گزارشی از مراسم افتتاحیه نمایشگاه کشفیات باستان شناسی

افتتاح نمایشگاه «چهار دهه کشفیات باستان شناسی ایران»

دیروز، سه شنبه ۱۴ اسفندماه در حاشیه برگزاری شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران، نمایشگاه چهار دهه کشفیات باستان شناسی ایران با حضور مسئولین و علاقه مندان به این حوزه در موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی افتتاح شد. این نمایشگاه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حمایت اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی و با همکاری فرماندهی یگان حفاظت برگزار شده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
چرا موزه هنرهای ملی فراموش شده است؟
موزه ‌های ایران مجهز به سند نقشه حفاظت می‌ شوند!
سردیس هخامنشی برای اولین بار در موزه منطقه ای جنوب شرقِ زاهدان رونمایی شد!

نمایشگاه چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران روز گذشته، سه شنبه چهاردهم اسفندماه ۹۷ با حضور معاون رئیس جمهور، ، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونین و مسئولین در محل نمایشگاه موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی افتتاح شد. افتتاح این نمایشگاه همزمان با شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران که به همت پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی در موزه ملی ایران برگزار شد صورت گرفت و گزیده ای از چهار دهه کشفیات باستان شناسی ایران در سالن نمایشگاه موزه باستان شناسی دوران اسلامی در معرض بازدید قرار گرفت.

مراسم افتتاح نمایشگاه چهار دهه کشفیات باستان شناسی ایران با حضور مهندس علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آقای محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، آقای محمدرضا کارگر، مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی، تاریخی، دکتر جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران، دکتر بهروز عمرانی، سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی، آقای روح الله شیرازی، رئیس پژوهشکده مردم شناسی، معاونین، مدیران استانی، جمعی از پژوهشگران، اساتید و فعالان حوزه باستان شناسی و علاقه مندان در موزه ملی ایران برگزار شد.

آقای جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران در شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان ‌شناسی ایران، ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت:

امروز میزبان نمایشگاه بزرگی هستیم که نتایج همدلی همکاران میراث فرهنگی و چهار دهه کشفیات باستان ‌شناسی ایران را در معرض دید عموم قرار می‌ دهد. برگزاری شانزدهمین همایش باستان شناسی و ارائه دست آوردهای علمی باستان شناختی و نتایج پژوهش های میدانی همواره یکی از مهم ترین رویداد های باستان شناسی کشور قلمداد می شود. برگزاری این همایش را به جامعه باستان‌ شناسی تبریک می‌گویم و از همه دست‌اندرکاران آن سپاسگزارم.

رئیس موزه ملی ایران در ادامه سخنانشان افزودند:

شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران و گشایش نمایشگاه چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران را در حالی آغاز می‌کنیم که فاصله چندانی با بهار طبیعت نداریم. این همزمانی را به فال نیک گرفته و خرسندیم که موزه باستان شناسی کشور رویداد خجسته و ارزنده ای را در نوروز ۹۸ رقم زده تا مهمانان نوروزیش  از هر نقطه جغرافیایی ایران عزیزمان و از هر قوم و نژادی که باشند آثار فرهنگی تاریخی کشور را شاهد بوده و می‌توانند داشته‌های فرهنگی، قومی و اجدادی خودشان را مرور کنند. در عین این رنگین کمان قومیتی و فرهنگی به خاطر خواهند آورد که این همه تنوع و کثرت در یک هویت و وحدت ملی به نام ایران جای گرفته که عرصه خودباوری و رشد و سازندگی با اتکا بر چنین ظرفیت های فرهنگی و قومی است. نمایشگاه چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران، هدیه نوروزی موزه ملی ایران به مردم است.

علاوه بر این، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سخنانی بیان کردند: ما در تمام امور و علوم دنبال نو شدن هستیم و این جزء افتخارات است، اما حوزه باستان شناسی به قدیم می ‌پردازد و ما در این حوزه به قدمت خود افتخار می ‌کنیم. باستان شناسی کاوش در فرهنگ است و فرهنگ در طول سال ‌ها بالنده شده و رشد کرده است. در کشوری که در طول تاریخ قدمت دارد و تمدن ساز بوده، باستان شناسی اهمیت زیادی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه اضافه کردند:

باید تلاش کنیم یک بخش معرفی و آموزش به پژوهشگاه افزوده شود تا بتوان اطلاعات باستان شناسی را متناسب با سن نسل جوان و نوجوان به آن ‌ها آموزش داد. در کتاب‌ های درسی نیز باید بیشتر دیده شویم و به نظر می ‌رسد در این خصوص باید با وزارت آموزش و پرورش صحبت کنیم.

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی نیز ضمن تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و نوروز باستان شناسی گفت:

امروز با تلاش های حوزه معاونت میراث فرهنگی و همکاری ادارات کل استان های سراسر کشور در آستانه دو مناسبت و اتفاق بزرگ گرد هم آمده ایم: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که در کنگره سالانه خود در صدد بررسی نتایج دو سال اخیر باستان شناسی در ایران است و موزه ملی ایران که در افتتاح نمایشگاهی به مرور داشته ها و یافته های چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران پرداخته است.

تحلیل ها و چشم اندازهای باستان شناسی همیشه پویا و در حال دگرگونی است و با هر یافته جدیدی بعد دیگری از دوره های فرهنگی و توانایی های استقراری عیان می شود. به همین دلیل انتشار اطلاعات، برگزاری نمایشگاه و به اشتراک گذاردن یافته ها در این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محمد حسن طالبیان در خصوص اهمیت برپایی این نمایشگاه گفت: نمایشگاه فوق از چند بعد دارای اهمیت است، نخست اینکه برای اولین بار اشیایی از تمام دوره های فرهنگی و مناطق جغرافیایی کشور در آن وجود دارد.دوم اینکه بخش عمده این نمایشگاه از کاووش های جدید باستان شناسی هستند و قبلا به نمایش گذاشته نشده است. سوم اینکه مخاطبین این نمایشگاه مردم عادی و متخصصین سایر حوزه ها هستند. به این ترتیب حاصل چهاردهه فعالیت های باستان شناسی به صورت دسته بندی شده و ملموس در قالب نمایشگاه مذکور جمع آوری و در معرض بازدید همگان قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: متخصصین پژوهش هنر باید تاریخ هنر این سرزمین را بر اساس یافته های جدید بازبینی کنند. متاسفانه کتاب هایی که اکنون درخصوص تاریخ هنر ایران نوشته شده است براساس اطلاعاتی می باشد که در پنجاه سال پیش وجود داشته و ردی از یافته ها و نتایج جدیدی که باستان شناسان از مطالعات اخیر خود به دست آورده اند، در تحلیل ها، تفسیرها و پژوهشگران حوزه هنر دیده نمی شود. این نمایشگاه فرصتی برای هنرمندان نیز هست تا بر اساس این یافته ها بار دیگر تفسیرها و تحلیل های پیشین را بازبینی و به روزرسانی کنند. نمایشگاه چهاردهه فعالیت های باستان شناسی ایران مربوط به اشیاء دویست هزار سال پیش تا قرون میانی اسلام و از ۳۱ استان کشور در مدت پنج ماه جمع آوری شده که مهمترین ترین اشیاء در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

در پایان این مراسم، نمایشگاه چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران توسط مهندس علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح  و مورد بازدید مسئولین و شرکت کنندگان در گردهمایی قرار گرفت.

نمایشگاه گزیده ای از چهاردهه کشفیات باستان شناسی ایران از ۱۴ اسفند لغایت ۲۰ فروردین، در سالن نمایشگاه باستان شناسی موزه دوران اسلامی میزبان علاقه ‌مندان و مخاطبان موزه ملی ایران می باشد.

نوشته گزارشی از مراسم افتتاحیه نمایشگاه کشفیات باستان شناسی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *