کشف یک مجسمه ابولهول به شکل قوچ در مصر

کشف مجسمه ابولهول جدید در مصر

باز هم یک خبر هیجان انگیز دیگر از مصر! چند روز پیش خبری در رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر شد که بار دیگر توجه دنیا را به مصر اسرارآمیز جلب کرد. خبر این است: کشف مجسمه ابولهول جدید در مصر که یک قوچ است و بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد! این مجسمه از جنس ماسه سنگ ساخته شده و در زیر خروارها خاک مدفون شده بود. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر جالب بیشتر صحبت کنیم.

به گفته جان وارد، بخش شکسته شده بالای سر ابولهول به قلوه سنگ های اطراف چسبیده بود و در زیر خاک و سنگ مدفون شده بود. از ابتدای سال گذشته، کارگران با برداشتن و حفر چندین تن خاک و سنگ موفق شدند به پایه این مجسمه برسند و آن را به طور کامل از دل خاک بیرون بیاورند. تیم باستان شناسی در قسمت پایه مجسمه، یک کبرای حکاکی شده شکسته پیدا کردند که همان اورائوس یا کبرای مصری مقدس در اسطوره شناسی مصری و نماد خاندان سلطنتی است. علاوه بر این، یک مجسمه کوچک ابولهول هم در این منطقه پیدا شد که ظاهرا نمونه ای کوچک و تمرینی برای ساخت ابولهول اصلی بوده است!

جان وارد، در مورد کشف مجسمه ابولهول جدید بیان کرد: در اطراف مجسمه ها، مملو از تراشه های کوچک آهن  و برش های نازک سنگ بود که توسط سنگ تراشان و صنعتگران ۳۳۷۰ سال پیش به حال خود رها شده بودند.

ماریا نیلسون، باستان شناس دانشگاه لوند در سوئیس و مدیر تیم حفاری و تحقیقاتیِ کوه السلسله در مورد کشف مجسمه ابولهول جدید در مصر می گوید:

کشف مجسمه ابولهول جدید در یک معدن باستانی موضوعی بسیار عجیب و اسرارآمیز است، اما ظاهرا این مجسمه یک سفارش ناتمام و لغو شده است.

نیلسون در مصاحبه ای که با وبسایت لایو ساینس داشته بیان کرد: شواهد و مدارک نشان می دهد که این مجسمه در اواخر دوران حکومت فرعون آمنوتپ سوم (پدربزرگ تون عنخ آمون) تراشیده و ساخته شده است. پس از مرگ فرعون، پروژه ساخت این مجسمه نیمه تمام باقی ماند و به همان حال رها شد.

سنگ تراشه های باستانی

منطقه کوه السلسله در کناره رود نیل قرار گرفته است و روزگاری یک معدن باستانی بوده است. اما حفاری ها و یافته های جدید از جمله کشف مجسمه ابولهول جدید نشان می دهد که این منطقه محل سکونت و زندگی کارگران و خانواده های آن ها هم بوده است. نیلسون و جان وارد، دستیار مدیر پروژه در این منطقه موفق به کشف یک گورستان برای مردان، زنان و کودکان شده اند که نشان می دهد مردمانی در این منطقه ساکن بوده اند. همچنین، مجسمه ها و تندیس های حکاکی شده از مقامات و صاحب منصبان نیز در این مناطق و گورها پیدا شده است.

کشف مجسمه ابولهول جدید سری به شکل قوچ دارد و نمادی از شخصیت افسانه ای در مصر باستان با سری به شکل قوچ است (androsphinx).

مجسمه ابولهول رها شده

تیم تحقیقاتی و باستان شناسی در نزدیکی این مجسمه، صدها قطعه از یک نیایشگاه فرو ریخته را پیدا کردند که احتمال می رود متعلق به آمنوتپ سوم باشد. این فرعون بزرگ و مشهور، پسر توتمس چهارم است که بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۵۰ قبل از میلاد در مصر فرمانروایی می کرده است. همچنین لوح سنگی بزرگی با نوشته های قرمز اخرایی روی آن پیدا شده که متخصصین هیروگلیف همچنان مشغول کار روی آن هستند تا بتوانند آن را ترجمه کنند.

خب، حالا که در مورد کشف مجسمه ابولهول جدید صحبت کردیم کمی هم در مورد ویژگی های این مجسمه حرف بزنیم. این مجسمه از یک قطعه سنگ بزرگ به وزن ۱۰ تن ساخته شده است. چیزی که از شمایل و ظاهر این مجسمه بر می آید نشان می دهد که شکل ناتمام و ناقصی از مجسمه های ابولهول است که در معابد خنسو در کارناک، لوکسور کشف شده اند. به گفته نیلسون شکاف نازکی در قسمت جلوی این ابولهول وجود دارد، اما این شکاف کوچک تر از آن بوده که باعث از بین رفتن و تخریب آن شود. فرضیه ای که به نظر معقول و منطقی می رسد این است که وقتی فرعون آمنوتپ سوم فوت می کند و پسرش تاج و تخت را به ارث می برد، پروژه قدیمی ساخت این مجسمه متوقف می شود.

نیلسون در این رابطه می گوید:

«یکی از فرضیه هایی که ذهن را درگیر خود کرده این است که آیا این پروژه عظیم به خاطر تغییر حکومت نیمه کاره رها شده است یا خیر.»

کشف مجسمه ابولهول جدید توسط تیم فیلمبرداری نشنال جئوگرافیک مستندسازی شده و قرار است در قسمت ۵ سریال «گنجینه های گمشده مصر» به نمایش در بیاید. هنوز بررسی ها و تحقیقات بیشتری باید در مورد کشف مجسمه ابولهول جدید انجام شود تا بتوان با قطعیت در مورد تاریخچه و زمان ساخت آن صحبت کرد.

منبع: livescience.com

نوشته کشف یک مجسمه ابولهول به شکل قوچ در مصر اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *