کلیسای جامع گوا، بنایی تاریخی در شهری تفریحی

معرفی کلیسای جامع گوا

گوا شهری ساحلی در هند است که ساختار آن ترکیبی از فرهنگ هندی و پرتغالی است، با توجه به این که در این شهر سواحل متعددی وجود دارد هر کدام حال و هوای خاص خودشان را دارا هستند. علاوه بر ساحل، غذاهای خوشمزه ی این شهر دلیل دیگری است تا گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند؛ اما ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره کلیسای جامع گوا صحبت کنیم. این کلیسا محوطه ی بسیار زیبا و دیدنی دارد که برای قدم زدن و تغییر آب و هوا بسیار مناسب است. این کلیسا یکی از مهمترین جاذبه های گوا است و نام آن در فهرست جهانی جهانی یونسکو به چشم می خورد. برای آشنایی بیشتر با کلیسای جامع گوا در ادامه همراه با ما باشید.

مطالب مرتبط:
بهترین رستوران های دریایی گوا در هند
معرفی بهترین سوغاتی های گوا
معرفی بهترین بازارهای محلی گوا در هند!

هند سرزمینی وسیع است که شهرها و جاذبه های دیدنی را در خود جای داده است، گوا شهری ساحلی و جذاب است و برای کسانی که اهل تفریحات ساحلی هستند گزینه ای بسیار جذاب و مناسب است. این کلیسا از مهمترین جاذبه های گوا است که نام آن در فهرست جهانی یونسکو به چشم می خورد. ناقوس سنگی که در این کلیسا قرار دارد بزرگترین ناقوس سنگی دنیا است که می توانید از آن دیدن کنید. کلیسای جامع گوا از مشهورترین کلیساهای گوا و همچنین بزرگترین کلیسا در قاره آسیا به شمار می رود؛ با توجه به اینکه منطقه ای بسیار خوش آب و هوا است و محوطه ی بسیار زیبایی دارد برای پیاده روی و قدم زدن محل بسیار مناسبی می باشد. کلیسای جامع گوا که آن را با نام کلیسای سانتا کاترینا می شناسند عبادتگاهی مخصوص برای کاتولیک های ساکن گوا می باشد که با نام سه کاتدرال هم در این شهر می شناسند؛ این بنا در منطقه ولها (velha) و در ساحل رود مندوی (Mandovi River) واقع شده است. این منطقه یکی از خوش آب و هواترین قسمت های شهر است و آن را با طبیعت سرسبز و نابش می شناسند.

کلیسای جامع گوا از همه کلیساهای این شهر قدیمی تر است و شهرت بسیاری هم دارا می باشد و همین خود دلیلی شده تا در بین هندی ها و گردشگران از شهرت بسیار بالایی برخوردار باشد. این عبادتگاه برای ادای احترام به یکی از مهمترین قدیسان دین مسیحیت به نام کاترین اسکندریه نیز بنا شده و در جهان لقب “بزرگترین کلیسا در سراسر آسیا” را دریافت کرده است. ساخت کلیسای جامع گوا در سال ۱۵۶۲ میلادی آغاز شد و سرانجام در سال ۱۶۱۹ میلادی ساخت آن به پایان رسید و آن را بر روی عموم مردم بازگشایی کردند. جالب است بدانید که هزینه ساخت کلیسای جامع گوا را از خزانه سلطنتی و فروش غنایم جنگی پرداخت کردند.

از آن زمان تاکنون روبه روز بر شمار طرفداران این بنا افزوده شده و جز برترین جاذبه های شهر به شمار می رود؛ پرتغالی ها این مکان را نماد قدرت، ثروت و شهرت خود می دانند و هنوز هم گردشگران بسیاری به سوی آن می شتابند. وسعت این کلیسا بسیار زیاد است و همین خود دلیلی است تا توجه گردشگران خارجی به سمت آن جلب شود و بین مسلمانان و دیگر اقلیت های مذهبی گوا هم جز مکان محبوب به شمار می رود و عمده علت آن ظاهر با شکوه و پرعظمتی است که دارا می باشد. از دلیل های دیگر شهرت این کلیسا، می توان به حضور اسقف اعظم در آن اشاره کرد. اسقف اعظم گوا این کلیسا را برای راهنمایی مردم و رسیدگی به امور مذهبی شان، برگزیده است و این تصمیم وی باعث شده تا بر شمار بازدیدکنندگان این عبادتگاه افزوده شود.

معماری کلیسای جامع گوا

اگر بخواهیم کمی درباره معماری کلیسای جامع گوا و ویژگی های ظاهری آن صحبت کنیم، باید اینطور بیان کنیم که قسمت جلویی بنای کلیسا ۳۵ متر ارتفاع و ۵۵ متر عرض داشته است؛ اما به دلیل وجود یک برج ۷۶ متری در کنار ساختمان اصلی، ارتفاع آن بسیار بیشتر به نظر می رسد. در زمان های گذشته این عبادتگاه دو برج در دو سوی خود داشت، اما یکی از آن ها تخریب شد و حالا تنها یک برج ناقوس در سمت غربی عبادتگاه به چشم می خورد. سبک معماری این کلیسا پرتغالی یا مانوئلین (Manueline) است، اما در ساخت کلیسای جامع گوا از سبک های معماری دیگری هم استفاده کرده اند. جالب است بدانید که کلیسای جامع گوا هنر دست معمارانی چون جولیو سیما  (Julio Simao)، آمبروسیو آرگاییرو (Ambrosio Argueiro) و استالوارت (Stalwart) است و آن ها توانستند اثری جاودان را از خود به جای گذارند.

همانطور که در ابتدای متن هم گفتیم بزرگترین ناقوس جهان در کلیسای جامع گوا قرار دارد که محل قرار گیری آن بر فراز این عبادتگاه می باشد. این ناقوس که به آن گلدن بل (Golden Bell) یا زنگ طلایی می گویند از سنگ ساخته شده است. لازم به ذکر است که منظور زنگ طلا رنگ و جنس آن نیست بلکه ارزش معنوی آن است. کلیسای جامع گوا ۵ ناقوس دارد ولی تنها گلدن بل آن مشهور است.

در مطالب بالاتر هم گفتیم که کلیسای جامع گوا در گذشته دو برج زیبا و سفید رنگ داشته که در حال حاضر یکی از آن ها وجود ندارد و در سال ۱۷۷۶ میلادی سقوط کرد و نابود شد. داخل این برج سفید رنگ، سراسر با نقاشی های قدیمی پوشیده شده است و سمت راست آن یک صلیب به نام صلیب معجزات به چشم می خورد. اغلب نقاشی هایی که در این قسمت وجود دارند راوی زندگی قدیس کاترین هستند.

کلیسای جامع گوا دارای ۳ محراب کوچک و یک محراب بزرگ اصلی است. روی محراب اصلی این کلیسا ریرداس قرار دارد، ریرداس در واقع یک برجستگی بزرگ است که شباهت زیادی به پرد نمایش در تئاتر می باشد که از جنس آن از فلزهای گرانبهاست. محراب اصلی، مهم ترین قسمت کلیسای جامع گواست. تمام این بخش به رنگ طلایی و براق ساخته شده و بسیار زیبا و دیدنی است. مسیحیان در این مکان به راز و نیاز می پردازند و امور مذهبی خود را انجام می دهند؛ برای مثال شمع روشن کرده و با حضرت مسیح و مریم درد و دل می کنند

  • دروازه و راهروها

کلیسای جامع گوا یک دروازه ی بزرگ و اصلی از جنس چوب دارد که رنگ آن قهوه ای پررنگ است و میان بنای سفید کلیسا به خوبی می تواند جلوه گری کند. با عبور از این دروازه بزرگ وارد ترنسپت (transept) کلیسا می شوید، ترنسپت یا قسمت بازویی ساختمان به بخشی راهرو مانندی گفته می شود که از ابتدا تا انتهای ساختمان ادامه دارد. زمانی که وارد این راهروی بزرگ و طولانی می شوید به چندین راهروی دیگر راه پیدا خواهید کرد که مهمترین نکته ی آن در همان ابتدا گذر از در اصلی کلیسا می باشد. ستون های ضخیمی است که در سراسر راهروها دیده می شوند؛ انگار وارد دالانی پیچ در پیچ شده اید که هر آن امکان گم شدن در آن ها وجود دارد. اگر کمی اهل کنجکاوی باشید می توانید مجسمه هایی که در دالان های راهرو قرار دارند را مشاهده کنید.

یکی دیگر از بخش های این کلیسا شبستان آن است؛ همان تالار بزرگی که در انتها به محراب اصلی می رسد. گفته می شود در سال ۱۹۱۹ میلادی فردی که دارای بصیرت و بینشی ماورایی بود تصویری خیالی از حضرت مسیح را در این مکان دید؛ به همین خاطر این شبستان ارزش معنوی بسیار بالایی دارد. همه عکس هایی که در این قسمت به چشم می خورند راجع به کاترین و سرنوشت او هستند. بخصوص زمانی که منتظر اعدام بود.

  •  کتیبه راهنما

زمانی که وارد کلیسای جامع گوا می شوید، در کنار ورودی اصلی آن کتیبه ای از جنس مرمر و سفید وجود دارد که در سال ۱۵۶۲ میلادی در این مکان قرار داده شده است. این کتیبه از همان زمان که پادشاه دستور ساخت آن را داد نیز در این مکان قرار گرفته است و به زبان لاتین نوشته شده است.

  • تزیینات کلیسا

در بیشتر قسمت های کلیسای جامع گوا تزئینات بسیار جذاب و فریبنده ای وجود دارد که هر کدام بیان کننده روایات مختلف و منحصر به فردی هستند. به طور مثال برخی از آن ها فرشته های نگهبان را نشان می دهند که یکی از معروف ترین این نوع مجسمه ها کریستوفر نام دارد وی یکی از مشهورترین قدیسان دین مسیحیت به شمار می آید. پیشنهاد می کنیم که حتما صلیب این کلیسا را بروید و از نزدیک ببینید، زیرا این صلیب برای مسیحیان ارزشمند است و افراد زیادی به دیدن این صلیب می روند تا درخواست شفای بیمار کنند.

محوطه ی داخلی کلیسای جامع گوا بسیار زیبا و دلبربا است و بازدیدکنندگان این عبادتگاه می توانند ساعت ها درون آن به گردش و تفریح بپردازند. این حیاط منظره ای دیدنی دارد و به دلیل همجواری با رود مندوی مکان خوبی برای گشت و گذار بازدیدکننده ها به حساب می آید.

دسترسی به کلیسای جامع گوا

به منظور دسترسی به کلیسای جامع گوا می توانید از وسایل نقلیه عمومی که در سطح شهر وجود دارد استفاده کنید یا اینکه از تورهای تفریحی که برای بازدید از کلیسای جامع گوا برگزار می شود، استفاده کنید.

ساعات بازدید: همه روزه از ۷:۳۰ تا ۱۸:۰۰ (یکشنبه ها در سه نوبت اجازه بازدید خواهید داشت  ۷:۱۵ |۱۰:۰۰ | ۱۴:۰۰)

نوشته کلیسای جامع گوا، بنایی تاریخی در شهری تفریحی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *