چرا به بلژیک، کشور شکلات می گویند؟

شکلات های بلژیکی | Belgian Choclate

بلژیک یکی از آرام ترین و البته زیباترین کشورهای اروپایی است که اتفاقا خوراکی های لذیذ و مخصوص به خودش را دارد که شما در هیچ کجای دنیا نمی توانید مثال و مانند آن ها را بیابید. به طور مثال می توانیم به شکلات های بلژیکی اشاره کنیم که در سراسر جهان آوازه ی بسیار بلند بالایی دارند. آن قدر طعم و مزه ی شکلات های بلژیکی خاص و متفاوت است که بلژیک را در سراسر جهان به عنوان کشور شکلات می شناسند! در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، این شکلات های خوشمزه و معروف را از هر زاویه ای بشناسیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا بلژیک کشور شکلات است.

مطالب مرتبط:
بروژ، شهر مینیاتوری بلژیک!
معرفی غذاهای بلژیکی
«میدان بزرگ بروکسل»، بهترین مکان برای تماشای تاریخ بلژیک!

شاید ما بیشتر کشور بلژیک را به این عنوان بشناسیم که مراکز قدرت بزرگی در پایتختش در کنار هم قرار گرفته اند. به هر حال در بروکسل ۵ مجلس مختلف در همسایگی هم و دیوار به دیوار هم هستند و این شهر را به مرکز مهمی تبدیل کرده است. دیدنی های معروف و فراوان و همچنین بهترین مراکز خرید و نمایشگاه های هنری در سرتاسر این کشور آرام آن را به یکی از بهترین ها تبدیل کرده است اما شکلات در بلژیک داستان دیگری نسبت به همه چیز دارد!

اگر شما عاشق شکلات باشید محال است که تا به حال تعریف شکلات های بلژیکی را نشنیده باشید. از آنترپن، بروژ، مخلن و خنت گرفته تا خیابان های بروکسل؛ پر است از مغازه های شکلات فروشی که اتفاقا به شکل وسوسه انگیزی هم جذاب هستند.

شاید باورتان نشود اما در این کشور بیش از ۳۰۰ کارخانه ی فعال در زمینه ی تولید شکلات فعال هستند و فروشگاه های مخصوص فروش محصولات خوشمزه ی آنان نه تنها در سراسر بلژیک بلکه در دیگر شهرهای اروپایی و برخی دیگر از قاره های جهان نیز شعبه دارند تا خریداران بتوانند شکلات های تازه و خوشمزه را در هر جایی که باشند، نوش جان کنند. البته لازم به ذکر است که این آمار تنها مختص به کارخانه های شکلات سازی است و در این بین باید به کارگاه هایی که شکلات های دست ساز درست می کنند نیز اشاره نماییم.

در این کارگاه ها دانه های کاکائو را از اول و به صورت خام به صورت سنتی و دستی فرآوری می کنند و تا آخرین مرحله که شکلات ها به دست خریداران می رسد را به صورت دستی انجام می دهند. لازم به ذکر است که همانطور که حدس می زنید، قیمت این شکلات ها از شکلات های کارخانه ای طبیعتا بیشتر است و طرفداران خاص خود را دارد.

از دیگر جالب انگیزهای شکلاتی در کشور بلژیک جالب است بدانید که سالانه بیش از ۱۸۰ هزار تن شکلات خالص تولید می گردد که در بیش از ۲ هزار فروشگاه مختلف در داخل و خارج از این کشور به فروش می رسد. در مورد سرانه ی مصرف شکلات در بلژیک باید این نکته را بدانید که هر بلژیکی بیش از ۱۱ کیلوگرم شکلات در سال مصرف می کند! حال این سوال ممکن است درباره ی شکلات های بلژیکی برای شما پیش بیاید که اصلا کاکائو و شکلات، پایش چگونه به بلژیک باز شد؟

نگاهی مختصر بر سیر تاریخی شکلات های بلژیکی

در این زمینه باید به شما بگوییم که؛ برای بررسی آن باید سری هم به سیر و سفر تاریخی شکلات در اروپا بزنیم! در واقع اسناد و مدارک به ما می گویند که تاریخچه ی شکلات در اروپا به قرن ۱۶ میلادی باز می گردد. این تاریخ دقیقا برابر است با زمانی که جهانگردان اسپانیایی دانه های کاکائو را از مکزیک به قاره ی اروپا و اسپانیا آوردند.

داستان این است که از آن جایی که در آن سوی آب های اقیانوسی و در کشور مکزیک کاکائو به جای پول و به عنوان کالایی با ارزش و گران بها در داد و ستدها رد و بدل می شد، در زمانی که کشورگشایان و فاتحان با ملیت اسپانیایی که در این قاره به طلا دست پیدا نکردند، بر آن شدند تا این دانه ی خوشمزه و بسیار با ارزش را با خود و به جای طلا به کشورشان باز گردانند.

وقتی هم که اسپانیایی ها دانه های کاکائو را وارد کردند و آن را به اروپایی ها شناساندند، در آن زمان که لئوپولد دوم پادشاه بلژیکی ها و یا به اصطلاح بلژها بود؛ گویا بسیار از عطر و طعم کاکائو و همچنین محصولاتی که از آن به دست می آمده خوشش آمده و به آن ها را بسیار علاقه پیدا کرده بود. این عشق و علاقه ی پادشاه لئوپولد به کاکائو او را بر آن داشت تا جزیره ی کنگو را فقط و فقط به خاطر محصو کاکائویش به اشغال در آورد. بنابراین، از همان زمان به بعد بود که سیل محصول کاکائو به سمت کشور بلژیک روانه شد و صنعت شکلات در این کشور به وجود آمد!

از این ها که بگذریم، به معروف ترین شکلات های بلژیکی می رسیم. یکی از این معروف ترین ها که به قول بعضی ها یک سر و گردن از شکلات های دیگر خوشمزه تر و پر طرفدارتر است، شکلات های مغزدار است. این شکلات های بلژیکی که از ترکیب شکلات با مغز پسته، گرو، بادام و علی الخصوص فندوق درست می شوند، بیش از صدها سال است که از عمر درست کردنشان می گذرد. جالب است درباره ی شکلات های مغزدار بلژیکی این را بدانید که این شکلات ها در بین تمامی برندهای شکلات در بلژیک یافت می شود.

شکلات های بلژیکی البته انواع معروف دیگری هم دارند. مثلا شکلات های پرالاینز یکی از محبوب ترن و البته معروف ترین ترکیبات شکلاتی در صنعت شکلات سازی بلژیکی هاست که به قدری لطیف و خوشمزه است که با پنبه ای نرم و شیرین و صد البته لذیذ و خوشمزه هیچ فرقی نمی کند. این پرالاینز (pralines) بلژیکی خوشمزه از ترکیب مقدار مشخصی از کره ی کاکائو به همراه شیر و خامه به وجود می آید. درباره ی خامه ی ترکیبی در این شکلات ها باید این نکته را بدانید که از ترکیب شیر و مغز خشکبار به وجود می آید.

شکلات های پرالاینز آن قدر خوشمزه و پر طرفدار هستند که امکان ندارد که کسی به این کشور سفر کند و حداقل یک بسته پرالاینز با خودش به خانه نبرد! درباره ی شکلات های پرالاینز نکته ی جالب دیگری که وجود دارد این است که برای گردشگران و یا افرادی که بخواهند این امکان وجود دارد که از کارخانه ی پرالاینز دیدن کنند و روند ساخت و بسته بندی این شکلات های خوشمزه را از نزدیک ببینند.

یک نوع دیگر از شکلات های بلژیکی که اتفاقا بسیار پر طرفدار و معروف است، ترافل (Truffels) است. ترافل با پودر کاکائو درست می شود و معمولا به شکل کروی، مخروطی و منحنی درست می ‌شود. همچنین در ترافل از خامه، شکلات مذاب، کارامل، آجیل، بادام، انواع توت‌ ها و انواع میوه‌ های شیرین در آن استفاده می‌ شود. این شکلات بسیار غنی بسیار خوشمزه است و مناسب برای مناسبت ‌ها و جشن‌ های مختلف است. از جمله برندهای معروف شکلات سازی در بلژیک می توانیم به لئونیداس (Leonidas)، گودیوا (Godiva) و نوهاوس (Neuhaus) را نام برد که محصولات آن‌ ها در سراسر دنیا به فروش می ‌رسد و از شکلات های معروف اروپایی به شمار می‌ روند.

از جمله شکلات های دست ساز هم که بالاتر صحبتشان را کردیم می توانیم به برند پیر مارکولینی (Pierre Marcolini) اشاره نماییم. شکلات های مارکولینی از آن حیث مشهور هستند که هر نکته ی ریزی را که فکرش را بکنید در کار خود به آن دقت کرده و در تولید محصول نهایی خود به آن ها توجه نموده اند. مارکولینی ها ابتدا دانه‌ های کاکائو را به دقت انتخاب می ‌کنند و سپس برای پیدا کردن بهترین چاشنی ‌ها به جاهای مختلف سفر می ‌کنند و همچون عطرسازها آن‌ ها را با هم مخلوط می‌ کنند. یک پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم!

اگر دوست دارید تا شکلات مورد استفاده‌ ی خانواده ی سلطنتی بلژیک را مزه کنید و ا آن ها هم ذات پنداری کنید، به سراغ شکلات های مری (Mary) بروید. این نوع از شکلات های بلژیکی که ۹۴ سال سابقه در صنعت شکلات سازی بلژیک دارند، شکلات هایی در حد خانواده ی سلطنتی را ارائه می کند. جالب است بدانید که؛ شکلات مری در همه ی شهرهای بلژیک شعبه ندارد و تنها در شهرهای بروکسل و بروژ فروشگاه ‌هایی را اداره می ‌کند.

توجه!

ما درباره ی شکلات های بلژیکی در این متن بارها اشاره کردیم که بهترین شکلات های جهان هستند و به همین علت بلژیک به عنوان کشور شکلات شناخته می شود. با این حال باید این را هم به سمع و نظر شما برسانیم که از نظر سرانه ی مصرف شکلات کشور ایرلند با ۱۱٫۲ میلیون و آلمان با سرانه ی مصرف ۱۱٫۱ میلیون کیلو شکلات در سال رتبه های اول و دوم را دارند و بلژیک در این لیست در جایگاه سوم ایستاده است.

همچنین کشورهای دیگری همچون سوئیس از نظر تولید شکلات های معروف و خوشمزه در سراسر جهان بسیار معروف هستند. در آخر به این نکته ی جالب توجه نمایید که در حالی شکلات های بلژیکی در دنیا تک هستند و بین مردم اروپا و جهان به شدت محبوب هستند که قاره ی آمریکای جنوبی با این که بیشترین کاکائوی دنیا را تولید و صادر می کند اما کمترین سرانه ی استفاده را در بین تمامی کشورهای جهان در اختیار دارد.

برای دیدن شکلات های بیشتر بلژیکی می توانید به وب سایت رسمی شکلات های لئونیداس مراجعه کنید. 🍫

نوشته چرا به بلژیک، کشور شکلات می گویند؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *