کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!

نبرد روم و کارتاژ | Rome and Carthage battle

امپراتوری رم باستان یکی از بزرگ ترین امپراتوری ها و قدرت های باستانی است که هنوز هم دانشمندان و مردم را شگفت زده کرده است. هرازگاهی در مورد یکی از جنبه های این امپراتوری کشفی انجام می شود و ما را با شکوه و عظمت این امپراتوری بیشتر آشنا می کند. جدیدترین کشفی که انجام شده مربوط به نبرد دریایی رومیان با کارتاژها بوده است که بیش از ۲۲۰۰ سال پیش انجام شده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف باستانی و نبرد روم و کارتاژ بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
کشف تصویر خسرو پرویز بر روی دیواره ی غاری در هند
کشف هشتمین قاره جهان در نزدیکی نیوزلند!
جزئیاتی درباره کشف گور جنگاور ۳۰۰۰ ساله در رستم آباد

باستان‌ شناسان با کاوش در محل نبرد دریایی روم و کارتاژها که ۲۲۰۰ سال پیش اتفاق افتاده پرده از راز این نبرد باستانی برداشتند. این اکتشافات نشان می ‌دهد ارتش کارتاژها از ادوات جنگی مصادره شده رومیان در جریان نبرد استفاده می ‌کردند و به اجبار محموله کشتی ‌هایشان را در آب رها کردند تا بتوانند از چنگ رومیان فرار کنند. طبق اسناد تاریخی، نبرد روم و کارتاژ در دهم مارس ۲۴۱ پیش از میلاد مسیح در نزدیکی جزایر Aegates Islands، در فاصله کمی از سیسیل امروزی در دریای مدیترانه رخ داده است. در این نبرد ارتش کارتاژ توسط ناوگان روم محاصره شده بود و یکی از ناوگان‌ های کارتاژیان سعی کرده به این کشتی محموله و مهمات برساند. پیشرفت روم در نبرد روم و کارتاژ به قدری چشمگیر بود که کارتاژها مجبور به موافقت با آتش بس شدند و شرایطی را پذیرفتند که به نفع رومیان بود.

طی دهه‌ اخیر باستان شناسان با جست و جو در محل این نبرد موفق به کشف دژکوب ‌های برنزی، کلاه خود های فلزی و ظروف سفالی شدند. به نظر می‌ رسد کارتاژ ها با ناوگانی در این نبرد شرکت کرده اند که بخشی از آن در واقع کشتی ‌های مصادره ‌شده رومیان بوده است. «‌ویلیام موری» استاد تاریخ یونان در دانشگاه فلوریدای جنوبی و یکی از اعضای این تیم کاوشگر در مورد این کشف و نبرد روم و کارتاژ این طور می گوید: «از میان ۱۹ دژکوب کشف شده ۱۱ عدد از آن‌ ها به عنوان دژکوب رومیان شناخته‌ شده است.»

یکی از چیزهایی که باعث شگفتی دانشمندان شده است طراحی کلاه خودهای کشف شده است. این طراحی که باستان شناسان آن را «مونتفورتینو» نامیده‌اند به قدری در بین رومیان محبوب بوده که برای طراحی برخی از دژکوب ‌های خود نیز از آن استفاده کرده اند. کشف دژکوب ‌های متعدد رومی و کلاه‌ خودهایی با طرح «مونتفورتینو» باستان شناسان را بر سر دوراهی قرار داده است. «موری» بیان کرد: «انتظار داریم کارتاژها که در این نبرد بازنده بودند چنین تلفاتی داشته باشند.» اما کشف این کلاه خودها رومی دانشمندان را در بهت و حیرت فرو برده است.

به این ترتیب به نظر می ‌رسد کارتاژها از کشتی ‌هایی که در نبرد پیشین از رومیان مصادره کرده بودند در این جنگ استفاده کرده‌ اند. برخی از نوشته‌ های تاریخی نشان می ‌دهد که در نبردی که چندین سال پیش از این نبرد رخ داده ‌بود، کارتاژها ۹۳ کشتی رومی را مصادره کرده اند. وجود تعداد بسیار زیاد کلاه خودهای «مونتفورتینویی» جای سوال است و هنوز دانشمندان جواب قطعی و روشنی برای آن ندارند. یکی از فرضیه ها این است که کارتاژها از تعدادی سرباز از «گال» و «ایبری» به عنوان خدمه در برخی از کشتی‌ هایشان استفاده ‌کرده بودند که سربازان این مناطق معمولاً چنین کلاه‌ خودهایی به سر می ‌کردند.

تمدن کارتاژ در سده ‌های سوم و دوم پیش از مسیح هم دوره و هماورد جمهوری روم و در کشاکش با این دولت بر سر چیرگی بر مدیترانه باختری بود. این هماوردی به سه دوره جنگ میان کارتاژ و روم انجامید که به جنگ ‌های کارتاژی یا پونیک نامیده می‌ شود.

منبع: livescience.com

نوشته کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *