کهن ترین شهر بلغارستان به نام پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا شد

پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

پلودیو که کهن ترین شهر بلغارستان می باشد توانست به عنوان رسمی پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ مفتخر شود. حدود ۵۰ هزار نفر در روز شنبه گذشته با حضور در میدان مرکزی شهر پلودیو بلغارستان به تماشای مراسمی پرداخته که هزار و ۵۰۰ هنرمند محلی و خارجی برای اجرای آن اقدام نموده اند. شهر پلودیو بین منطقه بالکان و کوهستان های ردوپی قرار گرفته و دومین شهر بزرگ بلغارستان می باشد که از ترددها و جنگ های هزاران ساله بین اروپای غربی و خاورمیانه جان سالم به در برده و سالم باقی مانده است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری پلودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان!
راهنمای سفر به پلودیو
مارسی، پایتخت فرهنگی اروپا + ویدیو

پلودیو در یک منطقه حاصلخیر در جنوب مرکزی بلغارستان واقع شده و بر روی هفت تپه سینیت که برخی از آن ها ۲۵۰ متر ارتفاع دارند گسترده شده است. گفته می شود که این شهر، قدیمی ترین شهر مسکونی در اروپا بوده که قدمت آن بیش از شش هزار سال در تاریخ می باشد. برای اثبات این ادعا می توان در معماری کهن این شهر دقت نموده و طرح هایی از دوره های یونانی، رمی، بیزانس، عثمانی و تراسی را در خود دارد جستجو کرد. شهر پلودیو در دوسوی رودخانه ماریتسا قرار گرفته و همچنین به دلیل تنوع قومی نژادی که در آن وجود داشته از شهرت بالایی برخوردار است. بسیاری از ۳۴۰ هزار سکنه این شهر از اقلیت های ترک، رمی، ارمنستانی، یونانی و یهودی هستند که اغلب آن ها از نفوذ بالایی در فرهنگ این شهر برخور می باشند.

پلودیو بعد از صوفیه بزرگترین شهر بلغارستان بوده و جمعیت آن بیش از ۳۴۱ هزار نفر می باشد. پلودیو با وسعتی بیش از ۱۰۱ هزار کیلومتر مربع داشته که کمتر از ۰٫۱ درصد از مساحت کل بلغارستان را به خود احتصاص می دهد. البته با توجه به میزان توزیع جمعیت همچنان به عنوان یکی از پر جمعیت ترین شهرهای بلغارستان به شمار می رود. پلودیو به عنوان اولین شهر بلغارستان بوده که عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ دریافت می نماید. علاوه بر این، شهر پلودیو همچنین در فهرست ۲۵ مکان دیدنی روزنامه نیویورک تایمز برای برای سفر در سال ۲۰۱۹ گنجانده شده است.

بر طبق یافته های محققان قدمت شهر پلودیو بلغارستان به ۸ هزار سال یا ۶ هزار سال پیش از میلاد رسیده که وجود دژها و برج های نظامی، سنگفرش های باشکوه، سیستم های مهندسی بی نظیر در ساخت بناها، بناهای تاریخی متعدد و همچنین ساختمان هایی با معماری فوق العاده، باعث شده پلودیو به عنوان یکی از زیباترین مراکز توریستی در بلغارستان شناخته شده است. رومی ها و همچنین عثمانی ها، دو امپراتوری قدرتمندی بودند که در طول سال ها حضور و حکمرانی خود در این منطقه شاهکارهای معماری بی نظیری را از خود بر جای گذاشتند. مسجد بزرگ پلودیو یادگاری از دوران حکومت عثمانی در این سرزمین است که در میان شهر نمایان می باشد. سالن تئاتر رومی نیز باقی مانده از تسلط رومی ها بر این منطقه قبل از دوران عثمانی است که به یکی از جاذبه های گردشگری پلودیو و دیدنی های بلغارستان تبدیل شده است.

در همین حال با توجه به انتخاب پلودیا به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹  قرار است حدود ۳۵۰ رویداد فرهنگی در سال جاری در این شهر برگزار شود که شامل نمایش بخش هایی از دیوار برلین بوده تا سی امین سالگرد تخریب آن گرامی داشته شود.

نوشته کهن ترین شهر بلغارستان به نام پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا شد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *