارت و صنعت هستند و مجسمه سازان می خواستند با این آثار نشان دهند که این چهار عنصر در فرانسه جاودان خواهند ماند. لازم به ذکر است که به غیر از مجسمه هایی که بر روی این پل قرار گرفته اند چند مجسمه کوچک و بزرگ دیگر هم روی این پل به چشم می خورند که جنبه تزئینی دارند. ناگفته نماند که رنگ قهوه ای، طلایی و سفید هم نکته مهم در به چشم آمدن این مجسمه های بر روی این پل بوده اند.

مطابق با آنچه که در کتب تاریخی به چشم می خورد گفته می شود که این چهار مجسمه به صورت نمادین نشان دهنده ی چهار موضوع هنر، علم، تجارت و صنعت هستند و مجسمه سازان می خواستند با این آثار نشان دهند که این چهار عنصر در فرانسه جاودان خواهند ماند. لازم به ذکر است که به غیر از مجسمه هایی که بر روی این پل قرار گرفته اند چند مجسمه کوچک و بزرگ دیگر هم روی این پل به چشم می خورند که جنبه تزئینی دارند. ناگفته نماند که رنگ قهوه ای، طلایی و سفید هم نکته مهم در به چشم آمدن این مجسمه های بر روی این پل بوده اند.

معماری و طرز ساخت مجسمه هایی که روی این پل به چشم می خورند سبک و سیاق دوره ی رنسانس را دارند و اگر بیشتر به چهره این تندیس ها توجه کنیم، می توانید لوئی چهاردهم که یکی از پادشاهان فرانسه می باشد را مشاهده کنید. از دیگر اجزای دیدنی پل الکساندر سوم می توان به حدود ۳۰ تیر چراغی اشاره کرد که روی آن نصب شده اند تا شب های پل را دیدنی تر و زیباتر کنند. این تیرها به سبکی سنتی هستند و باعث شده اند که عکاسی در شب از این پل بسیار محبوب شود.

تفریح بر روی پل الکساندر سوم در پاریس

بر روی پل الکساندر سوم در پاریس شما نباید انتظار تفریحات هیجان انگیز را داشته باشید، با توجه به شرایط این پل شما می توانید در زمان پیاده روی، بر روی این پل تماشای تندیس های است که بدون شک یکی از مهمترین تفریحات این پل محسوب می شود زیرا مجسمه با ظرافت و دقت بی نظیری ساخته شده اند. همچنین دیگر کار لذت بخشی که می توانید بر روی این پل انجام دهید عکاسی از بناهای دیدنی مهم و مشهوری چون مقبره ناپلئون، برج ایفل و… است که از روی پل الکساندر سوم در پاریس مشاهده می شوند. همین موضوع باعث شده تا عابران بتوانند از روی این پل عکس های جذابی بگیرند. و دیگر فعالیت جذاب که مطابق با هر گروه سنی می شود پیاده روی بر روی این پل دیدنی و جذاب در پاریس است، زمانی که بر روی این پل قدم می زنید می توانید تاریخ و هنر این شهر دیدنی را یکجا تماشا کنید و متوجه گذر زمان نشوید.

دسترسی به پل الکساندر سوم در پاریس

به منظور دسترسی به پل الکساندر سوم در پاریس هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی و هم شخصی استفاده کنید.

آدرس: Pont Alexandre III, 75008 Paris, France
ساعت دسترسی: ۲۴ ساعت شبانه روز

دیدنی های اطراف پل الکساندر سوم پاریس

زمانی پیاده روی شما بر روی پل الکساندر سوم در پاریس به پایان رسید از دیگر بناهایی که در نزدیکی آن قرار دارند نیز بازدید کنید.

  • قصر بزرگ | Great Palace
  • میدان کنکورد | Place de la Concorde
  • برج ایفل | Eiffel Tower
  • موزه لزنولید یا مقبره ناپلئون | esplanade des Invalides
  • موزه لوور | The Louvre Museum

نوشته پل الکساندر سوم، نمونه ای بی نظیر از معماری دوره رنسانس در پاریس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *