کشف اسکلت دختر بچه ۵۰۰۰ ساله در شهرستان بابل

کشف اسکلت باستانی

سرپرست تیم کاوش باستان ‌شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل از کشف اسکلت باستانی دختر بچه ‌ای ۵۰۰۰ ساله در تپه های باستانی این منطقه خبر داد و گفت: اسکلت دختری حدودا ۱۳ تا ۱۴ ساله نیز در این منطقه کشف شده است که درفشی در کنارش و گردنبندی از جنس صدف، سنگ و قیر در گردن او قرار داشت و با بررسی ‌های به عمل آمده قدمت این اسکلت بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال تخمین زده شده است. بر اساس گزارش ایسنا، محمد فاضلی در نشستی خبری که با اصحاب رسانه داشت با اشاره به حضور یک ماه و نیمه تیم باستان شناسی در تپه‌ های تاریخی بزرودپی اظهار کرد: شهرستان بابل از لحاظ تخریب و تجاوز آثار تاریخی در رتبه اول مازندران قرار دارد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر در ادامه بیشتر بدانیم.

تحقیقات برای کشف اسکلت باستانی

مطالب مرتبط:
معرفی برخی از جاذبه های گردشگری شهرستان بابل
این پل در بابلسر معلق است!
آبشار های بلندی که جزئی از طبیعت زیبای بابل است

محمد فاضلی با ابراز نگرانی از وضعیت موجود آثار تاریخی در بابل گفت: ما در معرض انتقال زمین سوخته به نسل‌ های بعدی هستیم. در منطقه هفت ‌تپه ۴۰۰ تا ۵۰۰ حفاری غیرمجاز صورت گرفته که نیاز است در آن قسمت امنیت حفظ آثار تاریخی برقرار شود. فاضلی یادآور شد: بسیاری از محوطه‌ های تاریخی در بابل ثبت میراث فرهنگی نشده اما با پیگیری ‌های صورت گرفته در حدود ۲ هکتار از تپه باستانی بزرودپی بابل به ثبت میراث فرهنگی رسیده است. فاضلی در ادامه در مورد نبود آزمایشگاه ‌های تخصصی میراث‌ فرهنگی در کشور ابراز تاسف کرده و گفت: حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه آزمایش باستان ‌شناسی این منطقه برای ارسال به آلمان، انگلستان و لهستان خواهد شد و در حدود ۶ ماه نیز اعلام پاسخ آزمایش ‌ها به طول می‌انجامد. سرپرست تیم کاوش باستان ‌شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با بیان اینکه در یک برنامه ۵ ساله در نظر دارند این محوطه تبدیل به سایت‌ موزه شود، افزود: به دنبال حضور تیم بین‌ المللی باستان‌ شناسی در این منطقه هستیم تا این نقطه به مدرسه باستان ‌شناسی تبدیل شود.

فاضلی با بیان اینکه تپه‌ های تاریخی بابل زیر تیغ پروژه‌ های عمرانی قرار گرفته است، افزود: متاسفانه به رغم اعتراضات ما و به دستور استاندار وقت، عملیات عمرانی در این مناطق انجام گرفته که سبب تخریب بخشی از این تپه تاریخی شده است. وی افزود: شهرداری و شورای ‌شهر خوش ‌رودپی نیز درصدد اجرای پارک در این مکان بودند که با پیگیری تیم باستان شناسی و رئیس‌کل دادگستری استان مازندران جلوی این پروژه گرفته شد. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با اشاره به اینکه در کشور بالای ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی داریم که اماکن تاریخی را تحت نظر خود دارند، خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که در بابل پایگاه بین‌ المللی میراث ‌فرهنگی ایجاد کنیم تا حضور باستان ‌شناسان بین ‌المللی در این شهرستان تقویت شود. فاضلی با بیان اینکه با مطالعات باستان ‌شناسی می‌توان وضعیت موجود را آسیب ‌شناسی کرد، افزود: مازندران همیشه در طول تاریخ، یک استقلال فرهنگی و اجتماعی داشته و نفوذپذیری اقوام در این منطقه کمتر دیده می‌شود.

فاضلی در ادامه با اشاره به کشف اسکلت باستانی اخیر در تپه‌ های تاریخی بابل تصریح کرد: کاوش ‌های صورت گرفته در این منطقه نشان می ‌دهد تمدن در این نقطه به ۵۰۰۰ سال پیش بازمی گردد. این دوره به دوره مفرغ و آغاز شهرنشینی معروف است. او با اشاره به اینکه بیشتر کاوش‌ هایی که انجام شده مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش بوده است، خاطرنشان کرد: در حالی که جنگل ‌های ما اکنون در حال از بین رفتن است. با کاوش‌ های انجام شده می‌توان گفت در ۵۰۰۰ سال پیش، اکوسیستم این منطقه چگونه بوده است. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با بیان اینکه چندین مورد ذغال کشف شده وجود دارد که نشان ‌دهنده گونه‌ های درختی در منطقه است، یادآور شد: در یکی از لایه‌ ها بیش از ۲۰ کیلوگرم دانه گیاهی کشف شده که برای معطر بودن، درمان و آرایش در آن زمان ‌ها استفاده می شده است. فاضلی تاکید کرد: در رابطه با تاریخ کشاورزی ایران هیچ اطلاعی وجود ندارد، مهم ‌ترین آگاهی باستان ‌شناسان در این منطقه، کشف دانه ‌های گیاهی بوده که تاریخ کشاورزی مازندران در ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش را نشان خواهد داد. وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد حدود ۳۲۰۰ سال پیش سیل بزرگی در این منطقه به وقوع پیوسته و قسمتی از این مکان را با خود به زیر آب برده است، افزود: لایه ‌های دست ‌نخورده و بکر این منطقه، به عصر مفرغ و عصر آهن که همان دوران شکوفایی ایران بوده است، مربوط می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی اشیای تاریخی دیگر نیز از این محوطه به دست آمده افزود: این اشیا شامل دوک نخ ‌ریسی، شاخ مارال، درفش و خمره بوده است. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه باستانی بزرودپی بابل با بیان اینکه آزمایشات نشان خواهد داد که وضعیت آب و هوایی و اکوسیستمی مازندران در حدود ۵۰۰۰ سال پیش چگونه بوده است، افزود: سه مسئله کربن ۱۴، دی‌.ان. ای و ایزوتوپ استخوان از جمله آزمایش ‌هایی است که پس از کشف اسکلت باستانی دختر بچه نیاز به ارسال به اروپا خواهد داشت. فاضلی با اشاره به اینکه بیشتر محوطه‌ هایی که در مازندران کاوش شده بافت قبرستانی دارد، افزود: در بخش مسکونی و سبک زندگی کاوش کمتری صورت گرفته است. با کاوش‌ های باستان شناسی تعداد زیادی از محققان در مازندران تربیت خواهند شد.

نوشته کشف اسکلت دختر بچه ۵۰۰۰ ساله در شهرستان بابل اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *