کشف شوکه کننده «نهنگ ۱۰ تنی» در جنگل های آمازون!

کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون

همه ما در مورد خودکشی نهنگ ها شنیده ایم و هرازگاهی در سواحل دور و نزدیک چندین لاشه نهنگ پیدا می شود. اما کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون و در مسافتی نسبتا طولانی از آب،  موضوعی باورنکردنی و بسیار عجیب است. چندی پیش در جنگل های آمازون لاشه نهنگی غول پیکر کشف شده که همه را در بهت و حیرت فرو برده است. تیمی از متخصصین در حال بررسی این لاشه هستند تا بالاخره بفهمند که چطور این نهنگ ۱۰ تنی سر از جنگل های آمازون در آورده است! در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف عجیب بیشتر صحبت کنیم.

مطالب مرتبط:
کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!
کشف تصویر خسرو پرویز بر روی دیواره ی غاری در هند
کشف دودکش های پریان یا قلعه پریان درون دریاچه وان ترکیه

کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون خبری است که این روزها نقل محافل شده و همه را متعجب کرده است. این نهنگ ۱۰ متری از نوع نهنگ های کوهان دار است که در دل جنگل های آمازون و چندین کیلومتر دورتر از محل زندگی طبیعی‌اش پیدا شده است. هم اکنون کارشناسان و دانشمندان در برزیل جمع شده اند تا راز این نهنگ را کشف کنند و متوجه بشوند که چطور این نهنگ ۱۰ تنی این فاصله را طی کرده است.

این پستاندار دریایی روز جمعه گذشته و در وسط جزیره ماراجو و در مسافتی دورتر از دهانه رود آمازون کشف شده است. دانشمندان معتقدند که این موجود غول پیکر در دریا مرده است و بعد، طوفان های شدید دریایی و جزر مد جسد او را از دریا بلند کرده و به وسط جنگل های آمازون انداخته است. هم اکنون تیمی از محققین در حال بررسی جسد این نهنگ هستند تا علت مرگ و دلیل پرتاب او به جنگل را متوجه بشوند. پس از بررسی لاشه نهنگ به این نتیجه رسیدند که این لاشه متعلق به یک بچه نهنگ ۱۲ ماهه است که به دلایلی نامشخص در دریا مرده است. ویدیویی که در شبکه های مجازی پخش شده نشان می دهد که این نهنگ لابلای درخت ها افتاده و با این حال، هیچ گونه زخم و جراحتی روی پوستش مشاهده نمی شود.

در مطلبی که موسسه بیشو داگا که در جزیره ماراژو مستقرند در صفحه فیسبوک خود منتشر کردند این طور آمده که ظاهرا این نهنگ توسط جزر و مد و موج شدید به وسط درختان آمده و پس از پایین رفتن آب، لابلای درخت ها گیر کرده و همان جا مانده است. نکته غم انگیز این است که پس از بررسی ها مشخص شده که این نهنگ ۱۰ تنی به خاطر بلعیدن پلاستیک های موجود در دریا کشته شده است! دیرلن سیلوا از دپارتمان سلامت، بهداشت و محیط زیست (SEMMA) در مصاحبه ای با خبرنگاران برزیلی گفته است:

ما به دلیل تجمع لاشخورها در این منطقه موفق به کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون شدیم. کرکس ها بالا سر این جسد که لابلای درختان و شاخ و برگ پنهان شده بود در آسمان پرواز می کردند و همین موضوع، باعث جلب توجه مردم به آن منطقه شد.

جسد این نهنگ لای بوته های انبوه گیر کرده بود و دانشمندان پس از یک بار تلاش نافرجام بالاخره موفق شدند که به این نهنگ دسترسی پیدا کردند و با زدودن شاخ و برگ ها جسدش را بیرون بکشند. سپس زیست شناسان موسسه بیشو داگوآ فراخوانده شدند تا برای تعیین و تشخیص علت مرگ، اقدام به نمونه برداری از لاشه بکنند. آن ها به این نتیجه رسیدند که این حیوان عظیم الجثه که دو متر عرض دارد پیش از آن که توسط جزر و مد به جنگل پرتاب شود در اقیانوس مرده است.

جسد این نهنگ در منطقه ای جنگلی در جزیره ماراژو برزیل کشف شده است!

رناتا اِمین، نماینده پروژه و متخصص علوم دریایی در مورد کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون این طور می گوید:

ما هنوز به طور دقیق و قطعی نمی دانیم که این نهنگ غول پیکر چطور به این جا منتقل شده است. اما حدس می زنیم که توسط جزر و مد و موج های عظیم به این نقطه کشانده شده است. با توجه به این که چند روز گذشته دریا بسیار مواج و طوفانی بوده و موج های شدیدی در دریا وجود داشته این فرضیه می تواند منطقی و معقول باشد.

البته یک موضوع دیگر هم در مورد کشف نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون عجیب است. گفتیم که این نهنگ از نوع کوهان دار است و با توجه به دمای هوای گرم و داغ این منطقه، دانشمندان هنوز نمی دانند که یک نهنگ کوهان دار چرا باید در این فصل سال در سواحل شمالی برزیل باشد. این پدیده واقعا پدیده نادر و غیرعادی به حساب می آید. به گفته یکی از محققین:

نهنگ های کوهان دار معمولا به سمت شمال سفر می کنند و آخرین موردی که از یک نهنگ در این منطقه ثبت شده مربوط به ۳ سال پیش بوده است!

ما معتقدیم که این نهنگ یک بچه نهنگ بوده که همراه با مادرش سفر می کرده و شاید در وسط مسیر گم شده و مسیرش را گم کرده است.

منبع: dailymail.co.uk

نوشته کشف شوکه کننده «نهنگ ۱۰ تنی» در جنگل های آمازون! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *