گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود

توسعه گردشگری شهرستان شاهرود

از آن جایی که ایران جز کشورهایی با تاریخ کهن و غنی است در هر گوشه از خاک این سرزمین پهناور بناها و جاذبه های تاریخی بسیار قرار گرفته است که هر کدام به نوبه ی خودشان می توانند سبب جذب گردشگران بسیار باشند. اما برای این که بتوانیم با استفاده از این جاذبه ها گردشگرانی را از داخل و خارج از کشور به سمت ایران جذب کنیم می بایست زیرساخت های لازمه را برای آن فراهم آوریم. گرچه توجه به توسعه گرشگری در ایران با تاخیر در مقایسه با دیگر کشورها آغاز شد اما در طول دهه گذشته اقدام های موثری برای رونق این بخش مهم انجام شده تا سهم درآمدهای غیر نفتی این سرزمین پهناور را از روزنه آن چه که امروز به صنعت پاک معروف است، افزایش دهد. همراه با تیم خبری الی گشت در ادامه گزارشی که درباره توسعه گردشگری شهرستان شاهرود همراه باشید.

مطالب مرتبط:
جزئیاتی از عوارض خروج کشور در سال ۹۸
۱۵ اسفند «روز ملی دریاچه ارومیه» نامگذاری شد
محدودیت ورود اسکناس ارز به ایران برداشته شد!

با توجه به آنچه که در بالا گفتیم جاذبه هایی در ایران وجود دارد هنوز ناشناخته هستند که نیازمند فراهم آوردن زیرساخت هایی برای جذب گردشگر هستند. شهرستان شاهرود با وجود داشتن ظرفیت های متفاوت در مقایسه با دیگر شهرهای ایران و قرار گرفتن در مسیر سالانه میلیون ها مسافر و زائر عبوری، می تواند در آینده ای نزدیک به عنوان مقصدی تازه برای گردشگران معرفی شود. در سال های گذشته شعاری از زبان برخی از استانداران سمنان با عنوان تبدیل این استان از معبر به مقصدی برای گردشگران طرح هایی را ارائه کرده بود که موارد گفته شده تنها با اندکی توجه و سرمایه گذاری در شهرستان شاهرود قابل اجرا هستند.

به منظور معرفی جاذبه های نوظهور ایران میزگردی با عنوان توسعه گردشگری شهرستان شاهرود تشکیل شد. حسینعلی سمیعی رئیس شورای شهر شاهرود، حمیدرضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود، مجتبی رحیمی پژوهشگر و بردیا شریفی مدرس و فعال در حوزه گردشگری در این میزگرد حضور داشتند.

میانگین ماندگاری مسافران در شاهرود ۲۴ ساعت اعلام شده است

در این جلسه که موضوعیت توسعه گردشگری شهرستان شاهرود برگزار شد، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود میانگین زمان ماندگاری مسافران در این شهرستان را ۲۴ ساعت اعلام کرد و گفت: بیشترین گردشگران در فصل های بهار، تابستان و ابتدای پاییز به شاهرود سفر می کنند اما وجود جاذبه های کویری نیز سبب شده تا در فصل سرد سال هم این مناطق پذیرای گردشگران بسیاری باشند. وی در ادامه با بیان این که در تعطیلات نوروز ظرفیت پذیرش گردشگران حدود ۱۵۰ هزار گردشگر است نیز تصریح کرد: ظرفیت اقامت در تاسیسات گردشگری شهرستان بیش از ۱۵۰۰ نفر در شبانه روز است. در طول سال نزدیک به یک میلیون نفر گردشگر در ۴ هتل، ۳ مهمان سرا، ۳۶ اقامتگاه بوم گردی، ۳۶ اقامتگاه مسافری و در مجموع بیش از ۷۰۰ تخت هتلی اقامت می کنند.

افزایش چشمگیر اقامتگاه های بوم گردی با معرفی روستاها

در ادامه این جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با اشاره به افزایش چشمگیر اقامتگاه های بوم گردی با معرفی روستاها نیز گفت: برگزاری جشنواره هایی همچون «سفر به دشت شقایق کالپوش»، «سفر به توران» و «سفر به زیستگاه زاغ بور» پای گردشگران بسیاری را به کالپوش و خوارتوران باز کرد در حالی که پیش از این فقط نیروهای دولتی در این مناطق حضور داشتند.

وی نیز در ادامه صحبت های خود به افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی در شاهرود را نشان از ظرفیت بسیار زیاد جاذبه های گردشگر در مناطق روستایی و عشایر شهرستان دانست و تاکید و کرد: اقامتگاه های بوم گردی که در این شهرستان وجود دارد یا در حال ساخت هستند حدود ۴۰ عدد می شود، این عدد در حالی است که بسیاری از استان ها هنوز به این میزان دست نیافته اند و برای نمونه در استان خراسان رضوی ۴۰ اقامتگاه بوم گردی دایر است.

وی همچنین اضافه کرد: با این وجود توصیه می شود روستاییان در کنار حفظ تولیدات کشاورزی و دامی خود به عنوان اشتغال مکمل به گردشگری نگاه کنند و اینکه مانند هتل ها فقط در انتظار آمدن گردشگر باشند، کار درستی نیست.

تشکل های گردشگری و شهرداری ها کمک کنند

یکی از مدیران پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص موضوع توسعه گردشگری شهرستان شاهرود با بیان اینکه این سازمان خود به تنهای نمی تواند گردشگری را در کشور توسعه دهد نیز گفت: تشکیل سازمان های مردم نهاد و تشکل های گردشگری می توانند در این زمینه برای دستیابی به توسعه گردشگری شهرستان شاهرود کمک بسزایی کند.

شهر انسان محور توانایی جذب گردشگر دارد

در جلسه ای که در خصوص توسعه گردشگری شهرستان شاهرود برگزار شد، رئیس شورای شهر این شهرستان با بیان اینکه شورای پنجم ۱۴ سیاست محوری خود را بر پایه ایجاد شهری انسان محور، برنامه ریزی کرد نیز گفت:  بسیاری از شهرها تاکنون فضاهای خودرو محور را در داخل خود گسترش دادند این در حالی است که می توان با تغییر سیاست ها به سمت انسان محوری، گردشگران بیشتری را نیز جذب کرد.

سمیعی با تاکید بر اینکه تغییر سیما و منظر شهری در شاهرود یکی از اولین کارهایی بود که در کوتاه مدت می توانست در جلب اعتماد عمومی جامعه عمل بپوشاند نیز تصریح کرد: می بایست با انجام برخی اقدام های عمرانی، شهری زیبا و متفاوت از دیگر شهرها داشته باشیم و در گام نخست این موضوع و جلب اعتماد مردم سبب شد درآمدهای شهرداری تا پایان دیماه امسال به ۸۵۰ میلیارد میلیارد ریال رسیده و بر اساس پیش بینی ها تا پایان سال به رقم حدود یکهزار میلیارد ریال دست یابد در حالی که بودجه سال گذشته ۷۶۰ میلیارد ریال بود.

وی نیز با بیان اینکه از شهرستان شاهرود تاکنون به عنوان قاره کوچک فقط نام آن را یدک کشیده است و بهره ای از ظرفیت های خود نبرده است نیز یادآور شد:

تحقق شعار تبدیل شاهرود از معبر به مقصد گردشگری نیاز به زحمت فراوان دارد و اگر دستکم یک شب ماندگاری مسافران افزایش یابد، به هدف خود رسیده ایم.

ظرفیت های گردشگری موجود در شاهرود

در خصوص توسعه گردشگری شهرستان شاهرود، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از ظرفیت های موجود در این شهرستان صحبت کرد و با اشاره به مجموعه های تاریخی بسطام و خرقان، جنگل ابر و قطری، آبشار تنگه داستان مُجِن و خوارتوران یادآور شد: با این وجود در کنار معرفی جاذبه ها، باید زیرساخت های مناسب نیز برای پذیرش گردشگر ایجاد شود. حسنی ادامه داد: آمار بازدیدکنندگان از آبشار تنگه داستان مُجِن همپای جنگل ابر به پیش می رود اما هنوز نتوانستیم هشت کیومتر از مسیر خاکی دسترسی به آبشار را آسفالت کنیم.

پژوهشگر حوزه توسعه گردشگری شهرستان شاهرو در این خصوص گفت: فقط بخشی از مسافران عبوری وارد شهر و بخش دیگری از کمربندی خارج می شوند در حالیکه اگر هر یک از میلیون ها زائر امام هشتم (ع) مبلغ بسیار ناچیزی در شهر هزینه کنند، می توان معادل بودجه یک سال شهرداری درآمد کسب کرد.

رحیمی اظهار داشت: می توان در کمربندی با استفاده از سازه ها و مصالح بومی منطقه مکان هایی را برای ارائه خدمات به مسافران ایجاد کرد و بهره بردن از کمک های نهادهایی چون آستان قدس رضوی نیز در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

نیاز به نماد شهر

رئیس شورای شهر شاهرود علاوه بر تاکیدی که بر ظرفیت ها موجود در جاذبه های جدید شهر نموده نیز اضافه کرد: آب و هوای خوب یکی از مهمترین داشته های شهر شاهرود است که به لطف خدا این موهبت نسیب شهر شاهرود می باشد و در کنار آن برخی جاذبه های طبیعی نیز ایجاد شده است اما این به تنهایی برای جذب گردشگر کافی نیست. وی نیز اشاره کرد برای تبلیغ شهر و جذب گردشگر می بایست همانند یک کالا ابتدا ساخته شود و سپس برای فروش آن بتوانیم اقدام نماییم از همین رو پیشنهاد وی ارائه یک نماد شهری برای شاهرود بوده است.

آموزش، راهکاری مطمئن برای توسعه گردشگری

نماینده دفترهای گردشگری استان سمنان با بیان اینکه ایران از صنعت گردشگری عقب افتاده نیز گفت: در یک دوره زمانی به دلیل نبود نگاه مثبت به گردشگری ایران هیچ مسافرانی به کشور وارد نمی شد اما اکنون به این نتیجه رسیده ایم که بعد از نفت و خودرو، صنعت گردشگری می تواند نقش مهمی در منابع درآمدی کشور ایفا نماید. درست همانند استانبول که مهمترین نقش را در اقتصاد ترکیه ایفا می کند. برای رفع این معضل باید با توجه به داشته های خود، آموزش همگانی را در جامعه حاکم کنیم چرا که حتی دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع نیز آموزشی در خصوص گردشگری ندیده اند و نمی دانند گردشگری به چه معناست.

نوشته گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *