۱۶ تا از فستیوال های بمبئی که شما را شگفت زده می کند!

وجود فرهنگ های مختلف در بمبئی باعث شده که جشن ها و فستیوال های بسیار زیادی در این شهر در طول سال برگزار شود! در بمبئی تقریبا در همه ی ماه های سال یک یا چند فستیوال محلی و یا حتی بزرگ تر برگزار می شود. این فستیوال ها دیگر تبدیل به جاذبه های این شهر شده اند و خیلی از مسافران به بهانه ی شرکت در فستیوال های بمبئی به این شهر سفر می کنند.

ما امروز می خواهیم تا جشنواره های مختلف و معروف شهر بمبئی را به شما معرفی نماییم تا در سفر به این شهر حتما در آن ها شرکت کرده و از حضور در آن ها لذت ببرید.

یکی از ارکان جذابیت هر مقصدی قطعا جشن های مختلفی است که به بهانه های ملی و یا حتی بین المللی در آن برگزار می شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، فستیوال های بمبئی را بشناسیم.

آیین جشن های هندی

۱_ گانش چاتورتی، مهم ترین فستیوال سنتی بمبئی

این لیست را با یکی از مهم ترین فستیوال های بمبئی یعنی جشنواره ی گانش چاتورتی (Ganesh Chaturthi) که اتفاقا در بین ماه های آگوست و سپتامبر که برابر با روزهای آخر ماه مرداد و ماه شهریور ما است، شروع می نماییم. این جشن ۱۱ روزه است و به مناسب زاد روز یکی از شخصیت های معنوی هندی برگزار می شود. گانش چاتورتی به این علت جشن مهمی است که مردم محلی در هر سن و سالی هم که باشند، در این مراسم شرکت می کنند.

در طول این فستیوال مردم به جشن و شادی به همراه موسیقی های هندی می پردازند و در کنار آن مناسک مذهبی خود را تا جایی که جشن تمام شود، به جا می آورند. مردم در طول این جشن انواع شیرینی های هندی را بین هم پخش می کنند و داستان های اساطیری برای یکدیگر تعریف می کنند.

یکی از فستیوال های بمبئی

۲_ ماهیندرا بلوز، فستیوال موسیقی به یبک بلوز

جشنواره ی بعدی که می خواهیم به شما معرفی کنیم، فستیوال موسیقی ماهیندرا بلوز (Mahindra blues) است که صرفا یکی از پرطرفدارترین جشن هایی هست که در زمینه ی این شاخه از موسیقی در جهان برگزار می شود. این جشنواره که معمولا هم شلوغ می شود در روزهای ۵ و ۶ ماه اکتبر برگزار شده و معروف ترین چهره های جهان که در زمینه ی این موسیقی فعالیت می کنند را دور خود جمع می نماید. از شخصیت های هندی معروف تا ستاره های بین المللی در این فستیوال حاضر هستند و بلیط های آن نآذتنها در عرض مدت زمان کوتاهی کامل به فروش می رود.

جشنوراه ی بلوز

۳_ کریسمس، یکی از فستیوال های بین المللی بمبئی

در بیشتر شهرهای معروف در همه ی کشورهای جهان سالانه در ایام کریسمس جشن های مختلفی برپا می شود که بمبئی هم یکی از همان شهرهاست. شهروندان مسیحی بمبئی هر سال در کلیساهای مختلف این شهر جشن برگزار می کنند و هر چه به سمت شروع سال نو میلادی می روند، مراسم هایشان را بزرگ تر می کنند.

در فستیوال کریسمس بمبئی رایج است که به جای درخت کاج از درخت انبه و یا موز استفاده می کنند و مراسمشان را با ساز و آوازهای شاد برگزار می کنند. مدت زمانی که فستیوال کریسمس در بمبئی طول می کشد معمولا از ماه دسامبر تا اوئل ژانویه ی سال جدید است.

جشن سال نو در بمبئی

 ۴_ فستیوال گادهی پاداوا، جشن سال نو هندی ها

یکی دیگر از فستیوال های بمبئی که در لیست ما قرار می گیرد، جشن گادهی پاداوا است که به مناسبت شروع سال جدید هندی ها برگزار می شود. این جشن که ریشه در اعتقادات آن ها دارد، در ماه های آوریل و مارس برگزار می شود. هر چقدر مردم به روزهای شروع این جشن نزدیک تر می شوند، بیشتر خانه های خود را تمیز کرده و خود را برای شروع این جشن های آماده می کنند.

اعتقاد هندی ها و مخصوصا مردم بمبئی بر این است که تمیزی و پاکیزگی به جنگ بدی ها می رود. در این روزها، مردم و حتی در کنارشان مسافرین و توریست ها به جشن و شادی می پردازند.

یکی از جشن های بمبئی

۵_ رقص نورها در فستیوال دیوالی

یکی از فستیوال های بمبئی که معروف هم هست، جشن دیوالی (Diwali) است که در دیگر شهرهای هند هم برگزار می شود. دیوالی یک جشن ۵ روزه است که ریشه در اعتقادات کهن و تاریخی هندی ها دارد. این واژه به معنای توالی و صفی از نور است. در روزهایی که دیوالی برگزار می شود تمامی خانه ها، خیابان ها، معابر و هر کجا که فکرش را بکنید با نور فانوس هایی به نام دیا روشن می شوند. این نور به معنای سلام و تبریک است.

در طول فستیوال دیوالی مراسم های مثل؛ آتش بازی، گل آرایی، پخش شیرینی های سنتی و کارهایی از این قبیل صورت می گیرد. معمولا این جشن بزرگ را در برخی از کشورهای دیگر مثل تایلند هم برگزار می کنند.

آیین جشن های هندی

۶_ جشن شکرگزاری در فستیوال نارگیل

بعد از این که فصل موسمی در بمبئی در بین روزهای ماه های آگوست و سپتامبر که در تقویم فارسی برابر با روزهای آخر مرداد تا اولین روزهای ماه مهر هستند، ماهیگیران شهر ساحل خوب (معنای نام شهر بمبئی) کار خود را تعطیل می کنند و در عوض قایق های خود را با رنگ های شاد رنگ آمیزی می کنند.

به کنار دریا می روند و برای بیشتر شدن برکت کار خود، فانوس های روشن و حلقه های گل به دریا می اندازند. بعد از این کارها هم نارگیل می شکنند و می خورند. در طول این جشن مردم با انواع خوراکی های مختلف از یکدیگر پذیرایی می کنند. به این جشنواره ناریال پورنیما (Nariyal Poornima) نیز می گویند.

جشنواره ی نارگیل

۷_ فستیوال بین المللی فیلم بمبئی

این گردهمایی با دیگر فستیوال های بمبئی که بالاتر به شما معرفی کردیم کمی متفاوت تر است زیرا در آن فیلم های مختلفی را به نمایش می گذارند. فستیوال بمبئی (MIFF) جشنواره ای بین المللی است در سال ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد و بر عکس روند شادی که جشن ها و فستیوال های دیگری که در این شهر در جریان است، همه چیز در آن به آرامی جریان دارد. این جشنواره سالی ۲ بار بر پا می شود و فیلم هایی که در آن نمایش داده می شود از انیمیشن ها، فیلم های کوتاه و حتی فیلم های بلند هستند. فستیوال فیلم بمبئی در ماه های ژانویه (۱۱دی تا ۱۱ بهمن) و یا فوریه (۱۲بهمن تا ۹اسفند) برگزار می شود.

جشنوراه ی فیلم بمبئی

۸_ فستیوال ناوراتری، جشن مخصوص بنگالی ها

ناوراتری یک جشن محلی در بین فستیوال های بمبئی نیست و در اصل متعلق به بنگالی هایی است که در این شهر ساکن هستند و آن را هر ساله در ماه اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان) برگزار می شود. مدت زمانی که این جشن برگزار می شود ۹ روز است. مردم بنگال در این جشن انواع و اقسام شیرینی های سنتی و محلی می پزند و بین همه پخش می کنند. مهم ترین فعالیت مردم در طول این جشن، پایکوبی و شادی است.

یکی از آیین های هندی در جشن های سنتی

۹_ گودی پادوا، فستیوالی با نام های متنوع

گودی پادوا یکی از فستیوال های بمبئی است که در هر کدام از ایالت های هند یک نام مخصوص به خود دارد. این جشن هم به خاطر سال نو میلادی برگزار می شود و در آن برنامه های مختلفی اجرا می شود. مراسم هایی مثل حمام روغنی و یا برنامه های مختلف فرهنگی برگزار می شود. یکی از مراسم های جالبی که در این جشنواره، مسابقه ای است که در آن باید شرکت کنندگان غذاهای مختلفی را که به آن ها داده می شود را بچشند و اسم آن را به درستی حدس بزنند.

جشنواره ی دیوالی

۱۰_ فستیوال هنری کالا گودا

کالاگودا یک فستیوال هنری و موسیقیایی است که در ماه فوریه (۱۲ بهمن تا ۹ اسفند) هر سال در بمبئی برگزار می شود. این جشنواره در دنیا بسیار معروف است و هنر دوستان بسیاری را سالانه از اقصی نقاط دنیا به سمت خود می کشاند. در طول این فستیوال، کارگاه های هنری، سمینارهای تخصصی و عمومی در زمینه ی موضوعات مرتبط با فستیوال برگزار می شود. مدت زمان برگزاری این جشنواره ۹ روز است.

فستیوال موسیقی در بمبئی

۱۱_ جشنواره ای مناسب توریست ها، فستیوال الفانتا

الفانتا برای توریست هایی که به بمبئی می آیند به وجود آمده است. هدف از ایجاد این جشنواره برداشتن قدمی مثبت در صنعت گردشگری بمبئی است. محل برگزاری این جشنواره جزیره ای در نزدیکی شهر بمبئی است که نام این فستیوال از آن گرفته شده است. طول مدت زمانی که این جشن برگزار می شود، ۲ روز است و زمان اجرای آن در هنگام غروب آفتاب است. برنامه هایی که در این فستیوال برگزار می شوند عبارتند از؛ جشن و پایکوبی، پخش موزیک های سنتی و جدید و اجرای نمایش های مختلف و متعدد. زمان برگزاری این جشنواره، ماه فوریه (۱۲بهمن تا ۹اسفند) است.

فستیوال های بمبئی

۱۲_ جشن برداشت هندی ها، فستیوال سانکرانتی

سانکرانتی جشنی سنتی در شهر بمبئی است که به مناسبت جشن برداشت در بمبئی و هند برگزار می شود. مردم در این جشن به شکرگزاری می پردازند و اعمال سنتی مختلفی را انجام می دهند. در طول این جشن آیین های سنتی برگزار می کنند و از هم پذیرایی می کنند. زیباترین قسمت این فستیوال، هوا کردن بادبادک های رنگی به آسمان است. فستیوال سانکراتی در ماه ژانویه (۱۱دی تا ۱۱ بهمن) برگزار می شود.

۱۳_ در فستیوال جانماشتامی با مردم بمبئی بازی کنید!

به مناسبت تولد یکی از شخصیت های مذهبی هندی، هر سال جشن جانماشتامی که یکی از فستیوال های بمبئی است برگزار می شود. زمان برگزاری این جشن معمولا در روزهای آخر ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) است. در این فستیوال مردم بمبئی به تن فرزندان کوچک خود لباس های سنتی برگرفته از این شخصیت تاریخی را می پوشانند و آن ها شیرینی به دست آوازهای مذهبی سر می دهند. بازی های محلی و سر دادن آوازهای هندی از دیگر کارهایی است که مردم در طول این جشن انجام می دهند که شما هم اگر در آن زمان در بمبئی بودید، می توانید در این جشن شرکت کنید و با مردم بازی کنید!

یک خانواده ی هندی در جشن هولی

۱۴_ ۲ روز شادی بی توقف در فستیوال بانگانگا

اگر یک فستیوال ۴۸ ساعته ی بدون لحظه ای تعطیلی در دنیا وجود داشته باشد، آن قطعا جشنواره ی بانگانگا یکی از فستیوال های بمبئی است. زمان برگزاری این جشن در ماه ژانویه (۱۱دی تا ۱۱ بهمن) است که در تپه های مالابار این شهر برگزار می شود. بیشتر کسانی که می خواهند به شهر بمبئی سفر کنند معمولا زمان مسافرتشان را به گونه ای تنظیم می کنند که بتوانند به این جشن برسند زیرا قطعا تنها ۴۸ ساعتی در عمرشان است که بدون توقف در آن به شادی پرداخته اند!

جشن دانش آموزان بمبئی۱۵_ بزرگداشت حضرت مریم در جشن باندرا

باندرا قبلا جشنی بود که تنها مخصوص مسیحیان بمبئی بود اما به مرور زمان تبدیل به یکی از جشن های عمومی در بین همه ی مردم در آمد. این بزرگداشت را یک هفته قبل از تاریخ ۸ سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر) و قبل از تولد حضرت مریم برگزار می شود. کارهایی که در این جشن مردم انجام می دهند عبارت است از؛ خواندن سرود، خوردن شیرینی، آواز و جشن های مختلف.

۱۶_ فستیوال سال نو پارسی

یکی از فستیوال های بمبئی که برای ما ایرانی ها جالب است، جشن سال نو پارسی مطابق با تقویم و آیین زرتشتیان است. این جشن مختص ایرانیانی است که زرتشتی هستند و در شهر بمبئی زندگی می کنند. البته دیگر افراد هندی با فرهنگ های متفاوت هم در آن شرکت می کنند و نسبت به قبل جشنی عمومی تر شده است. این جشن در ماه های آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) تا سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر) برگزار می شود و در مردم علاوه بر شادی کردن، به دیدار عزیزان و دوستان خود نیز می روند.

فستیوال سال نو پارسی

سخن آخر!

اگر قصد دارید تا به بمبئی سفر کنید و در یکی از فستیوال های معروف آن شرکت کنید، حال یک لیست کامل از بهترین جشنواره هایی دارید که در این شهر برگزار می شود. اگر تجربه ی حضور در این فستیوال ها را دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

برای این که به این شهر زیبای هندی ها به بهترین شکل ممکن سفر کنید، تور بمبئی الی گشت بهترین گزینه برای سفر شما است.

نوشته ۱۶ تا از فستیوال های بمبئی که شما را شگفت زده می کند! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *