کشف دودکش های پریان یا قلعه پریان درون دریاچه وان ترکیه

اما اقوام اورارتویی چه اقوامی بودند؟

همانطور که گفتیم اقوام اورارتویی اقوامی باستانی در ۳۰۰۰ سال پیش و در سرزمین آناتولی بوده اند که قلعه درون دریاچه وان ترکیه را ساخته اند. جالب ترین قسمت این ماجرا این است که دریاچه وان در آن زمان ها دریاچه نبوده، بلکه پایتخت و شهری بوده است که توسط این اقوام بر آن حکمرانی می شده است. نام این پایتخت توشپا (Tushpa) است. در آثار تاریخی موقعیت و مکان پایتخت اورارتو ها را بین دریای سیاه و دریای خزر و ناحیه ای میان ترکیه، ارمنستان و ایران عنوان کرده اند. به همین خاطر دانشمندان حدس می زنند که کشف جدید درون اعماق دریاچه وان می تواند همین شهر توشپا باشد.

اولین باری که نام اورارتوها به گوش مردمان امروزی رسید، زمانی بود که دانشمندان و تاریخدانان شروع به خواندن الواح آشوری کردند. در الواح گلی آشوری از قومی به نام اورارتو ها نام برده شده بود و گفته شده که این اقوام در حدود قرن ۱۳ قبل از میلاد تا قرن ۹ قبل از میلاد در این سرزمین زندگی می کردند. این اقوام ابتدا اقوامی بسیار کوچک بودند اما پس از مدتی توانستند به قوم و تمدنی بسیار بزرگ تبدیل شدند و بر سرزمینی به مساحت ۲۰۰۰۰۰ مایل مربع (حدود ۵۱۷۹۹۷ کیلومتر مربع) حکمرانی می کردند.

از این اقوام آثار باستانی و تاریخی بسیاری پیدا شده بود اما هنوز پایتخت آن ها ناشناس بود. کسی به فکرش خطور نمی کرد که پایتخت قوم اورارتوها یعنی شهر توشپا با کشف قلعه درون دریاچه وان ترکیه پیدا شود.

نوشته کشف دودکش های پریان یا قلعه پریان درون دریاچه وان ترکیه اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *