۱۰ پیشنهاد برای سفرهای یکروزه در ایام نوروز

پیشنهادهایی برای سفرهای یکروزه

با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و تعطیلاتی که در پیش داریم، بهترین زمان برای تصفیه کردن روحمان است که سفر یکی از گزینه های عالی برای این کار است. اما اینکه به کجا سفر کنیم خودش یکی از مسائلی است که همواره افراد قبل از سفر با آن درگیر هستند، از همین رو ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره مقاصدی که معروف به سفرهای یکروزه هستند صحبت کنیم و تعدادی از بهترین های آن ها را خدمتتان معرفی کنید تا تعطیلات خودتان به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی کنید؛ با ما در ادامه ی مطلب سفرهای یکروزه همراه باشید.

روستاهای کن و سولقان

مطالب مرتبط:
سوادکوه بهترین گزینه برای سفر یک روزه تهرانی ها
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!

دو روستای بسیار جذاب و دیدنی در شمال غربی تهران به نام های کن و سولقان وجود دارد که یکی از بهترین گزینه ها برای سفرهای یکروزه تهرانی ها محسوب می شود. سولقان در بالای منطقه کن است و در میانه جاده امامزاده داوود قرار دارد. در این منطقه ی گردشگری یک رود کوچک وجود دارد که به رودخانه ی کن منتهی می شود. جالب است بدانید فیلم باران ساخته‌ی مجید مجیدی نیز در این منطقه فیلمبرداری شده است.  از دیگر جاذبه هایی که در این منطقه وجود دارد آبشار سنگان است که در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه های قله پهنه حصار جاری می شود. این آبشار در ارتفاع ۲۵۷۵ متری سطح دریا و در قسمت های شمالی آن قله پهنع حصار نیز واقع می باشد.

روستای سنگان

این روستا هم از توابع بخش کن و شهر تهران می باشد و در میان کوه های البرز میانی قرار دارد. روستای سنگان مشتمل بر شش محل است که قدیمی ‌ترین محله روستا، سنگان پائین نام دارد و ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا میسر است. از جمله جاذبه هایی که در این روستای وجود دارد آرامگاه امامزاده‌های سه گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است.

روستاهای وردیج و واریش در کرج

در منطقه ۲۲ شهر تهران روستایی به نام وردیج وجود دارد که برای رسیدن به آن باید تقریبا راه پر پیچ و خمی را بگذرانید اما برای سفرهای یکروز بهترین گزینه انتخابی برایتان است. روستای وردیج به دلیل صخره‌های غیرمعمولش مشهور است که به آدمک‌ های سنگی می‌ مانند. این روستا هم چنین جاذبه ‌های دیگری مانند باغستان ‌های سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو و انگور و در جای جای آن سنگ‌های صیقل خورده برای پیشکش به بازدیدکنندگان دارد. نام دیگر روستای وردیج، روستای ارواح سنگی و روستای آدمک جیان است، وردیج بزرگ ترین روستا در منطقه ی شمال غرب تهران محسوب می گردد.

بعد از روستای وردیج یا همان روستای ارواح سنگی به روستای واریش می رسید. روستای واریش در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی آب و هوای سردتری در مقایسه با روستای وردیج دارد. فاصله‌ی روستای واریش از وردیج هم ۳-۴ کیلومتر است.

برای ورود به روستای واریش پرداخت ۵۰۰۰ تومان ورودیه لازم است که این مبالغ توسط دهیاری، صرف جمع آوری زباله ها و آماده سازی محیط، برای گردشگران می شود.

روستای خور در کرج

روستای دیگری در نزدیکی های تهران به نام روستای خور وجود دارد که گزینه ی بسیار جالبی برای سفرهای یکروز محسوب می شود. این روستا در فاصله ۱۷ کیلومتری کرج و در مسیر جاده چالوس قرار گرفته دارد و بنابر آنچه که گفته شده است نامگذاری این روستا به دلیل شرایط آب و هوایی خوبی دارد بوده و کلمه خور از کلماتی نظیر خوب و خرداد برگرفته شده است. از دیدنی‌های این روستا و منطقه اطراف آن می‌توان به امامزاده سلیمان، تپه ‌ها و دره دوچنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و چنار ۸۰۰ ساله ‌اش اشاره کرد. در این منطقه قلعه‌ی خور نیز قرار داشته که امروزه متاسفانه از آن تنها بخش کوچکی باقی مانده است. طبق بررسی‌های انجام شده، یکی از برج‌های این قلعه تا سال ۱۳۴۰ نیز برپا بود.

دره شموشک

دره شموشک هم می تواند برای سفرهای یکروزه خودتان انتخاب خوبی باشد. این دره با مناظر زیبا و رودخانه ‌ای که از میان آن می‌گذرد، مقصد دل‌ انگیزی برای کسانی که اهل ماجراجویی در سفرهای خودشان می باشد.

 روستای کردان

از معروف ترین روستاهایی که می تواند در لیست سفرهای یکروزه قرار بگیرد، روستای کردان است. این روستا در منطقه هشتگرد قرار دارد و به دلیل درختان انبوه و آب و هوای مناسبی که دارد سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید که مردم کردان به زبان باستانی تاتی صحبت می‌ کنند. از جمله جاذبه های دیدنی این روستا می‌ توان برج آرامگاهی کردان، پل قدیمی‌ بانو صحرای کردان، امامزاده شاهزاده حسین و بی‌بی شهربانو اشاره کرد. این پل آجری در دوره صفوی ساخته شده که تنها دوپایه و بخشی از تاق‌های آن باقی مانده است بازدید از روستای سرسبز و خوش آب و هوای فشند را به شدت به کسانی که به سمت این روستا سفر می کنند پیشنهاد می کنیم.

ارتفاعات شمالی قزوین

منطقه ای در شمال شهر قزوین قرار دارد به نام باراجین که ما پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفرهای یکروزه را دارید، این روستا می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای به شمار بیاید. انتهای منطقه باراجین به راهی ختم می‌شود که استان قزوین را به استان گیلان پیوند می‌دهد. منطقه ی باراجین یک تفرجگاهی است برای مردم قزوین که شامل بوستان ملی باراجین، شهربازی دالفک و روستاهایی بسیار زیبای دیگری که برای رسیدن به این منطقه باید از اتوبان تهران – کرج به سمت رشت حرکت کنیم.

 ایوان سنگی نیاق در قزوین

روستای دیگر که از توابع قزوین محسوب می شود و برای سفرهای یکروزه گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می آید، روستای نیاق است که صخره های نسبتا مرتفعی درون خود دارد. این صخره ها در گذر زمان و توسط عوامل طبیعی به وجود آمده اند. درون این حفره ها حوضچه هایی مستطیلی حفر شده اند که احتمال می رود ساکنین قدیمی این منطقه آن ها را حفر کرده اند. جالب است بدانید که این حوضچه ها هنگام بارندگی پر از آب می شوند و ساکنان محلی این منطقه اعتقاد دارند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری داشته که امروز از این قصر چیزی غیر از تکه های ظروف سفالی باقی نمانده است.

منطقه الموت

منطقه‌ای خوش آب و هوا در شمال استان قزوین که به علت وجود دریاچه‌ی اوان (به ضم الف)، قلعه‌ی الموت، قلعه‌ی لمبسر و باغ‌های گیلاس و چشمه‌های فراوان مشهور است.

قلعه الموت

یکی از قلعه های منحصر به فردی که بازدید از آن برای سفرهای یکروزه بسیار مناسب است قلعه الموت می باشد. این قلعه در شمال شرقی روستای گارزخان و بالای صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا قرار دارد. اطراف قلعه از هر چهار جهت پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتا زیاد بر آن مشرف است.

دریاچه اوان در قزوین

در نیمه شمالی الموت دریاچه ی زیبایی به نام آوان وجود دارد که در دامنه ی کوه های خشچال قرار دارد. این دریاچه در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین واقع است و بهترین گزینه برای سفرهای یکروزه به خصوص برای تهرانی ها محسوب می شود. این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده‌است. طول آن در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر است.

قلعه لمبسر در قزوین

یکی دیگر از مقاصدی که برای سفرهای یکروزه بسیار مناسب است قلعه لمبسر در شمال شهر قزوین است. این قلعه در منطقه الموت در شهرستان رازمیان قرار دارد و قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. جالب است بدانید از لحاظ تاریخی این قلعه بسیار حائز اهمیت است و از آن در دوره سلجوقیان هم استفاده می شده و پس از قلعه ی حسن صباح یکی از مهمترین پایگاه های اسماعیلیان محسوب می شده است.

نوشته ۱۰ پیشنهاد برای سفرهای یکروزه در ایام نوروز اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *